Maailm

Uudist täiendatud!

Haagi kohus: Vene riik peab maksma Jukose endisele omanikule 50 miljardit dollarit (34)

BNS, 28. juuli 2014 13:34
Jukose peakorter Moskvas 2008. aastal.Foto: Reuters / Scanpix
Haagi alaline arbitraažikohus rahuldas Venemaa naftafirma Jukos endise omaniku Group Menatep Limitedi (GML) nõude Vene riigi vastu 50 miljardi dollari suuruses summas, mis tuleb välja maksta 2015. aasta 15. jaanuariks.

Arbitraaž leidis 18. juulil langetatud üksmeelses otsuses, et Venemaa sundis Jukose pankrotti ja müüs firma varad poliitilistel eesmärkidel riigifirmadele, ning peab maksma hagejatele 50 miljardit dollarit, ütles hagejate advokaat Emmanuel Gaillard.

Gaillard nimetas kohtu otsust "seaduslikkuse suureks võiduks" ning ütles, et Venemaa võeti rahvusvahelise õiguse rikkumise eest "ühehäälselt vastutusele".

GML-i tütarfirmad Hulley Enterprises ja Yukos Universal Limited esitasid hagi Vene riigi vastu juba 2005. aastal, algne nõue oli üle 100 miljardi dollari.

Kohus leidis, et kuigi Venemaa ei ole allkirjastanud energiahartat, tuleb tal Jukose puhul ikkagi täita sellest tulenevaid nõudeid.

Kompensatsiooninõue langetati 100 miljardilt 50 miljardile, mis vastab Jukose väärtusele 2007. aastal, kui lõppes firma pankrotimenetlus. Hagejate soovitud 100 miljardit dollarit (74 miljardit eurot) ületanuks neljakordselt nende kunagise koguinvesteeringu. Nad lootsid, et kohus võtaks arvesse, kui palju likvideeritud firma oleks teoreetiliselt praegu maksnud, ning intresse.

Juhul kui Venemaa tähtajaks nõutud summat ära ei maksa, hakkavad jooksma intressid. Venemaal on 10 päeva aega see kohtuotsus vaidlustada.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles esmaspäeval, et Venemaa kasutab kõiki juriidilisi võimalusi oma huvide kaitsmiseks.

Praeguseks tükeldatud naftafirma Jukos juht Mihhail Hodorkovski võeti vahi all 2003. aastal. Kriitikud peavad tema vangistamist Kremli kättemaksuks president Vladimir Putinile poliitilise väljakutse esitamise eest.