Eesti uudised

Setumaast saja Vikipeedia artikli kirjutamine maksis 4800 eurot (3)

Mattias Tammet, 6. august 2014, 07:00
MAAILMAKUULUS AUK: Üks artiklit väärinud vaatamisväärsus on Tepia ohvriallikas, millel usuti vanasti olevat ka raviomadused. Allikas on kultuurimälestisena kaitse all.  REIN JÄRVELILL / WIKIMEDIA COMMONS
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) rahastas 4800 euroga "Setopeedia" projekti, mille raames kirjutati nii eesti- kui ka ingliskeelsesse Vikipeediasse 50 artiklit Setumaa huvitavamatest paikadest ja nähtustest.

"Tundus, et Setumaa kohta on Vikipeedias, ammugi ingliskeelses Wikipedias teavet vähevõitu," selgitab Meremäe vallavanem Rein Järvelill, miks tema juhitud MTÜ Seto Infoselts projekti ette võttis. Loetelu projekti raames tehtud artiklitest leiab aadressilt et.wikipedia.org/wiki/Meremäe vald, mille all on kategooria "Vaatamisväärsused."

Peale EASilt saadud 4800 euro kulus projektile 850 eurot tegijate enda raha.

"Oleks see niimoodi, et mina eraisikuna oleks saanud riigi käest 4800 eurot puhtalt kätte, siis võiks öelda, kas selle töö jaoks on seda äkki liiga palju. Aga sa pead viima läbi hanked ja hankel osalejad peavad kõikide tehingute pealt maksud maksma," selgitab Järvelill.

"Kuna tegemist on enamikus personalikuludega, siis enam-vähem pool sellest 4800 eurost läheb maksudeks. Sotsiaalmaks, tulumaks. Summa, mis kõikide tegevuste peale alles jääb, on üsna väike."

Töö raames kirjutasid inimesed igast põnevamast piirkonna kohast artikli ja lisasid sellele ka objekti koordinaadid. Suuremast osast paikadest tehti ka foto ning kõik artiklid tõlgiti ühtlasi inglise keelde.

"See on päris suur töömaht. Ja nagu ikka projektide puhul, siis võeti mitmelt tegijalt pakkumisi," kinnitab Järvelill.

Üldse tegeles projektiga vähemalt viis inimest – täpsemalt Järvelill ei tea, sest töid tegid juriidilised isikud.

"Minu osa on seal väga tagasihoidlik. Mina olen projektijuht ja tegelesin ka üleslaadimisega."

Tõsi – vähemalt fotode juures on märge, et need on teinud Järvelill.

Tõlkimise jaoks olevat mahtu kogunenud 61 nn tõlkelehekülge, mis on standardi kohaselt 1800 tähemärki. Selle järgi oli teksti kokku 109 800 tähemärki – umbes 37 kitsast arvutikirjalehekülge.

EAS jagas Setumaa arengu programmi raames eelmisel aastal 30 projektile kokku peaaegu 300 000 eurot toetusraha. Esimest taotlusvooru korraldab Setumaa Valdade Liit, taotlusi hindab programminõukogu.

"EAS ja siseministeerium on vaatlejaliikmed. See tähendab, et meil hääleõigust ei ole," selgitab EASi regionaalarengu keskuse arenduskonsultant Birgit Maasing. Programmi iga-aastase tegevuskava kinnitab regionaalminister.

Mis on Vikipeedia?

  • Vikipeedia on paljukeelne võrguentsüklopeedia, mida kõik saavadvabalt kasutada ning täiendada ja parandada.
  • Esimesena alustas 2001. aasta jaanuaris ingliskeelne Vikipeedia.Eestikeelne Vikipeedia alustas 2002. aasta augustis.
  • Vikipeedias võib igaüks uusi artikleid kirjutada ja olemasolevaidparandada; muudatused on kohe nähtavad.
  • Üldjuhul kirjutavad autorid artikleid Vikipeediasse tasuta.

3 KOMMENTAARI

v
Vingujatele 6. august 2014, 10:58
Vähe seda raha ei ole, aga kindlasti ka mitte väga palju, arvestades näiteks juba seda kui palju maksab kasvõi ühe A4 tõlkimine. Täiesti mõistlik summa minu hinnangul. Kõiki asju maailmas ei ole mõtet ka ümber arvutada Sandor Liive palka või õllehindadesse.
k
Ka artiklite kirjutaja 6. august 2014, 09:42
Tegelikult on seda raha 100 artikli kirjutamiseks vähe (1/3 Sandor Liive ühe kuu palgast!!!!). Kirjutamine on tänapäeval muutunud suuresti hobiks, kuna kirjameestele makstakse raske töö eest sandikopikaid. Mingi entsüklopeediaartikli kirjutamine on eriti vaeva ja täpsustnõudev raske töö.
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee