Maailm

Naislenduri müstiline teleportatsioon Ida-Ukrainast Venemaale (15)

Allan Espenberg, 2. august 2014 09:00
TOETUSAVALDUSED: Kiievis toimuvad aeg-ajalt meeleavaldused, kus nõutakse Venemaal vangis hoitava sõjaväelenduri Nadia Savtšenko vabastamist.Foto: Reuters / Scanpix
Terve juuli oli Ukraina sõjasündmuste üks tipp-persoone 33aastane sõjaväelendur Nadia Savtšenko, kes praegu istub segastel põhjustel Venemaa vanglas. Tema juhtumuste kohta on ajakirjanduses ilmunud mitu eri versiooni ja asi on nii segaseks muutunud, et keegi ei saa enam aru, kus on tõde ja kus vale.

Alljärgneva kronoloogilise kokkuvõtte eesmärk on tutvustada Nadia Savtšenko (venepäraselt Nadežda Savtšenko) kohta levivaid kuuldusi, ütlusi ja seisukohti, mis sageli on üksteisega vastuolus ja räägivad teineteisele vastu.

17.–18. juuni. Luganski oblastis Metalisti küla juures peetud verises lahingus võtsid venemeelsed terroristid puhkuse ajal vabatahtlikuna pataljonis Aidar teeninud Nadia Savtšenko ja veel mitu valitsusvägede sõdurit vangi.

Enda sõnul sattus Savtšenko varitsusse, kui läks appi haavatud sõduritele: "Metalisti küla juures said kaks meie soomukit pihta ja ma läksin meie haavatuid ära tooma."

19. juuni. Internetis levitati ülekuulamisvideot, millelt on näha, et Savtšenko on käeraudadega kinnitatud toru külge.

Samal teemal

22. juuni. Terroristid olevat astunud ühendusse Nadia õde Viraga, soovides naise vahetada oma meeste vastu. Ühtlasi teatati, et Nadia on viidud Luganskist Donetskisse.

8. juuli. Pärast mitu nädalat kestnud pausi, kui Savtšenko saatusest polnud midagi kuulda, teatati üllatuslikult, et Ukraina lendur viibib Venemaal Voroneži uurimisisolaatoris üksikvangistuses ja ootab kohut. Talle olevat esitatud süüdistus Vene ajakirjanike mõrvale kaasaaitamises.

Nimelt hukkusid 17. juuni lahingus Metalisti küla juures Venemaa VGTRK meediakompanii ajakirjanikud Igor Korneljuk ja Anton Vološin ning Venemaa meelest on nende hukkumise peasüüdlane snaipriks ja sihturiks nimetatav Savtšenko.

"Tuli ise, meie võtsime ta vaid vastu."

9. juuli. Venemaa ametliku seisukoha järgi tuli Savtšenko ilma dokumentideta ja põgenikuks maskeerituna ise üle riigipiiri Venemaale. Ühes asulas peatati ta isikuandmete kindlakstegemiseks.

Uurijad hakkasid selgitama, mis eesmärgil lendur Venemaale tuli. "Me oleme alati öelnud, et Ukraina sõjakuritegude eest peavad vastutama kõik – nii tellijad kui ka täideviijad," teatas sel puhul SKRi esindaja Vladimir Markin.

Lääneriigid arvavad, et Savtšenko sattus Venemaa territooriumile vägivaldselt, salaja ja ebaseaduslikult, kui separatistid andsid ta üle venelastele.

Ukraina välisministeerium nõudis Venemaalt selgitusi Savtšenko Ukraina territooriumilt Venemaale viimise ja vangistamise kohta ning tema vabastamist. Savtšenkot nimetati pantvangiks ja süümevangiks.

Vangistusest vabanenud Ukraina valitsusvägede sõjaväelane Oleksandr Aliev nimetas Nadiat kangelaslikuks ja kartmatuks naiseks:

"Ta tõi meid suurtükitule alt välja. Selles lahingus sai surma Vene ajakirjanik ja Nadiat püütakse teha süüdlaseks selle eest, et mees sattus suurtükitule alla."

Aliev tunnistas, et temaltki nõuti tunnistusi Savtšenko vastu.

10. juuli. Savtšenkole Vene riigi määratud advokaadi Nikolai Šulženko sõnul vahistati tema kaitsealune Venemaal 30. juunil.

Samas ei suutnud advokaat selgitada, kuidas sattus Nadia Venemaale, kui teda hoiti vangis hoopis Ida-Ukrainas. Samal ajal pikendas Voroneži kohus Savtšenko vahi all hoidmise aega kuni 30. augustini.

11. juuli. Savtšenko Ukraina võitluskaaslaste sõnul polnud Nadial mingit seost Vene ajakirjanike surmaga. Venelastele said saatuslikuks mürsukillud. Nad olid nimelt otsinud paremat võttekohta ja tormasid selle nimel otse lahinguväljale, kuigi oleks võinud teiste ajakirjanike kombel panna kaamera statiivile.

Savtšenko advokaadiks sai 43aastane venelane Mark Feigin, kes varem on kaitsnud skandaalse ansambli Pussy Riot liikmeid.

"Luban kõigile ukrainlastele, et teen kõik endast oleneva, et Nadiat päästa," kuulutas Feigin.

Samas teatas SKRi esindaja Vladimir Markin, et Savtšenkot tema läbielamiste pärast Ukraina kannatuste sümboliks nimetanud Ukraina presidendil Petro Porošenkol on sama palju võimalusi päästa Savtšenko Venemaa vanglast, kui saada USA presidendiks.

13. juuli. Mark Feigin väitis, et Savtšenko küsimust ei otsusta juurdlus ega kohus, vaid Venemaa kõige kõrgem võimutasand. Tema sõnul ei saa Nadia üle Venemaal kohut mõista, sest kui ta rööviti ja sattus välisriiki ebaseaduslikult, siis tuleb ta Ukrainale välja anda.

Kott tõmmati pähe ja käed pandi raudu

16. juuli. Kaheksapäevase näljastreigi lõpetanud Nadia Savtšenko ütles kohtumisel Ukraina konsuli Gennadi Breskalenkoga, et ta viidi Venemaale ilma tema nõusolekuta, ebaseaduslikult ja jõuga. Talle oli tõmmatud kott pähe ja pandud käed raudu ning Luganski ja Krasnõi Lutši kaudu jõudiski ta lõpuks Venemaale Voroneži oblasti Bogutšari linna.

Röövijad vahetasid sel teekonnal kuus korda autosid ja kuues auto oli olnud juba Venemaa oma. Naise taskusse topiti 7000 rubla, mis pidi tõestama, et ta jõudis iseseisvalt ja oma vahenditega Venemaale.

Nadia õe Vira väitel oli sõjaväelenduri isiklikult Ukrainast välja toimetanud nn Luganski rahvavabariigi nn kaitseminister Igor Plotnitski. Ta anti Venemaale üle arvatavasti 23. või 30. juunil.

Savtšenko advokaat Feigin kinnitas, et Nadia ei osalenud otseses lahingutegevuses, vaid tegeles abitöödega ning kandis haavatuid ja tapetuid võitlusväljalt ära ning ka Vene ajakirjanike tapmisega pole ta seotud.

21. juuli. Venemaa Uurimiskomitees olevat moodustatud täiesti uus osakond, kes tegeleb peamiselt Ukraina sõja küsimustega. Konkreetselt Savtšenko uurimisasjaga tegeleb aga selle osakonna 21 uurijat.

24. juuli. Vene uurijate teatel leiti Savtšenko telefonist tõendeid selle kohta, et just tema juhtis mobiili abil suurtüki- ja miinipildujatuld Vene ajakirjanike ja põgenike pihta. Tema juurest olevat avastatud ka piirkonna kaart, millelt võivat välja lugeda, et Savtšenko suunatud tuli tappis palju inimesi.

Vene uurijad teatasid ka taas, et Savtšenko saabus Venemaale põgenikuna. Ta olevat kinni võetud, kui ta sõitis mingi mehega taksos Voroneži oblastis. Takso peatati, kuna masin ületas kiirust ja inimestel polnud turvavööd kinnitatud.

