Maailm

Britid nõudsid suuremat panustamist Balti riikide kaitsesse (22)

BNS, 31. juuli 2014, 09:05
Britid nõudsid suuremat panustamist Balti riikide kaitsesse.Foto: Lapresse / Scanpix
Suurbritannia parlamendi alamkoja riigikaitsekomisjoni hinnangul ei ole NATO valmis Venemaa sõjaohuga toime tulema ja peab kohanema, et olla valmis vastama ka "ebakonventsionaalsetele rünnakutele" liikmesriikide vastu.

Rahvaesindajad nõudsid suuremat panustamist Balti riikidesse kaitsesse, mis on eriti haavataval positsioonil.

"Risk, et Venemaa ründab NATO liikmesriiki, on küll väike, aga me pole veendunud, et NATO on selliseks ohuks valmis," ütles alamkoja riigikaitsekomisjoni esimees Rory Stewart.

Riigikaitsekomisjoni raport kutsub allianssi üles viima Balti liikmesriikidesse - Eesti, Läti ja Leedu - alalised väed ja sõjatehnika ning seadma regioonis sisse staabi.

Riigikaitsekomisjoni raportis kirjeldatakse Ukraina sündmusi äratusena, mis paljastas suuri puudusi NATO valmisolekus.

Raportis kutsutakse Suurbritannia valitsust üles kasutama Walesis septembris korraldatavat NATO tippkohtumist ümberkorralduste ja muutuste sisseviimiseks, mis on vajalikud toimetulekuks Venemaalt lähtuva ohuga.

"NATO pole juba paarkümmend aastat kaalunud Venemaad vaenlase ega võimaliku territoriaalohuna oma liikmesriikidele. Venemaa viimasest tegutsemisest tulenevalt peab NATO seda aga tegema," tõdeti raportis.

NATO eestkõneleja ütles, et raportit kavatsetakse põhjalikult uurida, allianss on juba kaitsealaseid samme astunud ja tegevuskava arutatakse septembrikuu kohtumisel.

"NATO on juba rakendanud kollektiivkaitse tugevdamise meetmeid, eriti meie idaliitlaste puhul, mis tähendab rohkem lennukeid õhus, rohkem laevu merel ja rohkem õppusi maal," märkis eestkõneleja.

Briti kaitseminister teatas esmaspäeval Poolas oktoobrikuistest ühismanöövritest, mis on osa püüdlustest rahustada end Venemaast ohustatuna tundvaid NATO idapoolseid liikmeid. Kaitseminister Michael Fallon ütles Varssavis, et Suurbritannia saadab Poolasse õppustele Black Eagle 350 soomus- ja muud masinat ning 1350 sõdurit.

Falloni sõnul on tegemist "suurima Briti panusega õppustesse Ida-Euroopas alates 2008. aastast". Pressikonverentsil osalesid peale kahe riigi kaitseministri ka Poola ja Briti välisminister.

NATO idapoolsed liikmed on Ukraina kriisi ja Venemaa tegevuse taustal palunud alliansil paigutada sinna alalised väed.

Eelmisel nädalal kohtusid Varssavis üheksa Ida-Euroopa riigi presidendid, et töötada välja piirkondlik kaitsestrateegia enne septembrikuist NATO tippkohtumist Walesis.

Tippkohtumine keskendub arvatavasti Ukraina kriisile ja selle kuuluva Krimmi poolsaare annekteerimisele Venemaa poolt.

NATO on saatnud viimastel kuudel Poolasse, Eestisse, Lätisse ja Leedusse täiendavaid maismaa, mere- ja õhujõude. USA president Barack Obama eraldas juunis miljard dollarit (741 miljonit eurot) liitlastele NATO idapiiril.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee