Maailm

Briti teadlased lõid hetkel maailma kõige tumedama värvi 

Toimetas Mihkel Vinogradov, 22. juuli 2014 13:26
Pilt on illustratiivne.Foto: PantherMedia / Scanpix
Briti teadlased on välja arendamas super-musta materjali, mis imab endasse 99,96% valgusest, mistõttu inimsilm ei suuda seda näha. Ainus, mida inimsilm eristab, on lihtsalt üks must auk.

Juba Coco Chanel leidis mustas midagi erilist ning nüüd on selle värviga mindud täiesti uuele tasemele. Uus must, mis peegeldab valgust kõigest 0,035%, on nanotehnoloogia uus saavutus. Uus materjal koosneb süsiniknanotorudest, mis on umbes 10 000 korda peenemad kui juuksekarv ning mis tekitab üsnagi veidra vaatepildi. See on lihtsalt nii tume, et inimsilm ei saa aru, mida ta näeb. Igasugused kujundid ning kontuurid kaovad, jättes inimsilma jaoks alles vaid tühjuse.

Süsiniknanotoru materjal nimega Vantablack on nii öelda kasvatatud fooliumile ning kuigi foolium ise on kortsuline ning koosneb mügarikest ning miniatuursetest mägedest ja orgudest, siis inimsilma jaoks kaotab must materjal need sootuks.

"Te loodate näha siin säbrulist pinda,aga ainus mida te näete... on tühjus, tume ala nagu seal polekski lihtsalt midagi. See tundub nii veider," ütles Ben Jensen, Surrey NanoSystemsi tehniline juht.

Kui Coco Chanel oleks oma musta värvi rõivad disaininud just sellisest Vantablack materjalist, moodustaks see üsnagi ulmelise pildi - kõik kehakumerused on kadunud ning inimene moodustaks lihtsalt mingisuguse tundmatu augu, millel on juhuslikult pea ja käed. Kui palju selline materjal aga ühe kleidi tegemiseks maksta võib, ei soovinud Jensen avaldada, kuid nentis, et see oleks hetkel ulmseliselt kallis. Lisaks sellele pole sellisel ettevõtmisel ka mõtet.

"Kleit kaotaks igasuguse mõtte. See oleks lihtsalt üks must auk," ütles Jensen.

Vaata tutuvustavat videot SIIT ning pilte SIIT.