Maailm

Allatulistatud lennuki mustad kastid on separatistide käes? (9)

Tõnis Erilaid, 21. juuli 2014 07:00
MUST KAST? Ese, mida päästetöötajad huviga silmitsevad, võib olla üks Malaysian Airlinesi allatulistatud reisilennuki mustadest kastidest. Foto: Reuters / Scanpix
Eile ilmus Reutersi pildivalikusse ootamatult foto, mis on tehtud läinud reedel filmitud videolt. Sellel silmitsevad Ukraina päästetöötajad huviga oranži eset, mis on tõenäoliselt läinud neljapäeval Ida-Ukraina kohal Venemaa piirist umbes 40 kilomeetri kaugusel alla tulistatud Malaysian Airlinesi lennuki Boeing 777 must kast. Teise ootamatusena teatasid nn Doni vabariigi esindajad, et on valmis ekspertidele näitama oma raketiseadeldist BUK, mis on absoluutselt korrast ära.

Eile õhtupoolikuks oli leitud 223 surnukeha. Lennul MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse oli 298 inimest, nende seas 15 meeskonnaliiget.

Samal teemal

192 surnukeha ja kaheksa kehafragmenti laaditi eile Toreze kõrvalises raudteejaamas külmutusvagunitesse. OSCE esindajad plommisid vagunid kinni, kuid vedurijuhid ei osanud kohal olnud USA ajakirjanikule öelda, kuhu nad peavad sõitma. Oletati, et Donetskisse. Õhtusel pressikonverentsil ütles Ukraina asepeaminister Volodõmõr Groisman, et rong ei ole saanud veel liikuma hakata, separatistid takistavat. Separatistid otsustasid surnukehad põllult palava päikese alt ära tuua alles pärast seda, kui olid saanud Ukraina valitsuselt sellekohase kirja.

Mis on saanud mustadest kastidest

Eile avalikustas Ukraina julgeolekuteenistus lindistused separatistide pataljoni Vostok ülema Aleksandr Hodakovski ja päästetöötaja Oleksei vahelistest telefonikõnedest. Hodakovski pärib, kus on lennuki nn mustad kastid ja väidab, et nende vastu tunneb huvi Moskva. "Meie käes neid ei ole," ütleb Oleksei, kuid pärib järgmise kõne ajal, kas need on oranžid tünnikesed?

Ühe sellise olevat nad leidnud. Sellele on kirjutatud satelliit­navigatsiooni plokk. Hodakovski arutleb, et pagan neid teab, järsku ongi see must kast ja käsib selle igaks juhuks OSCE eest ära peita. Oleksei peab hoolitsema ka, et hilisemad leiud OSCE ja kõrvaliste isikute kätte ei satuks.

Hiljem jõudis isehakanud nn Doni vabariigi juhtkond kaheksa minuti jooksul nii kinnitada ja ümber lükata, et "mustad kastid" on nende käes.

Viimasena kinnitas Donetski vabariigi "peaminister" Aleksandr Borodai, et mustad kastid või vähemalt nendega sarnanevad esemed on toodud Donetskisse ja on valitsuse hoones tema isikliku järelevalve all. "Me ei anna neid Ukraina võimude kätte. Nad võltsiksid uurimistulemusi," ütles Borodai ja lubas esemed anda üle rahvusvahelise lennuagentuuri ICAO esindajale.

Niisiis ei ole täit kindlust, et 18. juulil videole salvestatud oranž kastike on ikka seade, mis aitaks saada ülevaate lennukiga juhtunust.

Ukraina päästeteenistuse esindaja sõnul tuleb päästjail hukkunute surnukehade leidmiseks uurida läbi 50 ruutkilomeetrit. Kaasatud on ka tuukrid, kes otsivad laipu järvedest. Päästjatele on appi tulnud ka lähedal asuva kaevanduse töötajad ning kohalikke elanikke. "32 ruutkilomeetrit on juba läbi käidud," teatasid päästjad eile.

Asepeaminister Volodõmõr Groisman kinnitas, et kõik esimesest rongist maha jäänud surnukehad viiakse ära teise rongiga. Kuid ta ei nimetanud mingeid tähtpäevi ega ka seda, kuhu surnukehad lõpuks jõuavad.

"Ukraina ei saa tagada rahvusvaheliste ekspertide ohutust piirkonnas, kuhu alla tulistatud Boeing 777 kukkus," ütles eile asepeaminister Groisman.

"Ala on terroristide käes ja me ei ole saanud Venemaalt mingit kinnitust, et kuni 900 seal asuvat relvakandjat ei hakka ekspertide tööd segama ja neid vägivallaga ähvardama."

Päev varem oli maailma koletuimal surmaväljal käinud Mail on Sunday reporter Ian Birrell. Ta kirjeldab Ida-Ukraina Hrabove küla hüljatud nõukogudeaegse linnulauda taga lainelisel maastikul nähtut kui kõige masendavamat oma elus.

"Ma sattusin põõsaste taga nelja-viieaastase tüdruku katmata surnukehale. Ta lebas, kena punane topp seljas, lähedal piilus rohust laialt naeratav mängukaru. Samas lebas pikkade pruunide juustega läänelike näojoontega naine, paljalt, vaid T-särgi riismed õlgade ümber. Kõrval lamas koer, üks kahest, kes olid Amsterdamist Kuala Lumpuri lennanud Boeingu pardal, mis lõpetas oma teekonna siin koos 298 inimesega."

Oma sõnul kaks päeva õnnetuskohal olnud inimene rääkis Birrellile, et nii päästetöötajad kui venemeelsed separatistid varastavad kõike, mis näppu juhtub. "See on nii vastik, tegutsevad nagu lihtlabased vargad," ütles tunnistaja ja rääkis, kuidas ta nägi pealt fotoaparaadi vargust.

Üks mees märkas binoklit ja tahtis selle ära võtta, kuid nägi, et riistapuu on katki ja viskas minema.

Ukraina julgeolekuteenistus hoiataski kohe pärast eelmise nädala neljapäeval toimunud õnnetust, et separatistid varastavad hukkunute krediitkaarte ja väärisesemeid. Eile levisid sotsiaalvõrgustikes teated, nagu oleks krediitkaarte Donetskis juba kasutatud.

Ukraina president Petro Porošenko kinnitas eile, et Ukrainal on nii tehiskaaslastelt tehtud fotod BUK M1 raketi tulistamise hetkest, foto ja video ­BUKist endast, ja ka sellest, kuidas see Venemaalt Ukrainasse Snežnoje linnakesse toodi. "Meil on ka terroristide telefonikõnede salvestised ja palju muud, mis tõestavad, et BUK oli pärit Venemaalt," teatas president. Ukraina julgeolekuteenistus kinnitas juba varem, et rakett Malaysian Airlinesi Boeingu pihta tulistati Snežnojest. Mõni päev varem olid Ukraina õhujõudude lennukid linnakest pommitanud, surma sai tosin inimest ja ilmselt seetõttu BUKid kohale tellitigi. Ukraina muide väitis toona, et pommitajaks oli hoopis Venemaa õhujõudude ründehävitaja.

Sama on kinnitanud ka Ühendriikide luureteenistus. Mõne USA ajalehe väitel olevat luureteenistuse nimetu esindaja öelnud, et kolm BUKi toodi Venemaalt Ukrainasse juba nädalapäevad tagasi. Miks sellise võimsa õhutõrjerelva sattumisest separatistide kätte jäeti teavitamata tsiviillennuliikluse esindajad, on selgusetu. Tõsi, üle Ida-Ukraina lendas varasema 400 lennu asemel päevas veel umbes sada – üks neist oli ka lend MH17, mis õhutõrjeraketiga 10 100 meetri kõrguselt alla tulistati.

Enamik analüütikuid on veendunud, et separatistid (või BUKi teenindanud venelaste meeskond) pidasid reisilennukit ekslikult Ukraina armee transpordilennukiks ja tulistasid alla.

Raketil kulub 10 000 meetri kõrgusele jõudmiseks 12 sekundit ja isegi kui selle ajaga oleks eksitust märgatud, siis BUKil ei ole seadet, mis võimaldaks raketti tagasi kutsuda või mujale suunata.

Samal teemal

26.07.2014
Aleksandr Borodai – venelaste jaoks konfliktilahendaja, ukrainlaste jaoks terrorist
20.07.2014
Kiiev: mässulised on kõik surnukehad katastroofipaigalt ära viinud
20.07.2014
Separatistid nõuavad vaatlejate ohutuse tagamise eest vaherahu
19.07.2014
Rahvusvahelistel uurijatel on probleeme õnnetuspaigale pääsemisega