VÄGIVALDNE ja segane lugu: Kaader ühest pealtägija filmitud videost, milles on näha, kuidas politsei kasutab teenistuskoera. Tunnistajad väidavad üht, politsei kinnitab teist. Kus on tegelik tõde, peaks loodetavasti selguma käimasoleva politsei sisejuurdluse käigus.Foto: Kaader videost
Andres Põld 4. august 2014 07:00

Endise Patarei vangla territooriumil ürituse "Kultuuritolm" ajal paar nädalat tagasi aset leidnud sündmusest üles võetud videotest on näha, et politseikoer pures maas lamavat noormeest Heigot vähemalt poolteist minutit.

Värskeima video riputas 1. augustil üles sündmuse pealtnägija, Ameerika Ühendriikide kodanik Rosa Luna, sama naine, kelle hääl on juba ajakirjanduses läbi käinud videotest äratuntav ingliskeelse küsimusega: "Why is your dog biting him?" (Miks teie koer teda hammustab?)

Kokku on politsei väidetava vägivallatsemise avalikkuse ette toonud ajakirjanik Antti Oolo käsutuses viis mobiilivideot politsei tegevusest "Kultuuritolmul".

Neli videot katavad sündmust minut ja 28 sekundit. Seejärel pole teada, kui palju aega on vahet olnud. Viimane video on 53 sekundi pikkune ja sellelt on näha sündmuse lõpp, kui koer lõpuks kannatanu kallalt ära võetakse ja politseinikud ta minema toimetavad.

Turvameeste ja publiku konfliktist on üks video, mille pikkus on kaks minutit ja seitse sekundit.

"Ma olen teie, lõpetage!"

Kogu videomaterjal sünkroonselt kokkupanduna on kaks minutit ja 21 sekundit. "Politseikoer pureb kannatanut videole salvestatuna vähemalt üks minut ja 31 sekundit, kuid kuna vahelt on mingi aeg sündmusest puudu, võib aeg, kui koer inimest pures, olla veelgi pikem," väidab Oolo, kes lubab kõik tema käsutuses olevad materjalid edastada täna kõikidele suurematele ajakirjandusväljaannetele ning politseile.

Siinkohal mahakirjutus ameeriklanna ülesvõetud materjalist:

Kannatanu: "Ma tulen teiega, lõpetage ära. Kas te saate mind lõdvaks lasta?

Laske mind, laske. Oota, võta mu pea pealt ära."

Politseinik: "Keerame ta külili."

Kannatanu: "Oota. Ma tulen teiega. Ma tulen teiega. Laske mind lõdvaks."

Politsei koerajuht: "Tasa! Tasa!"

Kannatanu: "Võtke see põlv ära, ma tulen teiega."

Politseinik: "Ei võta!"

Kannatanu: "Laske lõdvaks." (Arusaamatu, arusaadav vaid sõna "koer".)

Politseinik: "Vabasta oma käed!"

Kannatanu: "Ma tulen, aga ma ei saa ju! Ma tahan teiega tulla, aga ma ei saa ju."

Politseinik: "Lase oma käed lõdvaks! Lase käed lõdvaks!"

Kannatanu: "Täiesti lõdvaks. Kuule, mis see koer rebib mind? Võtke see koer ära!

Võtke see koer ära, ma olen haige ju! Ma olen teie oma! Ma tulen! Võtke see koer ära!"

Politsei: "Keerame ta ümber, kõhuli."

Kannatanu: "Võtke see koer ära! Ma tulen teiega! Ma olen haige ju! Ma olen teie oma ju! Ma tulen! Võtke see koer!"

Politsei: "Keerame ta ümber, kõhuli."

Mis sai promillidest?

Järgneb kerge rüselus, filmivat naist tõugatakse eemale. Keegi, ilmselt politseinik, hüüab: "Back up, back up!" (tagasi! tagasi!).

Rosa Luna kirjutab oma video juures, et nägi, kuidas mees, keda politseinikud hiljem mitmekesi ja koera abil kinni hoidsid, istus esmalt pool tundi maas, pisarad voolamas, sest turvamees, kellega tülitsemisest kogu hilisem intsident üldse alguse sai, oli lasknud talle gaasi näkku.

"Turvamees seisis kõik see 30 minutit tema kõrval. Mees oli rahulik ja vaikne. Poole tunni pärast saabusid politsei ja turvamehed ning mees paisati pikali," kirjutab Rosa Luna.

Ta jätkab, et nägi, kuidas üks neist peksis meest, keda neli inimest kinni hoidsid ja kuidas siis naispolitseinik lasi pisarais maaslamajat koeral pureda.

"Ma tegin selle video enne, kui neilt küsisin, et miks teie koer teda hammustab," märgib ameeriklanna.

Laupäevases Õhtulehes väitis politsei, et mahaväänatud ja mitmekesi kinni hoitud mees, keda teenistuskoeral pureda lasti, polnud kõrvaline pisargaasivalus karjuv piduline. Korravalvurite väitel tungis rüseluse ajal mees abipolitseinikule kallale ja lõi ta mitme jalahoobiga pikali.

"PPA sisekontrollibüroo kontrollib juhtumi asjaolusid, s.h kinnipidamisel kasutatud jõu proportsionaalsust. Toonitame, et ka avaldatud videotes on näha, et tegemist ei ole rahulikult lamava inimesega, vaid mees osutab korraldustest ja jõu kasutamisest hoolimata politseinikele aktiivset vastupanu. Teenistusliku kontrolli raames kogutud info järgi lõi kinnipeetav rüseluse käigus abipolitseiniku mitme jalahoobiga pikali," teatas Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht Valdo Põder.

Politsei meelest tuli kinnipidamisel kasutada kõiki vahendeid just seetõttu, et ta korravalvurite seaduslikele nõudmistele ei allunud ja ründas koos patrullpolitseinikega sündmuskohale tulnud abipolitseinikku. Sellele eelnenud kokkupõrget turvameestega politsei oma teates ei maini.

Politsei kinnitab ka, et kinnipeetud mees oli tugevas joobes. Sotsiaalmeedias levinud väide, et mehe joove oli vaid 0,73 promilli, ei pea politsei sõnul paika. Mehe joove olnud hommikul, kolm tundi pärast kinnipidamist, ligi poolteist promilli.

Heigo kinnitusel nägi ta oma silmaga, et alkomeeter, millesse ta arestimajas puhus, näitas numbrit 0,73. Veel kummalisem on Heigo sõnul aga see, et teda süüdistatakse nüüd, nädalaid hiljem, abipolitseiniku ründamises, aga intsidendijärgsel hommikul kästi tal arestimajast kiiresti kaduda, saateks sõnad, et tal vedas, et trahvi ei saa.

Politsei sisejuurdlus sündmuse täpsete asjaolude väljaselgitamiseks kestab.