Maailm

Cameron kutsus NATO-t revideerima oma suhteid Moskvaga (5)

BNS, 2. august 2014 21:27
David CameronFoto: Reuters / Scanpix
Briti peaminister David Cameron kutsus NATO-t viimaste Ukraina sündmuste ning hiljutiste Eesti ja Gruusia sündmuste valguses revideerima oma suhted Moskvaga, vahendas uudisteagentuur AP.

Cameroni üleskutse järgnes Briti parlamendi alamkoja kaitsekomitee raportile, mille kohaselt on Venemaa tegevus tõstatanud fundamentaalse küsimuse sellest, kas allianss on võimeline oma liikmeid reaalselt kaitsma. "Hiljutised sündmused Ukrainas, sellele järgnenud küberrünnak Eestile 2007. aastal ning Venemaa invasioon Gruusiasse 2008. aastal on paljastanud murettekitavad puudused NATO valmisolekus, mida on raske korda teha," ütles komitee.

Samal teemal

Cameroni sõnul peaks NATO uuesti läbi mõtlema ning leppima kokku, kuidas säilitada arvestatavat sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas. Laupäeval avaldatud kirjas alliansi liidritele ütles Cameron, et on selge, et Venemaa peab NATO-t vaenlaseks ning et liikmesriigid peavad tugevdama oma võimekust reageerida kiiresti igasugusele ohule.

"Me peame aktsepteerima, et viimaste aastate koostöö ei ole praegu võimalik seoses Venemaa enda ebaseaduslike sammudega NATO naabruses, ning vaatama üle põhimõtted, mis juhivad meie suhteid Venemaaga," ütles Cameron.

Cameroni sõnul on tänane maailm palju ettearvamatum, kuna "Venemaa on Krimmi ebaseadusliku annekteerimise ja Ukraina agressiivse destabiliseerimisega puruks rebinud reeglite raamatu".

Briti peaministri kiri avaldati kuus nädalat enne NATO tippkohtumist Walesis, mis on esimene selline üritus alates 1990. aastast, mil alliansi liidreid võõrustas tolleaegne Briti valitsusjuht Margaret Thatcher.

Samal teemal

09.09.2014
Ootamatu pööre: Šotimaa iseseisvumine tundub juba võimalikuna
12.08.2014
Riigimeeste ärevad puhkused
05.08.2014
Kas Krimmi jalgpalliklubid löövad FIFA ja Venemaa roosilistesse suhetesse mõra?