Foto: Kuvatõmmis / tv3play.ee
Toimetasid Kaspar Käänik ja Kristin Aasma 29. juuli 2014 16:15
Kaks nädalat tagasi toimunud muusikafestivalil Kultuuritolm läksid nii turvamehed kui ka politsei festivalil osalenute arvates üle piiri, lastes rahva sekka gaasi, pekstes maaslamajat ja ässitades talle koera kallale. Miks võimuesindajad niimoodi toorutsesid? Politsei sisekontrolli büroo on algatanud juhtumi suhtes juurdlust.

Seninägemata kaadreid jõhkrast vahejuhtumist näitas täna TV3 uudistesaade "Seitsmesed suvesadamas".

Politsei intsident tekitab lahkhelisid 

Politsei sisekontrollibüroo juht Raul Vahtra selgitas Õhtulehe veebitoimetusele, et videos nähtavad ligi minuti pikkused lõigud on vaid murdosa kogu sündmustikust. "Ainuüksi politsei jaoks kestis sündmus hädaabikutsest kuni kinnipidamiseni ligi pool tundi. Eelnevalt oli seltskonnaga tegelenud turvameeskond, kes helistas politseisse kell 3.30. Videotest näeme küll kinnipidamise lõppfaasi, kuid mitte seda, mis sellele eelnes," rõhutab Vahtra.

Tema sõnul on ainuüksi kahele minutipikkusele videole tuginedes võimatu hinnata, kas jõu kasutamine oli proportsionaalne. Politsei teeb menetluse käigus kindlaks kogu sündmustiku asjaolud ning kuulab üle ka tunnistajad.

"Ainult sündmustikku tervikuna vaadeldes saab hinnata, kas politseinikud käitusid hädaabikutset lahendades õigesti, sest seltskonna poolt kokku monteeritud enam kui 10minutilises videos on mitmeid vasturääkivusi ja küsitavusi,"  märgib Vahtra. "Praegu on oluline saada võimalikult palju faktilist tõestust sellele, mis peol toimus, seega oleme huvitatud kõigist monteerimata foto- ja videosalvestistest."

Pärast juhtumit alustas politsei nii väärteomenetlust, kontrollimaks turvatöötajate ja külastajate vahel toimunud intsidendi asjaolusid, kui ka teenistuslikku järelevalvet, et hinnata politseinike tegutsemise korrektsust sündmuskohal. Hiljem esitas üks sündmuse osalistest ka avalduse prokuratuuri ning prokuratuur alustas asjaolude uurimiseks menetlust, mida viib läbi politsei sisekontrolli büroo.

Käiku läks nii pipragaas, teenistuskoer kui füüsiline jõud 

Ööl vastu laupäeva kella 3.30 ajal sai politsei väljakutse Tallinna endise Patarei vangla territooriumile. Abi palusid peo turvatöötajad turvafirmast Dussmann Service, kelle sõnul oli seltskond rikkunud peol korda, eiranud korraldusi ja osutanud neile tugevat vastupanu, mille käigus kasutati ka pisargaasi.

TV3 uudistesaatele andis Kultuuritolmu juhtumi kohta kommentaari räppar Beebilõust ehk Andrus Elbing, kelle sõnul oli ta naisega mere ääres seisnud, kui turvatöötaja tuli juurde ja palus tal lahkuda. "Purjus olin, aga ma polnud agressiivne," sõnas Elbing. 

Elbingu ja turvatöötaja suhtlusse sekkus Heigo, kellele turvatöötaja gaasi näkku laskis. 

Asjaosaliste jutu järgi kukkus Heigo maha ja ta suust tuli vahtu. Heigole püüdis esmaabi anda Uku Arop, pannes ta näole vett. See aga tegi asja hullemaks ning Heigo hakkas karjuma. 

Kohale saabunud politsei asus karjujat ohjeldama ning talle mindi pealtnägijate sõnul kallale. Seepeale sekkus sõber, politsei lõi talle kõrri ning seejärel läks kakluseks. 

TV3 käsutuses olevast videost on näha, kuidas mitu politseinikku maas lamavat, karjuvat ja rabelevat noormeest maha suruvad, lisaks lasti meest pureda politseikoeral - ka siis, kui mees oli kõhuli ja käed selja taga.

Vaatepilt oli sedavõrd jõhker, et juurde astus üks inglise keelt kõnelev naisterahvas ja küsis politseilt, miks koer kallale lastakse.

Põhja prefektuurist öeldi, et politseipatrull otsustas viia jaoskonda 25- ja 28aastased mehed, kellele turvatöötajad osutasid. Nad olid joobes, rikkusid korda ja käitusid agressiivselt. Kuna ka teised seltskonna liikmed olid politseinike suhtes agressiivselt meelestatud, kaasati veel kaks politseipatrulli, et ära hoida konflikti eskaleerumine ning pidada mehed kinni.

28aastane mees ei reageerinud politseinike korraldustele. Kui teda hakati kinni pidama, oli ta agressiivne ja osutas tugevat vastupanu. Kuna mehe vastupanu osutamine ei lõppenud, kasutati tema kinnipidamisel teenistuskoera ja füüsilist jõudu, olles teda eelnevalt selle eest hoiatanud. Mõlemad mehed peeti kinni ja toimetati politseijaoskonda. 28aastane mees viidi öösel esmaabi saamiseks haiglasse, kus ta oli agressiivselt käitunud ka arstide suhtes.

 

Politsei- ja Piirivalveameti sisekontrolli büroo juht Raul Vahtra ütles TV3-le, et on vaja välja selgitada, mis tegelikult toimus, ning selleks otsitakse sõltumatuid tunnistajaid.

Politsei palub inimestel, kes nägid, millest algas konflikt seltskonna ja turvatöötajate vahel, anda endast märku telefonil 6125418 või saata e-kiri [email protected].