POLE HULLU: Kuigi Andrei koos sõprade Vladimiri ja Koljaga (magab) ütleb, et kannatavad kuuma ära ja pole hullu, tunnistavad nad, et tegelikult on leitsakuga raskem kui karmi külmaga. Ohtlikud on mõlemad. Foto: Stanislav Moškov
Teet Teder 1. august 2014 07:00
Äärmuslikud ilmad on neile, kel peavarju pole, alati rasked. Kodutud hindavad, et kõva külmaga oleks isegi lihtsam kui säärase leitsakuga. Riideid saab alati juurde panna, aga kuuma vastu ei saa.

Kolm meest on keskturu juures kortermaja ees murul. Üks magab. Tema on Kolja. Kaks räägivad omavahel ja vahetavad aeg-ajalt pudeleid. Ühes on vesi, teises odekolonn. Esimest juuakse alla, teist peale. Odekolonn saab esimesena otsa ja tühi pudel lendab otse suult altkätt kaks meetrit eemale põõsasse. Kork jääb meeste ette murule. Vett veel on natuke.

Kolmel sõbral enam palju aega pole. Koplis Sepa tänaval saab süüa. Tuleks end sättima hakata, aga Kolja ei taha ärgata. Mõmiseb ainult ühtäkki üle paistes huulte midagi ja lebab siis silmi lahti tegemata edasi. Andrei paneb talle tühja seljakoti peale ja laseb kaaslasel veel pisut puhata.

Seltskond õlut ei joo. Isegi kaheliitrine külm Taurus vedeleb meeste ees unustatult maas. Andrei kukkus hiljuti ja tema kulm on lõhki. Haav on paranev, aga Andrei teab, et põletikuohuga ei tohi kääritatud jooke juua. Odekolonn on ohutum.

"Eile saime vihma. Olime kõik märjad ja oleme siiamaani," räägib Andrei kolmapäeval sadanud paduvihmast seltskonna eest.

Teised eesti keelt ei mõista. "Olime siis vanalinnas. Saime natuke varju alla, aga oli juba hilja. Nii märjad olime," ütleb ta järsku alanud vihma kohta ja näitab oma niiskeid riideid.

Kuum küll, aga vastu ihu ei taha hilbud kuidagi kuivada.

Andrei lehvitab eest lahti nööbitud lühikeste varrukatega särgihõlmasid. "Praegu on nii palav. Aga prognoosid ütlevad, et augustis läheb veel kuumemaks, ei tea, mis siis teeme," ütleb Andrei murelikult ja jätab selgitamata, kust ta ilmauudiseid saab.

Tõenäoliselt ajalehest, mis neil väikeste ribadena kaasas on. Ühe sellise, töökuulutusega kuiva lehenurga annab ta Vladimirile. Sellest keeratakse peenike pläru, milles paberit pisut rohkem kui tubakat.

Andrei püüab selgitada, miks just keskturu juures kõige parem lebada on, aga jääb sellega hätta, mõtleb veidi, ja ütleb siis, pisut unistavalt, et kõige parem oleks Pirital või Stroomi rannas. "Aga veel pole ükski kord käinud suplemas, aega pole," ütleb ta siis.

"Öösel töötame, siis korjame taarat. No ja siis võtame huulikud (näitab kärtsrohelise vedelikuga pudelile) ja siis oleme purjus ja magame. Kui ärkame, siis jälle tööle," kirjeldab ta oma tihedat päevakava.

Hiljuti käinud ta sõbraga sadamas ja ei varja, et trimpas sealgi lõhnavett. "Tulid soomlased, kahekesi, ja küsisid, et mis me joome. Ma ütlesin, et väikest viskit. Nad siis tahtsid ka ja me andsime. Nad jõid meie odekolonni ära ja unustasid oma seljakoti meie juurde maha. See oli 80%list viina täis. No siis oli meil pidu."

"Kõva külma oleks lihtsam taluda kui seda meeletut kuumust," ütleb Andrei ja vaatab saatusekaaslaseid üle tänava puude all.

Kliimaseadmetega ruumidesse nad kuhugi ei pääse. "See on minu konditsioneer," ütleb ta ja naudib vidukil silmi keskpäevast tuuleõhku paneelmaja varjus.

Augusti algus on veelgi kuumem

Riigi ilmateenistus prognoosib, et reedel annab kuumus pisut järele (see tähendab, et on kuni 27 kraadi), aga siis hakkab temperatuur taas tõusma. Juba uue nädala esmaspäeval lubatakse 34kraadist kuumust.