Eesti uudised

Verinoor elupäästja: "Ma pidin teda aitama, ta oli nii väike!" (22)

Teele Talve, 18. juuli 2014 07:00
ELUPÄÄSTJA: Nelja-aastase lapse uppumissurmast päästnud üheksa-aastane Robert käib ujumistrennis ja oskab hästi ujuda. Oma käitumist peab ta loomulikuks: «Ma pidin teda aitama, ta oli nii väike.» Foto: Arno Saar
Eesti poiss päästis hotelli basseinist nelja-aastase mudilase.

Perega Türgis puhkusereisil käinud üheksa-aastane Robert ei osanud enne reisi aimatagi, et rahulik puhkus võtab ootamatult dramaatilise pöörde.

"Sõitsime juuni lõpul perega Türki. Tol hetkel pakuti palju lastepakette ja hotellis oli seetõttu hulgaliselt igas vanuses lapsi," räägib Roberti ema Žanna.

"Kuna õues oli palav, siis olid paljud basseinide ääres. Laste tähelepanu köitsid kõige rohkem vast värvilised liulaskmiseks mõeldud veetorud," sõnab ta ning lisab, et basseinid meeldisid väga ka Robertile.

"Ta on juba põnnist peale vett armastanud ning käib ka praegu ujumistrennis."

Vaatamata sellele, et Robert oskab hästi ujuda ning basseinide ääres olid ka vetelpäästjad, hoidis ema siiski ka ise tal silma peal. "Istusin basseini kõrval jahedas kohas, kus kohalik fotograaf oli oma pildid välja pannud. Äkitselt kuulsin, kuidas inimesed karjuma hakkasid. Sain kohe aru, et midagi juhtus. Teate, jalad läksid nagu vatti täis, liikuda ei saanud ja esimene mõte oli, et kus Robert on," räägib Žanna emotsionaalselt.

Kui naise mõte selgines, hakkas ta poega kutsuma: "Robert jooksis minu juurde ja rääkis, et ühe väikese poisiga oli õnnetus juhtunud. Tõmbasin Roberti enda vastu ja kallistasin kõvasti," räägib Žanna ning lisab, et tal on siiani silme ees pilt, kus kõik emad enda lapsi hoiavad.

"Me kõik olime mures, ma ei kujuta ette, mida veel vette kukkunud poisi ema tunda võis. Ma nägin, et tal olid juuksed lausa püsti," räägib naine ohates.

Žanna nägi, kuidas last prooviti elustada: tehti suust-suhu hingamist ja südamemassaaži. "Tundus juba, et ta on täiesti läinud, aga kuidagi õnnestus päästjatel lõpuks siiski ta tagasi tuua," lausub Žanna.

Sellest, et lapse esmaseks päästjaks oli Robert, kuulis Žanna teistelt hotellikülastajatelt. "Robert alguses ise seda ei rääkinud. Aga siis hakkasid inimesed teda kiitma, suruti ka kätt."

Roberti tegutsemine paneb ema siiani imestama: "Ta oli ise nii rahulik. Lohutas hoopis mind ja rääkis, et kõik saab korda."

Sügisel neljandasse klassi minev Robert räägib, et ta ujus rahulikult basseinis, kui nägi, kuidas väike poiss komistas ja vette kukkus.

"Kuna mul olid prillid ees, siis alguses tundus, et ta on piisavalt suur, et ta oskab basseinis ujuda," räägib Robert.

Basseini sügavuseks oli poolteist meetrit.

"Kui teda aga teist korda nägin, siis sain aru, et ta on tegelikult väike ja siis hakkasin ta pärast muretsema."

Robert ise pidi varvastel seisma, et hingata.

Robert sai nelja-aastase poisi kätte, kui too põhja vajuma hakkas: "Alguses olid tal silmad lahti, aga siis hakkasid kinni vajuma. Ma sain talt jalast kinni. Ujusin temaga koos basseini äärde ja panin ta sinna."

Seal jooksid juba appi vetelpäästjad.

Robert ise jääb tagasihoidlikuks ning nimetab käitumist loomulikuks: "Ma pidin teda aitama, ta oli nii väike."

Poisi kohusetunne on pärast vahejuhtumit võtnud ka sellise pöörde, et rahulikult basseinis olla on raske: "Pean kõiki lapsi vaatama, et kellegagi midagi ei juhtuks."

Päästetud laps oli pärit Valgevenest

Laps, kelle Robert veest välja tõmbas, oli nelja-aastane Valgevenest pärit Kirill.

"Kohtusime päästetud poisi ja tema emaga paar päeva hiljem," räägib Žanna.

Kirill oli veetnud ööpäeva haigla intensiivravipalatis ning seejärel paluti perel kodumaale naasta, et välja selgitada, kas juhtunu võis ka ajukahjustusi tekitada. Nüüd ootab Roberti pere kannatamatult päästetud poisi vanematelt kirja, lootuses, et õnnetus ei põhjustanud kõrvalnähte.

Žanna teab rääkida, et õnnetuse hetkel Kirilli ema läheduses polnudki. Ema oli turistide teabejagamisel, kus räägiti, kuhu ja kuidas minna. Alguses oli seal olnud ka Kirill, aga kuna väga energiline poiss hakkas ema häirima, otsustas ema ta jalutama saata.

Roberti ema on juhtunust veel siiani šokis. Üleeile tuli veel uudis Põlvamaal laste mängumaal basseini uppunud viie-aastasest poisist.

"See on vaid üks hetk ja kõik on kadunud!" paneb ta kõigile vanematele ja muidu vee ääres viibivatele inimestele südamele, et vees hullavaid lapsi kogu aeg silmas peetaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee