Maailm

Uuendatud kell 23.50.

VIDEO JA PILDID! USA ametnik: Ukraina territooriumil tulistati alla Malaisia reisilennuk (89)

BNS/Õhtuleht, 17. juuli 2014 19:33
Malaysia Airlinesi reisilennuk Boeing 777 tulistati alla Ukrainas Donetski piirkonnas Hrabove küla lähedal 17. juulil 2014.Foto: Reuters / Scanpix
Ukraina õhuruumis tulistati neljapäeval alla Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud Malaisia riikliku lennufirma reisilennuk Boeing 777, surma said 298 pardalviibinut.

"280 reisijat ja 15 meeskonnaliiget sai surma," kirjutas Heraštšenko oma kontol suhtlusvõrgustikus Facebook. Lennuk lendas 10 kilomeetri kõrgusel, kui sai tabamuse pind-õhk-tüüpi raketisüsteemi Buk tulistatud raketilt, lisas ta.

Kuna lennuki pardal oli Malaisia riikliku lennufirma teatel ka kolm imikut, on hukkunute arv tõusnud 298 inimeseni, vahendas Time.

USA ametnik väitis Eesti aja järgi kell 23.50 radaripildi põhjal CNNile, et Malaisia lennuk ikkagi tulistati alla. Üks radarisüsteemidest nägi väidetavalt, et pind-õhk-tüüpi raketisüsteem hakkas tööle ja, et see jälitas lennukit, kuni lennuk kukkus alla.

Teine radarisüsteem nägi tabamuse hetkel kuumussignatuuri.

USA analüüsib raketi trajektoori, saamaks teada, kust see tulistati.

 
 

 

Teise Ukraina siseministri nõuniku Zorjan Škirjak sõnul ületab lennukatastroofis hukkunute arv 300. "Üle 300 süütu inimese on saanud surma. Meile on teada 23 USA kodaniku hukkumine," ütles ta.

"Malaysia Airlines kinnitab teate saamist Ukraina lennujuhtimiskeskuselt, mille kohaselt kadus GMT aja järgi kella 14.15 paiku (Eesti aeg 17.15) umbes 50 kilomeetri kaugusel Ukraina-Vene piirist side lennuga MH17," teatas Malaisia riiklik lennufirma suhtlusvõrgustikus Twitter.

Tegemist oli öise lennuga, mis pidanuks Malaisia pealinna jõudma GMT aja järgi neljapäeval kell 22.10 (Eesti aeg reedel 01.10).

Ukraina president Petro Porošenko ütles neljapäeval, et Donetski oblastis alla kukkunud Malaysia Airlinesi lennuk võidi alla tulistada, ent Ukraina relvajõud sellega seotud ei ole.

"See on viimase paari päeva jooksul kolmas traagiline vahejuhtum pärast Ukraina relvajõudude lennukite An-26 ja Su-25 allatulistamist Vene territooriumi suunalt. Me ei välista, et lennuk tulistati alla. Saame kinnitada, et Ukraina relvajõud ei tulistanud taevas ühtegi sihtmärki," ütles Porošenko presidendi veebilehele riputatud avalduses. "Olen kindel, et selle tragöödia süüdlased võetakse vastutusele." 

Ukraina riigipea avaldas lennukatastroofi ohvrite peredele, sugulastele ja sõpradele sügavat kaastunnet. "Läbi viiakse kõik võimalikud otsingu- ja päästeoperatsioonid," lubas ta.

Porošenko andis valitsusele korralduse moodustada lennukatastroofi uurimiseks riiklik komisjon, kuhu kaasatakse Rahvusvahelise Tsiviillennundusorganisatsiooni (ICAO) ja teiste rahvusvaheliste agentuuride eksperte ning Hollandi ja Malaisia esindajaid, teatas riigipea pressiteenistus.

Isehakanud Donetski rahvavabariigi esindajate sõnul kukkus lennuk alla Hrabove küla lähedal.

"Lennuk tulistati alla Ukraina [relvajõudude] poolt. Meil pole lihtsalt selliseid õhutõrjesüsteeme, meie pind-õhk-tüüpi õhutõrjerakettide MANPAD ulatus on ainult 3000-4000 meetrit, reisilennukid lendavad palju kõrgemal," ütles "rahvavabariigi" esindaja Serhi Kavtaradze.

Isehakanud Donetski rahvavabariigi asepeaministri Andrei Purgini sõnul on sündmuskohale jõudnud rühm mässulisi ja leidnud "palju surnukehi".

Nn Luganski rahvavabariik süüdistas lennuki allatulistamises samuti Ukraina võime.

Donbassi separatistide infokeskus väitis kolmapäeval, et nende võitlejad tulistasid alla kaks Ukraina ründelennukit Su-25.

Ukraina prokuratuuri esindaja ütles Interfaxile, et riigi õiguskaitseasutuste esindajad ei pääse lennukirusude juurde, sest ala, kus lennuk alla kukkus, kontrollivad separatistid.

Malaisia peaminister Najib Razak ütles Twitteris, et on "šokeeritud teadetest Malaysia Airlinesi lennuki allakukkumise kohta". "Algatame viivitamatult juurdluse," lubas ta.

Hollandi peaminister Mark Rutte ütles, et on reisilennuki allakukkumisest šokeeritud. "Olen sellest uudisest sügavalt šokeeritud," ütles Rutte avalduses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee