PÄÄSTEOPERATSIOON: Päästjad toovad maa alt välja Moskva metrooõnnetuses vigastada saanud sõitjat. Esialgsetel andmetel hukkus eile hommikul toimunud katastroofis 21 ja sai vigastada üle 160 inimese. Foto: ITAR-TASS/Scanpix
Aadu Hiietamm 16. juuli 2014 07:00
Moskva metroo sinisel liinil sõitis eile hommikul tipptunni ajal rööbastelt maha kolm metroovagunit. Päästeteenistuse teatel sai õnnetuses surma vähemalt 21 ja vigastada üle 160 inimese. Täna on Moskvas leinapäev.

Õnnetus juhtus pärast metroorongi väljumist Slavjanski bulvari jaamast kell 8.39 Moskva aja järgi. Rongi kiirus oli rööbastelt maha sõitmisel 70 kilomeetrit tunnis.

"Tundsin tugevat tõuget ja kukkusin. Meie vagun jooksis rööbastelt maha, kuid õnneks ei läinud ümber. Koos teiste sõitjatega õnnestus avada uksed ja hakata vigastatuid välja kandma," rääkis metroorongi kolmandas vagunis olnud 22aastane Sergei Solodov ajalehe Moskovskii Komsomolets ajakirjanikule. Ta ütles, et metrootunnelis on uks, mis viib teise, veel ehitamisel olevasse metrootunnelisse. Seal töötanud ehitajad aitasid inimestel pääseda maa peale. Sergeil sai vigastada käsi ja ta viidi haiglasse.

Kaheksa kopterit ja 60 kiirabibrigaadi

Kui alguses teatas päästeteenistus paarikümnest vigastatust, siis aja möödudes võttis õnnetus suurkatastroofi mõõtmed. Õhtuks oli teada 21 inimese hukkumine. Surma sai ka metroorongi juht. Vigastatuid on üle 160. Neist 129 vajas haiglaravi. Palju on raskelt vigastatuid.

"Päästjad laskusid aina kanderaamidega metrootunnelisse. Maa peale kantud vigastatud oigasid valust või olid teadvuseta," kirjeldasid nähtut õnnetuse tunnistajad. "Mõned kannatanud olid šokiseisundis. Nad rääkisid, kuidas neid visati õnnetuse hetkel vaguni ühest otsast teise," vahendas Business FMi vaatleja Nikita Batalov.

Päästetöödel osales umbes 60 kiirabibrigaadi. Vigastatute viimiseks haiglatesse kasutati ühtlasi kaheksat helikopterit.

Suurõnnetusest informeeriti Brasiilias visiidil viibivat

Venemaa presidenti Vladimir Putinit. Peaminister Dmitri Medvedev andis valitsuse nõupidamisel korralduse osutada Moskvale abi õnnetuse tagajärgede kõrvaldamisel. Sündmuskohale saadeti eriolukordade minister Vladimir Putškov.

Ka Moskva linnapea Sergei Sobjanin käis õnnetuskohal. Ta lubas, et tragöödia põhjused selgitatakse välja ja süüdlased saavad karistuse. Moskva linnavõimud maksavad iga hukkunu omastele miljon rubla, vigastatud saavad 500 000. Peale selle maksab metrooettevõte iga hukkunu eest kaks miljonit rubla ja iga vigastatu eest üks miljon rubla kindlustusraha.

Õnnetuse põhjustas veermiku rike?

Vahetult pärast katastroofi pakuti selle põhjuseks ootamatut voolupingelangust, mis sundis metroorongi juhti järsult pidurdama. Paar tundi hiljem levitati versiooni, et suurõnnetuse võis põhjustada ühe vaguni veermiku rike. Nii rääkis olukorraga tuttav infoallikas agentuurile Interfax, et avarii võis põhjustada mehaaniline rike vaguniratta kinnitussõlmes. "Võimalik, et selles kinnituses oli defekt," täpsustas ta.

Ühe võimalusena käsitletakse ka pöörme riket, sest õnnetus juhtus pöörmel.

Moskva linnavalitsuse transpordijuht Maksim Liksutov ütles ajakirjanikele, et metroorongi vagunid olid läbinud ette nähtud kontrolli.

Arvestades Venemaa ja Ukraina pingelisi suhteid, kubisesid sotsiaalvõrgustikud sõnumitest, milles pakuti, et metrooavarii põhjustas Ukraina Paremsektori korraldatud terroriakt. Võimud on niisuguse võimaluse välistanud.

Mitu moskvalast kurtis sotsiaalvõrgustikes, et olid märganud kohas, kus eilne suurõnnetus juhtus, juba pikemat aega metroorongide tavalisest suuremat vibreerimist, mis võis viidata rööbaste kehvale seisukorrale.

Eesti välisminister Urmas Paet avaldas Venemaa välisministrile Sergei Lavrovile seoses viimaste aastate tõsiseima metrooõnnetusega Moskvas kaastunnet. "Sügav kaastunne kõigi hukkunute lähedastele," märkis Paet kaastundekirjas. Ning soovis kõigile vigastatutele head paranemist.

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

Andrei 16. juuli 2014 17:16
Venemaa palgamörvarid tappavad igapäev Ukrainas syytuid inimesi. Eks saagu aru kui karm on lähetaste kaotus! Kui venelastel on yltse midagi inimlikust veel säilinud!
16. juuli 2014 07:54
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
TO:Ei saa ma aru... / 07:54, 16. juuli 2014 16. juuli 2014 08:11
Kaastunne sinulegi, T I B L A! Kas tead kus Balti vaksal asub? Kui tead, siis tõmba siit N A H H U I!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS