Eesti uudised

Jõgevamaa rukkist küpsetatakse Berliinis rahuleib (3)

Arvo Uustalu, 2. august 2014 08:00
RAHURUKIS: Ivari Padar ja Christian Matthias Schlaga loodavad, et rukist saab kõikjal Euroopas ja eriti Ukrainas rahus kasvatada.Foto: Arvo Uustalu
"Kodutalust võtsin kaks vana sirpi kaasa, aga teritada neid ei raatsinud," rääkis põllumajandusminister Ivari Padar eile Jõgevamaal rahurukki lõikamisel.

Jõgeva külje all taimekasvatuse instituudi väikesel põllulapil käisid, sirp käes, ringi Saksa suursaadik Christian Matthias Schlaga ja eurokarastusega põllumajandusminister Ivari Padar. Mehed lõikasid rukist, millest Berliini müüri langemise 25. aastapäeva eel küpsetatakse rahuleib – das Friedensbrot.

"Berliinis küpsetatav rukkileib tuletab meile meelde, et 25 aastat oleme elanud rahus. Selle ajaga oleme nii palju edasi läinud, et me ei räägi enam rikkast Läänest ja vaesest Idast. Lääne-Saksamaal on praegu kehvemal järjel piirkondi kui Ida-Saksamaal," ütleb Schlaga.

Rahuleiva projekt sai alguse sellest, et Berliini müüri langemise järel tagastati ühele väikesele Berliini kirikukogudusele linna ida- ja lääneosa eraldanud surmajoonel maad ning alates 2005. aastast on kogudus sinna rukist külvanud.

2012. aasta saagist jagati osa viljast raudse eesriide taga elanud praegustele Euroopa Liidu liikmesriikidele, kes selle läinud aastal sõja ja rahuga seotud paikade lähedal maha külvasid.

Tänavu koristatud viljast küpsetatakse sümboolne rahuleib septembris toimuva konverentsi ajal, kui toimub ka mälestusteenistus. Projektis osalevad Saksamaa kõrval riigid, mis pärast Berliini müüri langemist said võimaluse iseseisvuda: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Sloveenia, Horvaatia, Rumeenia ja Bulgaaria.

Ivari Padar ütleb, et tema viimasel Kiievis käigul tõdes teda sõidutanud autojuht, et nii dramaatilist aega pole Ukraina põllumajanduses olnud ilmasõjast alates.

"Kahjuks on olnud siinkandis nõnda, et kõige suuremad põllumajandusreformid on aset leidnud pärast suuri sõdu. 20. sajand on täis kurbi sündmusi, kus sõjad on terved riigid pahupidi pööranud ja hävitanud põllumajandust," räägib ta.