Eesti uudised

Tõeline raju! Taevas kaua kinni olnud vihm lahmas alla hetkega (4)

Küllike Rooväli, 30. juuli 2014, 07:00
PöIDLAD PÜSTI: Uputustest läbimurdmiseks oli eile vaja ka head õnne, sest paljude autode mootorid surid supeldes välja. Foto: Küllike Rooväli
Tallinna kohal avanenud taevaluugid kastsid üle kogu linna, ehmatades uputusega kaupmehi ja autojuhte. Keegi oleks keset päeva justkui linnale tumelilla teki peale tõmmanud. Paar välgunoolt lõi sellest läbi ja keegi ei saanud aru, kas mürin tuli äikesest või alanud tohutust vihmavalingust.

Vesi lendas taevast alla, nagu oleks üleval pumbad tööle pandud. Paduvihma tuli kohati hoopis horisontaalselt, sest tormiga kaasnevad võimsad tuulepöörised keerutasid taevaseid veevoolikuid agaralt ringi.

Niagara kosena kaela sadav raske ja jahe kosutus pani nii mõnegi algul sammu kiirendanud jalakäija toimuvat nautima ning eriti agaralt sulistasid sajus nooremad inimesed.

Vabaduse väljakul plätserdati vees nii treppidel kui ka katteplaatidel, lompides karglejad heitsid särgid seljast ning kõik vähegi sügavamad loigud prooviti jalgupidi järele.

20 minutit dušši

Südalinnas võisteldi aga üle ojade hüppamises ja nii mõnigi preili, kes sellest tüdines, valas oma kingad veest tühjaks ja kalpsas rõõmsalt paljajalu edasi.

Kella 13.30 paiku alanud sadu kestis vaid paarkümmend minutit, aga sellest piisas, et uputada mitme kaubanduskeskuse esimesi korruseid.

Vihm tungis Rocca al Mare keskusesse, Kristiinesse ja juba traditsiooniliselt ka Viru keskuse alla bussiterminali. Rocca al Mare kaubanduskeskuse juures voolas kogu ümbruskonna vihmavesi kokku majaesisesse parklasse, mistõttu said sinna pargitud autod poolde säärde ulatuvas vees rataste pesu ning nende omanikud jalad puhtaks.

Rocca al Mares asuv MyFitnessi jõusaal teatas aga oma veebilehel, et neil on pärast vihma töökorras vaid ujula, sest kõik muu on üle ujutatud.

Piki Stroomi randa kulgeval Pelguranna tänaval juhtus sama, mis Rocca al Mares – kõrgemalt tulnud vesi vajus umbes kahesajameetrisele tänavalõigule ja uputas selle, loksudes mitmes kohas ka üle äärekivide.

Roheline lõõtsaga buss tuli Kari tänavast ristmikule nagu hiidkrokodill, vesi ümber vulisemas ning tekitas Tallinki laevade kombel võimsa järellainetuse. See ei heidutanud aga autojuhte ega jalgrattureid, kes ikkagi veest läbi pladistasid.

Lehed ummistasid torud

Üks suur ja uljas mees sõitis oma Volkswageniga lainesse otse sisse nii, et esistange eest kukkus. Hädaline veetis lombis oma veerand tundi abi oodates. Viimaks lükkasid lahked kohalikud mehepojad ta tekkinud kanalist välja.

Naabermaja kojanaine õngitses aga oma harjaga veekogust välja eri autode stangetükke, et need järgmisi tulijaid ära ei lõhuks.

Mitmes paigas sai näha, kuidas kanalisatsiooniluukidest purskas vett nagu nõiakaevust. Kalamajas Kungla tänavas tekkis peale purskkaevu ka veevool läbi asfaldi.

Nagu Kungla tänaval, oli veefirmade autosid täis kogu linn – kes pumpas kellegi keldrit tühjaks, kes aga üritas leevendada kanalisatsioonivoolu või seda läbi pesta. Kuivaga kogunenud sodi ja vihmaga alla pekstud kuivanud puulehed ning -õied oligi ilmselt see, mis rentsli kaudu kollektorisse jõudes ummistusi tekitas ja paljud torud kinni pani.

Vihma ei jagunud aga paljudesse kohtadesse, kus seda tõeliselt oodati.

Kui kesklinna tänavad said puhtaks, siis näiteks Nõmmel tuli vihma vaid mõni tilk ja Viimsissegi jagus vaid seenevihma. Sealsed aednikud polnud seetõttu ilmataadi vastu just kõige sõbralikumalt meelestatud.

Täna sajab hoovihma

Tänaseks lubab ilmateenistus lühikesi vihmahoogusid, mis kastavad nii siin kui ka seal, aga õhutemperatuur kerkib jällegi 33 kraadini. Vahelduvalt liigub taevas ka pilvi ja mõnel pool paugutab äike.

Kohati võib sadu olla ka tugev. Puhub valdavalt lõunakaare tuul 2–7 m/s, äikese ajal on tugevamaid puhanguid. Õhusooja on 28–33, rannikul kohati 26 kraadi. Tuleoht pole metsadest kuhugi kadunud.

Samal teemal

31. juuli 2014, 13:52
LÕPUKS OMETI! Vihmakraanid keerati lahti, aga mitte kauaks
30. juuli 2014, 07:00
Äikesehooaeg käes: kindlustusest on sageli abi
29. juuli 2014, 13:41
VIDEO: vihm ja äike on jõudnud Eestisse!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee