Eesti uudised

Kombainer: Põllul lõõskab mis hirmus! Ainult kabiinis on hea jahe! 

Arvo Uustalu, 30. juuli 2014, 07:00
KUURORDIS: Andre Persidski tõdeb, et kuumade ilmadega on kõige parem olla mugavas ja jahedas kombainikabiinis.  Aldo Luud
Tänavune viljasaak tõotab tulla hea, rapsisaak kehv, aga mõlema hind on madalam kui muru

"Kuum ei ole vilja rikkunud. Küll aga võib tänavu juhtuda, et mõnelt põllult võtad vilja, puhastad kuivatis ära, ja saadad otse veskisse," räägib Tartumaa põllumeeste liidu juht Jaan Sõrra.

Lõuna-Eestis on kombainid suvekuumadel põldudel mürisenud juba mitu päeva. Vilja ja rapsi koristamist on alustatud ka põhja pool.

Saagid on kultuuriti erinevad, kuid põllumeestel on tänavu ühine mure: kokkuostuhinnad on nii odavad, et Eestis ei kata nood mõne kultuuri puhul ka omakulusid.

"Inimesed võiksid tänavu seda ära kasutada ja tervislikumalt toituda," muigab Harjumaal asuva Kadarbiku talu juhataja Veiko Pak.

Kuuma asemel võib kimbutada raju

Sõrra tõdeb, et põllult veskisse sõitmine on pigem piltlik väljend, sest vili on enne vaja ju ka puhastada. Samas lisab ta, et tal on varasemast ajast olemas ka kogemus, kus rukist polnud enne Tartu veskisse saatmist kuivatada vajagi.

"Igal juhul hoitakse tänavu kuivatuskulude pealt palju kokku. Nüüd võib asi viltu minna vaid siis, kui hakkab jubedalt ladistama," ütleb ta.

Üle Eesti tegutseva aktsiaseltsi Ühinenud Farmid juhatuse liige Are Selge tõdeb, et kuivatist tuleb vili ikka läbi lasta, kuid kulud tõotavad tänavu tõesti madalad tulla. Tema sõnul tuleb paari-kolme aasta tagant ette, et viljakoristuse ajal on nõnda kuumad ilmad, kuid arvestama peab sellega, et ka mai ja juuni algus oli päikeseline ja soe.

"Küll on selliste kuumade ilmadega äikeseoht, millega võib kaasneda nii raju ja vihm kui ka rahe. Küpsele viljale see mõistagi head ei tee. Eriti rapsisaagi võib see hävitada täielikult. Ka teraseemne võib raju välja lüüa ja vilja ka lamandada," selgitab ta.

Aga ka Selgele teeb muret pigem tänavune vilja kokkuostuhind.

"Ikka häbematult madalad hinnad. Maailmaturul on all nii raps kui ka teravili. Üle maailma on olnud lihtsalt hea aasta. Päris ikaldusi pole kuskil olnud. Praegu ei ole veel selge, kuidas mõjutavad vilja hinda Ukraina sündmused.

Praegu saab näiteks loomadele söödaks mineva vilja eest sadamas vaid 140 eurot tonn ja sealt tuleb maha võtta veel transpordikulud," nendib ta.

Aasta põllumehe tiitliga pärjatud Tartumaa põllumees Avo Samarüütel ütleb, et ka tema praktikas on olnud juhuseid, et erakordselt kuivade ilmade korral on mõni partii sisuliselt põllult veskisse viidud.

"Esmaspäeval hakkasime varajast otra võtma. Väga hea kuiv vili on," rõõmustab ta.

Tartumaal asuva Haage Agro juht Andres Härm ütleb, et nende kombainid on juba paar päeva suviodra põllul käinud ning ees ootab talinisu koristamine.

Kombainikabiinis nagu kuurordis

Tartumaal Vara valla teraviljakasvataja Madis Avi kombainid käisid rapsipõllul teist päeva.

Järvamaa põllumeeste liidu juht Enn Reismann tõdeb, et Lõuna-Eestis hakkab koristushooaeg mõned päevad varem peale, kuid Paidemailgi on pilootprojekt tehtud ja esimene vili punkris.

"Esmaspäeval võeti Mäo kandis varajast otra. Saak oli kuus tonni hektarilt. Võib öelda, et väga hea saak. Seda kuuma oli aga vaja, sest vilja koristama sai hakata varem ja sügisel ei jookse seega kõik tööd kokku. Saaki lubab oder ja lubab ka rukkipea," ütleb ta.

Samal ajal kui päike põldudel kõrvetab, kombainerid ei kurda.

"Põllul lõõskab mis hirmus. Ainus koht, kus saab end inimesena tunda, on kabiin. Siin on tõesti nagu kuurordis, konditsioneeritud jahe õhk ja raadio. Olen eluaeg kombainirooli keeranud. Nivast ei tasu rääkidagi, aga ka Doni ei saa New Hollandiga kuskilt otsast võrrelda," nendib kombainer Andre Persidski.

Kartulil kallal haigused

Raplamaa kartulikasvataja Kalle Hamburg nendib, et tänavu on oodata alla keskmise kartulisaaki.

"Külm juuni on oma jälje jätnud. Varajase kartuliga on enam-vähem, hilisematega aga küsimärk. Tava-aastal peidus olnud haigused on kõik liikvel. Nagu kahjuks ka varrepõletikud," ütleb ta.

Hamburgi sõnul mõjutab jätkuv kuiv kartuli saagikust halvasti, sest parasjagu on mugulate formeerumise aeg.

"Saaki on ehk veel vara lugeda, aga rekordsaaki kindlasti ei tule," ütleb ta.

Sissetoodud Hiina kapsa kilohind 20 senti

Harjumaal Saue vallas asuva Kadarbiku talu juhataja Veiko Pak ütleb, et köögiviljarindel sõltub palju sellest, mida toovad eelolevad paar nädalat.

"Eks sellise kuumusega kõik ikkagi närtsib. Mida vähegi suudame, seda kastame, ka marjapõõsaid ja õunapuid. Kastmata enam ei saa. Samas on eeldusi, et saak tuleb hea, aga näiteks õunad on üsna pisikesed ja kõige suurem küsimärk on porgandiga," räägib ta.

Samas tõdeb Pak, et kuivusest suurem kimbutaja on välismaine köögivili.

"Tänavu on välismaal ilmastikutingimused olnud väga head. Hiina kapsast tuuakse sisse 20–23sendise kilohinnaga. Selle hinnaga meie ise seda kasvatada ei suuda. Tõeliselt rekordmadal, varem on sissetoodud Hiina kapsa hulgihind jäänud 70 sendi lähistele. Ka porgand on 30 protsenti odavam. Ehk siis inimesed võiksid tänavust olukorda ära kasutada ja tervislikult toituda," ütleb ta.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee