Eesti uudised

Ilmatargad lubavad: "Augustikuu tuleb soe!" (7)

Merili Mihkelsaar, Teele Talve, 24. juuli 2014 07:00
Ilmatark Ilmar Tiismaa.Foto: URMAS LUIK
Ilmaennustajad lubavad augustiks sooja ilma."Kuna juuli lõpp on soe olnud, siis julgen arvata, et ilm püsib soe ka poole augustini," ütleb ilmatark Ilmar Tiismaa.

Ilmajaama teatel tuleb uue nädala algul hoovihma ja äikest ning kuumus taandub. "Kuid ilm jääb siiski südasuviselt soojaks," ütleb meteoroloog. Sünoptiku sõnul soojenevad selle nädala jooksul ka siseveekogude veetemperatuurid.

"Oodata on ka Liivi lahe rannikualade ja Väinamere randade veetemperatuuri soojenemist paari kraadi võrra. Soome lahe vee temperatuuri mõjutab kagu-ida tuul, mis võib sooja vee rannast ära viia," räägib Tiismaa.

Veetemperatuur võib langeda pärast nädalavahetust, kui lubatakse vihmast ilma.

Ilmaennustaja Elmar Kuus ehk Kuuse-taat lubab augustiks suvist ilma. Ta ennustab 20–25 soojakraadi ja vihma üldiselt augusti kohta vähe.

"Nagu august, on ka septembrikuu keskmisest soojem," räägib ta ning mainib, et jälgib ka nende õhuvoolude liikumist, mis veel kaardil ei ole, kuid võivad Eesti kohale sattuda.

Ka Lõpel elav ilmatark Ilmar Tiismaa lubab Õhtulehele, et lähiajal on tulemas kuum ja kuiv ilm

"Meil pääsukesed viskasid pojad välja, sest kuivuse tõttu on putukaid vähe ning poegi toita ei saa. Vast korraldasid nii, et jätsid mõne vähem. See on see põud."

Ilmatark arvab, et praeguse ilmaga sarnane on ka august:

"Vaatasin linnukesi. Väike lehelind tegi pesa täpselt sademetemõõtja alla. Pojad olid pesas vaid mõne päeva ja nüüd otsivad linnud jälle paarilisi ja ajavad üksteist tagasi. Seepärast kardan, et ka august tuleb korralikult soe," selgitab Tiismaa, kes ilma loodusest loeb.

Tema sõnul näitab sooja ilma jätkumist peale lindude käitumise ka kuum juuli.

"Kuna juuli lõpp on soe olnud, siis julgen arvata, et ilm püsib soe ka poole augustini. Pärast seda võib hakata vihma tulema," kostab ta.

Et tuleksid pikad vihmaperioodid, seda Tiismaa ei usu. Tema sõnul peaksid puhkajad praegu ilma nautima.

"Sulistagu veel vees ning päevitagu."

Ka september tuleb soe. "Koolilapsed saavad ikka jalgpalli nautida. Ümberkorraldusi vanajumal seal ei tee. Seega, püssi põõsasse visata ei maksa," muheleb ta.

Soomaa ilmatarga Indrek Heina sõnul on tänavu väga kummaline ilm, mistõttu on kindlat augustikuu prognoosi raske ennustada.

"Looduse pealt vaadates võiks öelda, et võib olla kuiv edasi ka augustis. Kuna juuni oli jahe, siis võib arvata, et loodus praegu võtab tagasi," räägib ta.

Küsimusele, milline võiks olla september, ütleb ta: "Kägu kukkus pikalt ning toomingas õitses ka pikalt. Sellelt võiks eeldada, et tuleb soe sügis, aga midagi kindlat hetkel öelda ei saa."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee