Maailm

Gruusia võib kuulutada Saakašvili rahvusvaheliselt tagaotsitavaks (34)

Aadu Hiietamm, 7. august 2014 07:00
TAGAOTSITAV: Thbilisi linnakohus andis läinud reedel Gruusia peaprokuratuurile loa võtta ekspresident Mihheil Saakašvili (46) eeluurimise ajaks vahi alla. Justiitsminister Teja Tsulukiani ei välista võimalust, et eelmine president kuulutatakse ka rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.Foto: Reuters / Scanpix
Gruusia peaprokuratuur esitas ekspresident Mihheil Saakašvilile ja endisele peaministrile Vano Merabišvilile teisipäeval veel ühe süüdistuse. Seekord süüdistatakse neid kallaletungi korraldamises parlamendiliikmele Valeri Gelašvilile 2005. aastal.

Mihheil Saakašvili lahkus eelmise aasta novembris pärast teise ametiaja lõppu Gruusiast ja elab Ameerika Ühendriikides New Yorgis. Vano Merebišvili võeti juba 2013. aasta mais vahi alla ja tänavu veebruaris mõistis Khuthaisi linnakohus endise peaministri süüdi ametivolituste ületamises, valijate äraostmises ja riigiraha mittesihipärases kulutamises ning määras talle viieaastase vabaduskaotuse.

Kui Mihheil Saakašvili jäänuks Gruusiasse, siis istuks ka tema suure tõenäosusega praegu trellide taga.

Kuritarvitas ametiseisundit?

Nii esitati Mihheil Saakašvilile, endisele pea- ja siseministrile Vano Merabišvilile, endisele justiitsministrile Zurab Adeišvilile, endisele kaitseministrile David Kezerašvilile ja endisele Thbilisi linnapeale Giorgi Ugulavale eelmisel nädalal süüdistus ametiseisundi kuritarvitamises.

Süüdistused on seotud valitsusvastaste protestide vägivaldse laialiajamisega 2007. aastal ja Imedi telekanali ülevõtmisega 2009. aastal.

Kuna Saakašvili on mitmest kutsest hoolimata keeldunud ülekuulamistele minemast, siis andis Thbilisi linnakohus läinud reede õhtul Gruusia peaprokuratuurile loa võtta ekspresident vahi alla.

Justiitsminister Teja Tsulukiani ei välista võimalust, et ekspresident Mihheil Saakašvili kuulutatakse rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, nagu seda on juba endine justiitsminister Zurab Adeišvili ja endine kaitseminister David Kezerašvili.

Nii Mihheil Saakašvili kui ka juba karistust kandev endine peaminister Vano Merabišvili eitavad kõiki süüdistusi ja peavad neid poliitilisteks.

Saakašvili on mitu korda öelnud, et ta ei plaani praegu Gruusiasse naasta, sest poliitilised vastased soovivad talle iga hinna eest kätte maksta. Muu hulgas näeb ta süüdistuste taga ka Moskva suunavat kätt.

Käskis parlamendisaadikule peksa anda?

Üleeile esitatud värske süüdistuse järgi avaldas parlamendiliige Valeri Gelašvili 2005. aastal ajalehes Rezonansi president Saakašvilit kritiseerinud kirjutise ning süüdistas presidenti temalt maatüki äravõtmises, et ehitada sinna presidendipalee.

Samuti kirjeldas parlamendisaadik presidendi tormilist eraelu. Solvunud riigipea käskis toonasel siseministril Merabišvilil parlamendisaadikule füüsiliselt õpetust anda. Eriüksuslased peksidki 14. juulil 2005. aastal Gelašvili Thbilisi südalinnas läbi. Rohkeid luumurde saanud saadik oli kaua Leedus ravil.

Juurdluse andmeil ei algatatud tolles kallaletungis esiti mingeid menetlustoiminguid. Asja asuti tõsiselt uurima 2013. aastal ja mõni päev tagasi jõudis see lõpule. Kuriteo eest ähvardab Saakašvilit ja Merabišvilit kolme kuni kaheksa aasta pikkune vanglakaristus.

Võimalik, et Saakašvilit ja Merabišvilit ootavad veel uued süüdistused. Nii vihjas Gruusia nädalaleht Asaval-Dasavali juba veebruaris, et riigi eelmine president võib olla otseselt seotud kunagise peaministri Zurab Žvania surmaga 2005. aasta veebruaris.

Väljaande teatel selgus uurimisel, et Saakašvilil oli otsene osalus Žvania tapmises. Viidates oma infoallikale peaprokuratuuris, väitis nädalaleht, et Žvania tapeti Thbilisi lähistel presidendiresidentsis Saakašvili ja toonase siseministri Vano Merabišvili juuresolekul.

Seejärel toimetati televiisorikasti topitud surnukeha Thbilisi konspiratiivkorterisse, kus lavastati surm õnnetusjuhtumi – vingugaasi mürgistuse läbi.

"On olemas salajane helisalvestis, kus on kuulda Saakašvilit ütlemas: "Korista kohemaid see laip ära ja teeme nii, nagu kokku leppisime," kirjutas väljaanne. Gruusia peaprokuratuur ei ole nädalalehe infot soostunud kommenteerima, sest uurimine Žvania surma asjaolude väljaselgitamiseks jätkub.

USA välisministeerium väljendas eelmisel nädalal muret seoses Gruusia endise presidendi Mihheil Saakašvili vastu kriminaalasja algatamisega.

Ministeeriumi avalduses öeldakse, et kohtusüsteem ei tohi muutuda poliitilise kättemaksu vahendiks.

Samal teemal

07.08.2014
Gruusia peaminister rahustab maailma

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee