Eesti uudised

Äikesehooaeg käes: kindlustusest on sageli abi 

Andres Tohver, 30. juuli 2014, 07:00
VÄLGUNOOL: Vähemalt 100 miljonit volti on pinget selles sähvakas. Foto: Erakogu
Kindlustusseltsid saavad iga aasta sadu pikse tekitatud kahjunõudeid. Inimelu nõuab välk harva, ent äikesest tulenev voolu kõikumine rikub sageli olmeelektroonikat. Targalt sõlmitud kindlustusleping aitab kahju hüvitada.

"Tüüpiliselt on meie aladel 0,4-0,5 välku ruutkilomeetri kohta aastas," teab Sven-Erik Enno, kes kevadel Tartus äikeseteemalise doktoritöö kaitses. 2005. ja 2013. aasta vahel oli Eestis keskmiselt 21 välgust tekkinud tulekahju aastas. Enim tegi pahandust 2010. aasta, kui välk süütas tervelt 48 kahjutuld.

Välk võib tabada ka inimest. "Eri hinnangutel 10–30 protsenti välgutabamuse saanud inimestest hukkub, ülejäänud saavad eri raskusega vigastusi," ütleb Enno.

"Välgu otsetabamuse puhul on ellujäämistõenäosus muidugi oluliselt väiksem." Inimohvrid kaasnesid Eestis äikesega viimati siiski 1990. aastate lõpul.

Välgulöökidega tegeleb kõige põhjalikumalt If P&C Insurance AS.

"Piksest alguse saanud tulekahjud on kõikide kodukindlustuse pakettidega kaitse all. Piksekahjud koduelektroonikale on kaitse all nendel, kellel on kindlustatud ka kodune vara," räägib firma esindaja Rain Porss.

"Tänavu on piksekahjudest teada antud 168l korral, oleme hüvitanud kahjusid ümmarguselt 60 000 euro ulatuses."

"Pikselöögi otsetabamusest tekkinud kahju on kaetud kõigil Salva varakindlustuse lepingutel. Voolu kõikumisest ja/või ülepingest tekkinud kahju on kaetud klientidel, kes on valinud kodukindlustuse puhul koguriski- ja ettevõtte vara puhul laiendatud kaitse paketi," ütleb Algor Orav Salvast.

"Salva Kindlustuses on 2014. aastal registreeritud 28 äikesega seotud kahju, mille hüvitiste kogusumma on 31 000 eurot."

Caterina Lepvalts ERGO Insurance SE-st. räägib, et äikese põhjustatud kahjusid on igal aastal umbes 20 ja suurim kahjusumma on siiani küündinud 6400 euroni, kui pikne hävitas peaaegu kogu koduse tehnika. Sel aastal on ERGO piksekahjusid ühtekokku hüvitanud üle 25 000 euro.

"Kõik Seesamis kodukindlustuslepingu sõlminud kliendid omavad äikesekahjude katet. Klient saab valida, kas ta soovib kaitset välgulöögi otsetabamuse või ka ülepingest elektriseadmetele tekkinud kahjude vastu," räägib selle kindlustusfirma kohta Ly Jõhvik.

"Tänavu on registreeritud 21 äikesekahju ja neid on hüvitanud 20 000 euro väärtuses."

Gjensidige Baltic AAS Eesti filiaal on sellel aastal sõlminud 2400 kindluslepingut kinnisvara kindlustamiseks, mis sisaldavad kaitset piksekahjude vastu.

"Eraisikuid on ligi 1900 ja ettevõtteid üle 500," räägib Raul Järve. "Välgutabamusega kahjusid on olnud sel aastal siiski vaid kolm ja kokku oleme nende hüvitamiseks kulutanud peaaegu 7000 eurot. Kõige rohkem saab kannatada tehnika, mis on elektrivõrku ühendatud."

"Meil on koguriskikindlustus ja kõikidel poliisidel on kindlustusriskina kaetud ka äikesest tekitatud kahjud. Kindlustame ainult eraisikute vara," ütleb Mart Siilivask Swedbank Life Insurance SE osas.

Sellel aastal on Eestis käsitletud 12 juhtumit, väljamaksed äikesekahjude puhul koos kahjukäsitluskuludega on olnud 2816 eurot, mis on firma suurust arvestades üsna tagasihoidlik number.

"PZU Kindlustus on pakkunud äikesest põhjustatud kahjude riski vastu kaitset juriidilistele isikutele pakutava varakindlustuse koosseisus," kirjeldab Urmas Saar. Sellel aastal on PZU hüvitanud ühe ettevõtte varale voolukõikumistest põhjustatud kahju, ent summa jätab Saar enda teada.

Elukindlustusseltsid tavaliselt ei kindlusta äikese vastu eraldi, ütleb Olga Reznik Compensa Life’ist.

"Juhul kui surma, õnnetusjuhtumi või invaliidistumise on põhjustanud äike, siis hüvitatakse kahju klientidele tingimuste kohaselt. Käesoleval aastal ei ole selliseid juhtumeid olnud."

"Inges Kindlustus varakindlustust praegu ei paku ja seega sarnaste riskidega me kokku ei puutu," ütleb Lauri Riit.

"Mandatum Life Baltic on elukindlustusselts ja me ei kindlusta eraisikute, firmade ega riigiettevõtete vara äikesekahjude vastu," ütleb firma Baltikumi peadirektor Imre Madison.

Samal teemal

30. juuli 2014, 07:00
Tõeline raju! Taevas kaua kinni olnud vihm lahmas alla hetkega

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee