Foto: TEET MALSROOS
Adik Levin, rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee esimees 18. juuli 2014 17:01
Augustikuu esimene nädal on igal aastal WABA (World Alliance Breastfeeding Action) poolt kuulutatud rahvusvaheliseks rinnaga toitmise nädalaks. Selle aasta hüüdlause on järgmine: "Rinnaga toitmine- võit kogu eluks".

Ka meie Eestis tähistame seda nädalat. Kuna aga augusti esimene nädal on meie riigis suuresti puhkuste aeg, siis tuleb meil mitmeid üritusi oktoobris, üheks suuremaks neist konverents "Rinnaga toitmine-investeering tulevikku".

Paljudes riikides, eriti Põhjamaades loodi üle kahekümne aasta tagasi riiklikud rinnaga toitmise komiteed. Nende juhtimisel on nendes riikides saavutatud väga häid tulemusi. Nii näiteks on Rootsis ja Norras paljude aastate jooksul kuni kuue kuu vanustest üle 80% lastest toidetud ainult rinnast. Meil veel selliseid tulemusi ette näidata ei ole.

Perearsti abi on oluline

Motivatsioon toita oma last rinnast on meie nii eesti kui ka teistest rahvusest emadel küllaltki kõrge. Et seda tööd kordineerida, loodi 2012. aastal tänu Eesti UNICEFi initsiatiivile ja Eesti Sotsiaalministeeriumi suurele toetusele sotsiaalministeeriumi juurde rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee. Tööpõld on suur ja lai. Esiteks on vaja korraldada tõenduspõhine ja korrektne statistika.

Imetamise abiga lastele ja emadele esmatasandi tasemel on paberite järgi kõik korras, kuid praktiliselt see tegelikult alati nii ei ole. Nii näiteks, kui laps sünnib ja on sünnitusmajast koju kirjutatud, siis perearst tihti ei teagi, et tema nimistusse on saabunud uus ilmakodanik. Iga perearstikeskus on kohustatud osutama imetamise nõustamist igale lapsele ja emale, kui nad seda tõepoolest vajavad. Perearstide töökorralduses on paberil kirjutatud, et kokkuleppel külastab arst uut ilmakodanikku kodus, praktiliselt aga see süsteem üldse ei tööta, kuna emad-pered ei oska seda nõuda ja perearst seda oma initsiatiivil ka ei tee, kuna tihti arstil ei ole ka aega seda teha. Ei ole ka perearstil alati käepärast võtta koolitatud ja sertifitseeritud rinnaga toitmise ettevalmistuse saanud meditsiiniõde või paremal juhul ämmaemandat.

Probleemiks on ka kunstlike lastetoitude reklaam. Vaatamata sellele, et meil on 2000. a võeti vastu reklaamiseaduse määruse lisa, on sellest vähe. Kunstlikke toitusid tootvad ja tarnivad firmad omavad häid reklaamispetsialiste, kes oskavad eirata määruses olevaid sätteid.

Rinnaga toitmise edendamise Eesti Komitee on huvitatud Lapsesõbraliku Haiglate Initsiatiivi viljelemisest Eesti Vabariigi sünnitusmajades. See kõik on võimalik, kui saab olema tõhus riiklik toetus.

Haiged vastsündinud ja enneaegsed lapsed haiglates vajavad samuti oma ema piima. Algul toidetakse selliseid lapsi sondiga ja kui laps on juba saavutanud vastava küpsusastme, viiakse laps üle rinnaga toitmisele.

Mis puudutab rinnaga toitmist tervikuna ja perekeskset vastsündinute abi, siis ootaksime abi ja toetust Riigikogu sotsiaalkomisjonilt, kelle ees sai esinetud ja jäi mulje, et nad neid probleeme aktsepteerivad. Riigikogu erakondadele, kes valmistuvad järgmisteks valimisteks teeksin ettepaneku, et nad oma tulevastesse programmidesse lülitaksid vastsündinute, enneaegsete nende perede õigused.

Ka rahaliselt soodne

Näiteks sünnib Eesti Vabariigis aastas umbes 100 sügavalt enneaegset last, kes peavad väga pikalt, vahel ka mitu kuud viibima haiglas. Emale langeb väga suur psüühiline ja füüsiline koormus olla lapsega 24/7. Isad peavad ju käima tööl, et teenida peredele elatist. Oleks ju tõepoolest inimlik, kui peredes, kus sellised lapsed sünnivad, saaks isad olla ka haiglas koos oma lapse ja lapse emaga 120 päeva. Nii on juba teinud Rootsi. Mitte ainult kõrgtehnoloogiline meditsiin, vaid ka pere kaasamine ravi ja hoolduse protsessi aitab parandada nende laste olukorda veelgi paremini.

Rinnaga toitmine on tõenduspõhiselt lapse bioloogilise, füüsilise ja vaimse tervise alus, ent peale selle on ka suur finantsiline abi perele, kuna need eurod, mille eest tuleb osta kunstlikke segusid, jäävad perre. Seda tõde tuletabki meile meelde Rahvusvaheline rinnaga toitmise nädal.