Väideti, et taksos olnud mehel polevat seost sündmustega Ida-Ukrainas. Kuid Savtšenko Venemaale küllatuleku põhjus olevat uurijatel veel välja selgitamata.

Intervjuus Vene telekanalile LifeNews ütles Savtšenko, et tal on kergem surra Ukrainas, kui elada Venemaal.

Veel teatas ta, et teda võidakse näitlikustamise eesmärgil tappa, vangi mõista, vahetada kellegi vastu või isegi armu anda. Samas on eksperdid arvanud, et videot on redigeeritud ja monteeritud.

Vene ajakirjanduse teatel arvas Nadia õde Vira, et Nadia toimetati Venemaale Vene ja Ukraina eriteenistuste koostöö tulemusel, kuna Ukraina ei soovi, et ta kodumaale naaseks. Põhjuseks asjaolu, et Savtšenko teab liiga palju ja ta pole nõus Ukraina kindralstaabi poliitikaga.

"Arvan, et Nadia vaenlane pole Venemaa, vaid Ukraina," olevat öelnud Vira.

25. juuli. Kuigi advokaadi kinnitusel otseseid süütõendeid lenduri vastu pole, ei rahuldanud Voroneži oblastikohus Savtšenko kaitse apellatsiooni ega vabastanud teda 500 000 rubla suuruse kautsjoni vastu ning jättis ta kuni 30. augustini vahi alla. Prokuratuuri sõnul oli Savtšenko kohtuasjas selleks ajaks üle kuulatud 17 915 inimest ning korraldatud 50 kohtuekspertiisi ja 45 esemete võetust. Kuidas see üldse võimalik oli, ei osanud vastata keegi.

Vene uurijate teatel elas Savtšenko enne vahistamist umbes kaks nädalat Venemaal, kuid kuidas tal õnnestus Ida-Ukraina vangistusest põgeneda, ei suudetud selgitada.

28. juuli. Ukraina parlamendisaadikud tegid ettepaneku anda Nadia Savtšenkole Ukraina kangelase aunimetus. Venelased vastasid seepeale, et kangelaseks nimetamine ei päästa naist vanglakaristusest.

31. juuli. Kuna Savtšenko esitas Vene võimudele avalduse enda röövimise kohta, siis korraldati selle avalduse kontrolliks Voronežis uus ülekuulamine. Seejuures paistab silma, et kui sellest uudisest teatas Venemaa ajakirjandus, siis oli sõna "röövimine" pandud jutumärkidesse, Ukraina meedias jutumärke ei kasutatud.

 

Tüürimehe diplomi sai 2009. aastal
Varem rõivadisaineriks ja ajakirjanikuks õppinud Nadia Savtšenko sai helikopteri Mi-24 tüürimehe diplomi 2009. aastal Harkivi õhujõudude kõrgkoolist.

Ta on teeninud Ukraina rahutagamisüksuse koosseisus Iraagis. Vanemleitnandi senini viimaseks ametinimetuseks oli Ukraina õhujõudude armeelennuväe 3. üksikpolgu helikopteri navigaator-operaator.

Mõni aeg tagasi liitus Savtšenko puhkuse ajal vabatahtlikuna Ukraina kaitseministeeriumile alluva pataljoniga Aidar. See vabatahtlik relvarühmitus loodi käesoleval aastal sõjaväelise mässu mahasurumiseks Ida-Ukrainas. Pataljoni moto on «Me tulime, et võita ja koju minna!»

Samal teemal

25.05.2016
Nadežda Savtšenko vahetati täna kahe Vene luureohvitseri vastu
21.03.2016
Vene kohus: Savtšenko on kahe Vene ajakirjaniku surmas süüdi
28.08.2015
Eestit väisanud Vene eksperdid: Kohver ja Sentsov on trumbid Putini kaardipakis
27.04.2015
Ukraina lendur Nadežda Savtšenko alustas jälle näljastreiki