Kuidas mõjutavad Venemaale kehtestatud sanktsioonid Eesti majandust? (19)
Kuid samas ei ole Venemaale kehtestatud sanktsioonide mõju jõutud veel kusagil eriti analüüsida. "Pealiskaudsel hinnangul on seda ka raske teha, sest need ei puuduta majandusharusid tervikuna, vaid nende mõjud hakkavad lahti rulluma järk-järgult," ütles Arumäe.
Otsesed mõjud transiidisektorile
"Otsesed mõjud Eestile puudutavad kindlasti transiidisektorit. Transiidi osas oleme selleks aastaks juba arvestanud märgatava langusega, kas või kui palju sellest sanktsioonide tõttu lisandub, on teadmata," räägib Arumäe. "Võib-olla jõutakse järgmiseks aastaks praeguste valitud ettevõtete sanktsioonidest Vene majanduse täieliku sanktsioneerimiseni. Venemaa omalt poolt ei ole igatahes suunamuutust indikeerinud."
Nafta ja gaasi hind tõuseb?
Otsese mõjuna Eesti tarbijate jaoks võib meile jõuda ka potentsiaalne nafta või ka gaasi hinna tõus.
"Mõju Eestile ei tulene mitte ainult otseselt Eestit puudutavate kaubavoogude, vaid ka Euroopat tabavate mõjude kaudu. Näiteks peavad mitmed Euroopa kütuse suurfirmad silmitsi seisma tulude vähenemisega. Osa globaalseid suurettevõtteid plaanib tegevuse Venemaal koomale tõmmata. Venemaa hädade nakkusena tabab langus ka teiste Ida-Euroopa riikide aktsiaturge, mis laiendab mõjude ulatust. Loomulikult väheneb ka Läti ja Leedu majanduskasv," selgitab analüütik.
Mõjud on juba tuntavad
Millal kõik mõjud Eestini jõuavad, seda on Ruta Arumäe sõnul raske ennustada.
"Osa mõjusid oli tunda juba teises kvartalis, ekspordimahtude vähenemises Venemaale. Samuti kukkus Venemaa turistide arv, kuna Venemaa kiire inflatsioon ja valuuta devalveerumine on õõnestanud Vene elanike ostujõudu. Teisel poolaastal ilmselt süvenevad ekspordi langus Venemaale ja transiitkaupade vedude mahu langus," rääkis Arumäe. "Venemaa majanduslanguse mõjud võivad kohale jõuda alles järgmise aasta jooksul."
19 KOMMENTAARI