Maailm

Infosõda 2.0. Su-25 näide (9)

Õhtuleht.ee, 23. juuli 2014 12:02
Wikipedia artikkel, kus on muudetud Su-25 lennukõrgust.Foto: Ekraanitõmmis
Viimaste päevadel on meedias arutletud elavalt Venemaa väite üle, nagu oleks allatulistatud Malaisia reisilennuki kõrval nähtud Ukraina õhujõudude hävitajat Su-25. Kuna sellele väitele järgnes kriitikatorm, et Su-25 ei saa tegutseda sellisel kõrgusel, siis hakati Wikipedias muutma Su-25 kohta käivat infot.

Teadupärast teatas Vene relvajõudude kindralstaabi operatsioonide peavalitsuse ülem kindralleitnant Andrei Kartopolov üleeile pressikonverentsil, et Vene salvestiste kohaselt lendas enne Malaisia reisilennuki (MH17) allakukkumist selle läheduses Ukraina hävitaja Su-25.

"Vene õhuseireteenistus registreeris 17. juulil Ukraina relvajõudude lennuki, esialgsetel andmetel Suhhoi SU-25 liikumise üles Malaisia reisilennuki suunas. Lennuki kaugus Malaisia reisilennukist oli kolm kuni viis kilomeetrit," ütles kindralleitnant Andrei Kartopolov ajakirjanikele.

Malaisia lennuk lendas 10 000 m kõrgusel, kuid 1978. aastal seeriatootmisse jõudnud Su-25 maksimaalne lennulagi on 7000 meetrit.

Ka Venemaa sõjandusekspert Vadim Lukaševitš ütles Venemaa telekanali RBK otsesaates, et kuigi Su-25 on võimeline lühikeseks ajaks tõusma 10 000 meetri kõrgusele, pole see lennuk mõeldud õhumärkide hävitamiseks.

Kuna päevakord tekkis küsimus Su-25 võimalikust maksimaalsest lennukõrgusest, hakkasid internetis toimuma huvitavad asjad.

Nii märkasid internetieksperdid nii Eestis kui ka Ukrainas, kuidas juba üleeile hakati venekeelses Wikipedias muutma Su-25 puudutavat artiklit.

Kui kuni üleeilseni oli Wikipedia venekeelses artiklis Su-25 praktiliseks lennukõrguseks märgitud 7000 meetrit, siis üleeile tekkis sinna laiendus: "teistel andmetel 7000 – 10 000 m".

Sama kiiresti, kui hakati "töötlema" Wikipedia andmeid, hakati seda spinni ka avalikkuse ette tooma ning näiteks sotsiaalmeediavõrgustiku VKontake lehel on ukrainlased näidanud puust ja punaselt, kuidas andmete töötlemine käis.

Samal teemal

23.07.2014
Separatist Itaalia meediale: meie tulistasime Malaisia reisilennuki alla
22.07.2014
Kas järjekordne vale? Su-25 ei saanud puhttehnliselt olla Malaisa lennuki läheduses

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee