Eesti uudised

"Tunne on kirjeldamatu!" (3)

Merili Mihkelsaar, 17. juuli 2014 07:00
VALES KÄEVANGUS: Veel üleeile oli Moonika kindel, et tal on kolm valikut – äriinfotehnoloogia või rakenduskeemia ja biotehnoloogia tudeerimine Tallinna tehnikaülikoolis, mille maskotiga ta juba sõprust sobitas, või õpingud Balti filmi- ja meediakoolis, millest ta on unistanud. Eile sai ta rõõmusõnumi, et pääsebki viimasesse sisse. Foto: MARI LUUD
Erialakatseid sooritava ülikooli astuja katsumuseks ei ole vaid testides õigete vastuste valimine, vaid samal päeval tuleb jõuda mitmele katsele. Arvestama peab ka viimasel minutil meelt muutva komisjoniga, ning paari tunniga tuleb otsustada järgmise viie aasta, et mitte öelda kogu elu plaan.

Ülikooli sisseastumine pakub tudengikandidaatidele elamusi seinast seina

"Filmindus oli minu jaoks miski, mille nimel ma olin nõus õppima nii-öelda töötuks ja olin juba arvestanud, et selle ala juures oleks mul veidi vähem rakendust," ütleb sisseastuja Moonika Põdersalu, kes kandideeris nii Tallinna tehnikaülikooli kui ka Balti filmi- ja meediakooli (BFM).

Viimase katsed kestsid peaaegu nädal aega ning iga päev langes osa inimesi konkurentsist välja. "Montaaži eriala teisel päeval oli antud näiteks kaks maali, pidime valima nendest ühe ja kirjutama selle põhjal jutu ning selgitama ka kaader kaadri haaval, mis igas kaadris toimub ja juhtuma hakkab," räägib Tallinna 21. keskkooli hõbemedaliga lõpetanud Moonika sisseastumiskatsetest.

"Nädal aega selle sees olemist kasvatas väga isu ja tahtmist BFMi sisse saada," sõnab ta. Moonika teadis intervjuu hetkeks, et tema viie õppimavalitu hulka ei pääsenud.

"Muidugi on kahju, et ma valituks ei osutunud," ei varja neiu oma pettumust. "See oleks olnud minu jaoks minu hobide, nagu fotograafia, luuletuste ja lugude kirjutamise ühendamine ka minu tulevase tööga."

Peale BFMi oli Moonika valikus Tallinna tehnikaülikooli äriinfotehnoloogia ning rakenduskeemia ja biotehnoloogia eriala, kus ta tänu headele eksamitulemustele juba kindlalt sees oleks. Nende erialade vahel valida oli tema sõnul aga üpris keeruline, kuni saabus telefonikõne BMFist.

Ootamatu rõõmusõnum

Moonikale teatati, et ta on ikkagi montaaži sisse saanud. "Kuna osad sissesaanud olid juba oma õpingud teisel erialal lõpetanud ja peavad nüüd tasu eest õppima hakkama, siis leidis žürii, et ühe tasuta koha peaks veel kellelegi andma ning see olin mina," rõõmustab Moonika, kes sai kaks tundi mõtlemisaega, kas teha oma plaanid ümber ja võtta vastu pakutud koht või mitte. "Otsuse langetasin vähem kui 15 minutiga. Loomulikult võtsin pakkumise vastu," on ta oma otsuses kindel ja arvab, et ilmselt sellepärast ei osanudki kahe TTÜ eriala vahel valida, et tegelikult polnud kumbki päris õige.

Nüüd jääbki üle vaid oodata, et paari päeva pärast kinnitataks nimekirjad lõplikult ning kõik veelgi reaalsemaks saaks. "Tunne on kirjeldamatu, ma saan ju lõpuks sinna erialale õppima, kuhu ma unistasin! Rääkisin ka oma vanaemaga, kes samuti rõõmustas ja ütles samuti, et seda ma ju terve aeg tegelikult tahtnud olengi," räägib Moonika.

Samal ajal kahes linnas

Erinevalt ühele pikemaajalisele katsete jadale, mis positiivse tulemi korral lõpeks ühele erialale sissesaamisega, valivad osad üliõpilaskandidaadid mitu erinevat.

Rapla ühisgümnaasiumi lõpetanud Merilin Reino kirjeldab oma sisseastumisaega eelkõige stressirohkena. "Mul on teste nii palju olnud, et eelkõige tahaks, et kõik juba läbi oleks. Kõige tüütum on sõitmine kahe linna ja kodu vahet, õhtuks mõte ei tööta enam üldse," lausub Merilin, kes ka intervjuu andmise ajal Tartust Tallinna poole sõitis.

Ta kandideeris Tartu ülikooli psühholoogiasse ja ajakirjandusse ning Tallinna ülikoolis psühholoogiasse ja sotsiaaltööle. "Kõige keerulisem on olnud akadeemiline test," ütleb Merilin. Selle sooritamiseks on kolm tundi, see koosneb seitsmest osast, alustades ruumilise ning matemaatilise mõtlemise ülesannetest ja lõpetades võõrkeele ning sõnavara tundmisega.

"Olen pidanud oma aegu muutma, sest sisseastumiskatsete ajad on lähestikku või kattuvad," tunnistab Merilin. "Samas ollakse väga vastutulelikud ning olen alati aegu muuta ka saanud."

Merilin eelistaks pääsemist Tartu ülikooli. "Mõlemad erialad meeldiksid," ei oska ta seal oma esimest eelistust öelda.

Katsete läbimise kõrval töötab Merilin ka teenindajana, kuid ei leia, et need teineteist segaksid. "Olen katsete pärast ainult ühe päeva pidanud töölt puuduma."

Tihedaim konkurss majanduserialadel

Soovijaid ühe koha kohta. TLÜ – Tallinna Ülikool, TÜ – Tartu Ülikool, TTÜ – Tallinna Tehnikaülikool

1. Rahvusvaheline majandus ja ärikorraldus –

TTÜ Tallinna kolledž, 12,95

2. Majandusarvestus – TTÜ Tallinna kolledž, 12,35

3. Haldus- ja ärikorraldus – TLÜ, 12,31

4. Füsioteraapia – TÜ, 11,0

5. Hambaarstiteadus – TÜ, 9,2

Enim avaldusi arstiteadus­konnas

Avalduste arv

Arstiteadus – TÜ, 789

Psühholoogia – TLÜ, 542

Informaatika – TTÜ, 443

Haldus- ja ärikorraldus – TLÜ, 443

Alushariduse pedagoog – TLÜ, 441

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee