BUK-M2Foto: AFP / Scanpix
BNS 18. juuli 2014 17:28
Keskmaa õhutõrje raketisüsteemi BUK, mida võidi kasutada Malaisia lennuki allatulistamiseks Ida-Ukrainas, laskekaugus on kuni 50 kilomeetrit ning süsteemi kasutamine eeldab korraliku väljaõppega meeskonda.

BUK-i laskekõrgus on sõltuvalt versioonist kuni 25 kilomeetrit ning laskekaugus sõltuvalt versioonist kuni 50 kilomeetrit. Kuna kompleksi osad on paigutatud roomikmasinatele, on BUK-i maastikuläbitavus hea. Maanteel võib kompleks arendada kiirust 50-70 km/h.

Liikumisest seismajäämisel on süsteem laskevalmis viie minutiga. Hinnnanguliselt on ühest kompleksist lasu sooritamiseks vaja vähemalt 3-4 inimesest koosnevat meeskonda.

"Kuna tegemist on elektroonikat ja muid seadmeid täis tuubitud roomikmasinatega, siis rohkem ruumi masinas lihtsalt pole," märkis BNS-i konsulteerinud relvandusekpert.

Tema sõnul on on süsteemi kasutamiseks vajalik hea väljaõppega meeskond ning tehniliseks ja laskeväljaõppeks kulub hinnanguliselt vähemalt kuus kuud. Süsteem tuvastab võimaliku sihtmärgi kompleksi kuuluva seireradariga - või siis saab meeskond infot sihtmärgi kohta kõrgemalt poolt läbi kompleksi kuuluva juhtimiskeskuse.

Laskeplatvormil on oma tulejuhtimisradar, mis lukustub sihtmärgile ning hoiab sihtmärki sihikul. Kompleksist väljatulistatud rakett lendab sihtmärgilt peegelduva tulejuhtimisradari kiirguse suunas. Moderniseeritud versioonis on lisaks radarjuhtimisele ka elektro-optiline sihtimissüsteem, mis võimaldab raketi juhtida sihtmärgi pihta radarit kasutamata.

Ekspert märkis, et BUK-iga sarnaseid õhutõrjesüsteeme lääneriikides pole. Kõige sarnasem on Rootsis toodetav süsteem RBS-23 BAMSE, mille laskekaugus on umbes 20 kilomeetrit ning laskekõrgus 15 kilomeetrit. Raketisüsteemi BUK kasutas ka Soome. Aastal 2012 asendati see süsteemiga NASAMS.