Maailm

CNN-i VIDEO! Kerry: MH17 allatulistamiseks kasutatud süsteem oli pärit Venemaalt (140)

AFP/BNS, 20. juuli 2014 17:42
Foto: Caters News Agency / Scanpixc
Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamiseks kasutatud raketisüsteemi andis Ukraina venemeelsetele separatistidele Venemaa, ütles USA välisminister John Kerry pühapäeval.

"On üsna selge, et see on süsteem, mis toimetati separatistide kätte Venemaalt," ütles Kerry telekanalile CNN, märkides, et tulistamiseks kasutati moodsat SA-11 süsteemi.

"Me teame kindlalt, kindlalt, et ukrainlastel ei olnud sellist süsteemi sel ajal selle koha läheduses," ütles Kerry, lisades, et see viitab selgelt separatistide seotusele.

USA välisministri sõnul on Washingtonil tõendeid Ukraina separatistide seotusest neljapäevase lennukatastroofiga, mis nõudis 298 inimese elu.

"Meil on selle [raketi] stardi kujutis. Me teame trajektoori," ütles Kerry telekanali NBC saates "Meet the Press". "Me teame, kust see tuli. Me teame aega."

"Ja see oli täpselt sel ajal, kui see lennuk kadus radariekraanidelt. Me teame ka seda, hääletuvastusest, et separatistid hooplesid hiljem selle allatulistamise üle."

See, mis toimub aga katastroofipaigas, kuhu rahvusvahelistel uurijatel on ainult piiratud ligipääs, on "tõeliselt groteskne", ütles Kerry.

"On teateid purjus separatistide sõduritest, kes tseremoonitsemata kuhjavad surnukehi veokitesse, viivad minema nii surnukehi kui asitõendeid," lisas Kerry.

USA välisminister kutsus taas Vene presidenti Vladimir Putinit sekkuma ja avaldama separatistidele survet, et nad tagaksid takistamatu juurdepääsu katastroofipaika.