Maailm

Läti välisminister hindab sanktsioone ebapiisavaks (1)

AFP/BNS/Õhtuleht.ee, 1. august 2014 07:00
Läti välisminister Edgars Rinkevics.Foto: AFP / Scanpix
Euroopa Liidu sanktsioonid ei ole kaitsevallas piisavalt efektiivsed, leiab Läti välisminister Edgars Rinkevics.

"ELi sanktsioonid puudutavad Venemaa jaoks kolme väga olulist valdkonda: tehnoloogiaid, finantse ja kaitsetööstust," ütles Rinkevics eile riigitelevisiooni hommikusaates.

Ministrile on seejuures vastuvõetamatu, et relvamüügiembargo ei puuduta juba sõlmitud lepinguid.

Samal teemal

"See on teatud mõttes puudus. Me võime üksikute liikmesriikide arvamust austada ja seda mõista, kuid samal ajal leiame, et see vähendab nii ELi kui ka NATO julgeolekut. Selles valdkonnas on sanktsioonid ebapiisavad," ütles minister.

Samas märkis ta, et Läti arvestuste kohaselt ei avalda sanktsioonid riigi majandusele otsest mõju. "Loomulikult peab arvestama sellega, et tulevad vastusanktsioonid või mingisugused poliitilised kampaaniad," sõnas ta.

Läti majandusminister Vjaceslavs Dombrovskis seevastu tunnistas, et Euroopa Liidu uued Venemaa-vastased sanktsioonid avaldavad halba mõju Läti majandusele. Kõige rohkem võivad kannatada saada toiduainetööstus, energeetika ja transiidiäri.

Venemaa hoiatas, et Euroopa Liidu uus sanktsioonidepakett võib kaasa tuua energiahindade tõusu Euroopa tarbijatele, ning süüdistas Brüsselit suutmatuses viia ellu Washingtonist sõltumatut poliitikat. Euroopa Liidu uues sanktsioonide nimekirjas on peale kolme majandussektori ka üheksa isikut ja kolm ettevõtet.

Isikute nimekirjas on Venemaa ärimees ja president Vladimir Putini sõber Arkadi Rotenberg, presidendi administratsiooni esimene aseesimees Aleksei Gromov, isehakanud Luganski rahvavabariigi eestkõneleja Oksana Tšigrina ja nõukogu esimees Boriss Litvinov, Venemaa okupeeritud Krimmi siseministriks nimetatud Sergei Abisov, Ukraina ja Krimmi separatistidele lähedalseisev isik ja venemeelsete juhi Aleksander Borodai endine tööandja Konstantin Malofejev, Bank Rossija suurim aktsionär ja juhatuse esimees Juri Kovaltšuk ning Bank Rossija teine suurem aktsionär Nikolai Šamalov.

Ettevõtetest on nimekirjas okupeeritud Krimmis tegutsev Russian National Commercial Bank, Venemaa lennuettevõte Dobrolet ja riiklik kaitsetööstuskontsern Almaz-Antei.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee