Tarbija

Venemaa piirang Poola puuviljadele võib Eestis hinnad alla viia (7)

BNS, 1. august 2014 19:29
Foto on illustratiivne.Foto: Laura Oks
Põllumajandusministeeriumi hinnangul võib Venemaa piirang Poola ja Leedu puuviljadele oluliselt mõjutada Eesti tootjaid, kes peavad suutma üleküllastunud turul odavamate hindade juures ellu jääda.

"Poola ja Leedu on Euroopa Liidu (EL) kaks suurimat puu- ja köögiviljade eksportijat Venemaale. Poola osakaal oli 2013. aastal ligi veerand EL-i puu- ja köögiviljade ekspordist Venemaale ehk 500 miljonit eurot. Kui sellises rahalises mahus tooteid jääb EL-i turule, siis kahtlemata tekib Euroopas ülepakkumine, mis piirab Eesti kasvatajate müügivõimalusi nii koduturul kui naaberriikides," ütles põllumajandusministeeriumi kaubanduse ja alkoholi turukorralduse büroo peaspetsialist Kalle Nõlvak BNS-ile.

"Puu- ja köögiviljade ekspordituruna pole Venemaa olnud Eesti jaoks tähtis. 2013. aastal tehti tehinguid 440 000 euro väärtuses, mis oli vaid 0,2 protsenti kogu põllumajandussaaduste ekspordist idanaabri juurde. Eesti peamine ekspordiartikkel on olnud värske kartul, kuid Venemaa keelustas kartuli sisseveo Euroopast juba eelmise aasta juulis," rääkis Nõlvak.

Samas üldiselt on Nõlvaku sõnul Venemaa aastaid olnud Eesti põllumajandussaadustele üks tähtsaimaid eksporditurge. Rahalises väärtuses on kaubavahetus aasta-aastalt suurenenud ja mullu jõudis see 239 miljoni euroni.

"Vene turg on oma geograafilise läheduse, ettevõtjatevaheliste kontaktide ja ilmselt ka tarbijate sarnaste eelistuste tõttu Eestile huvipakkuv. Teisalt on Eesti tootjad kogu aeg edukalt otsinud muid müügivõimalusi," märkis Nõlvak.

"Pikaajalised häired - nagu elussigade ekspordikeeld - põhjustavad muidugi suuremat kahju. Lühiajalisemad ja konkreetsemate põhjustega tõrked nagu ligi kuus kuud kestnud ning juunis lõppenud piimatoodete ekspordikeeld, on kergemad," lisas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee