Maailm

Krimmis sureb massiliselt narkomaane (24)

BNS, 24. juuli 2014 10:15
Pilt on illustratiivneFoto: Reuters / Scanpix
Krimmi poolsaare annekteerimine Venemaa poolt on seal järsult kasvatanud suremust süstivate narkomaanide seas, kel ei ole enam juurdepääsu nende jaoks eluliselt tähtsale teraapiale, ütlesid neljapäeval Austraalias rahvusvahelisel aidsifoorumil osalevad eksperdid.

Endine üleilmse aidsi-, tuberkuloosi- ja malaariavastase võitluse fondi esimees Michel Kazatchkine, kes on praegu ÜRO aidsisaadik Ida-Euroopas, ütles usutluses AFP-le, et tal on andmeid vähemalt 20 dokumenteeritud surmast.

Ukraina võimu all võimaldas Krimm süstivatele narkomaanidele juurdepääsu heroiini ohutumale aseainele metadoonile ja sõltuvust kergendada aitavale buprenorfiinile.

See Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) heaks kiidetud opioidsõltuvuse asendusravi (OST) aitab spetsialistide sõnul võõrutada sõltlasi heroiinist ja pidurdada HIV-i levikut prostitutsiooni ja süstalde jagamise kaudu.

Kuid Krimmi annekteerimine tähendab, et nüüd kehtib poolsaarel Vene seadusandlus, mis need ained keelab.

Ukraina eksperdi Pavlo Skala sõnul oli Krimmis enne annekteerimist opioidsõltuvuse asendusravi programmi kaasatud 806 inimest. Enam kui 200 neist on nakatunud HI-viirusega ja neist omakorda 80 protsenti C-hepatiidiga.

"Elutähtis (asendus)ravi on täielikult lõpetatud," sõnas ta.

"Me oleme Ukrainas vastu võtnud 60 patsienti, kel õnnestus (Krimmist) põgeneda ja kes saavad nüüd ravi jätkata. Enamik neist saabus väga halvas seisundis, kuid on nüüd stabiilsed," ütles Skala, kelle sõnul  on kõik Krimmi jäänud patsiendid naasnud illegaalse narkokasutuse juurde, tarvitades muuhulgas eriti ohtlikku tänavanarkootikumi "krokodilli".

Venemaa on üks kiirema HIV-nakkuse levikuga riiki. ÜRO aidsiprorgammi (UNAIDS) andmeil oli HIV-positiivsete arv kasvanud 2004. aasta 170 000-lt mullu 1,2 miljonini.

Samal teemal

10.10.2014
Saksamaal leiti 330 kilogrammi heroiini
23.07.2014
Venemaa võib Euroopa Liidult lähiajal täiendavaid piiranguid oodata

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee