Eesti uudised

Siidriga jõhkralt korda rikkumas (76)

Kristiina Tilk, 16. juuli 2014 07:00
OODATES KORRAKAITSJAID: Pärnu Keskuse ja Port Arturi juures üritan leida mõnd korrakaitsjat, kuid silmad haaravad vaid tühjust. Foto: KRISTIINA TILK
Juba üleriigilist poleemikat tekitanud Pärnu linnavalitsuse otsus ujuda valitsuse suunistele vastuvoolu ja keelata kesklinnas avalik joomine, päris elu eriti ei puuduta: paljud ei tea ei ühest ega teisest muudatusest, ning Õhtulehe eksperiment näitas, et ega keegi liiga usinalt kontrolli ka.

Eksperiment: kui kaua saab Pärnu kesklinnas takistamatult avalikult alkoholi pruukida?

Samal teemal

Juuli algusest kehtima hakanud seadusemuudatus lubab linnatänavail avalikult alkoholi pruukida, kuid Pärnu linnavalitsus kasutas omavalitsuse õigust seda siiski peaaegu terves kesklinnas piirata. Üks piirangu aladest, Rüütli tänav, on teisipäeva keskpäeval turistidest pungil. Üksik mees jalutab vastu, siidripudel näpus. Ostan ka endale purgi siidrit ja hakkan sellega mööda tänavat edasi-tagasi kõndima.

Surun purgi demonstratiivselt suule, kuid ikka ei tunne mitte keegi mu vastu huvi. Ei paista ma häirivat ei möödujaid ega välikohvikute kliente, poeaknaid uudistavatest turistidest rääkimata. Ka korrakaitsjaid pole kusagil märgata. Tiirutan sihitult mööda kesklinna tänavaid, kuid kellelgi ei paista ükski närv liikuvat.

Täielik huvipuudus

Port Arturi ja Pärnu Keskuse juures heidavad paar inimest küll altkulmu pilgu, ent jalutavad sõnagi lausumata edasi. Vaid üks inimene ütleb, et talle ei meeldi, kui keegi avalikus kohas joob – see on mu oma tuttav, kes juhuslikult helistab ja küsib, kus olen ja mida teen.

Võtan pingil istet ja ehkki ka seal keegi midagi ütlema ei tule, on siiski näha, et kui otsitakse endale istumiskohta, siis minu kõrvale ei tulda. Istun uhkes üksinduses – ühes oma purgiga.

Vabastan pingi ja liigun edasi Koidula parki. Eemal mängivad väikesed lapsed, pargipinkidel jutustavad vanamemmed. Kõnnin nimme inimeste ninade eest läbi, kuid ei midagi. Sama lugu kordub ka rannapromenaadil. Otsin silmadega politseinikke, et nende silme ette jalutada, kuid terve päeva jooksul ei kohta mitte ühtegi.

Olles lootuse juba kaotanud, sean sammud uuesti Koidula pargi poole, kus kohtan kahte noormeest – siidripudelid ees ja ühel ka suits näpus. Küsin, kas nad teavad keelust midagi?

"Sa ise jood ju ka," teatab end Scottiks nimetav noormees. "Jah, aga kas teate, et tegelikult ei tohi?" jätkan küsimustega. "Teame muidugi, aga sa arvad, et kedagi huvitab siin või? Ükskord jõime ühes teises pargis. Politsei tuli, vaatas ja ütles vaid, et olge natuke vaiksemalt. Samas ükskord varem ma seisin klubi ees, õlletops peos ja suits näpus. Sain trahvi 20 eurot. Samas teised ka kõik ümberringi jõid. Küsisin, et kas nad teevad nalja, vaadaku, mis ümberringi toimub, aga ma ei tea – ju see käibki nägude järgi," räägib Scott. Kuigi alkoholipruukijaid massiliselt silma ei hakka ning jääb suisa mulje, et kõik teavad, kus ja mis on lubatud, siis tegelikult leidub ka neid, kes teavad küll seda, et alkoholi pruukimine avalikes kohtades on lubatud, ent ei ole kursis sellega, et osades piirkondades see uuesti ära keelati.

Keelust ei teagi

Ühtki keelavat ega hoiatavat silti kuskil jalutades silma ei hakka. Pärnu linnavalitsuse avalike suhete nõunik Maria Murakas ütleb, et linna seatakse kindlasti vastavad infotahvlid üles.

"Meedias on see teema ju ka piisavalt kõne all olnud ja kui teisest linnast tulija Pärnusse satub, siis on loomupärane ning ta enese huvides, et ta teeb endale selgeks kohalikud tavad ja seadusest tuleneva," sõnab Murakas, et ka tänases Pärnu Postimehes on kaart piirkondadega, kus alkoholi pruukimine on avalikult keelatud.

Vastavalt korraldusele loetakse alkoholi pruukimist teisi isikuid häirivaks tegevuseks ehk see on Pärnus keelatud kesklinnas, laste mänguväljakutel, parkides (välja arvatud Vallikäär, Veteranide park, Niidupark, Annemõisa park, Rannapargi Mere pst ja Pärnu jõe vaheline ala), Pärnu jõe kallastel tervisespordirajal ehk Jaansoni rajal (välja arvatud Pärnu jõe vasakkallas Kesklinna sillast 300 m ülesvoolu) ja Mai kergliiklusteel ja rannapromenaadil. Piirang ei kehti nimetatud kohtades asuvatele hotellidele, restoranidele ja teistele toitlustusasutustele.

Politsei: vastutus algab inimesest endast

Pärnu politseijaoskonna juht Tõnu Kivis ütleb, et korrakaitseseadus ei ole suunatud ainult politseile täitmiseks: "Korrakaitseseadus ei räägi avaliku korra kaitsmisel ainult asutustest ja ametitest, vaid ka igast inimesest, keda seadus nimetab avaliku korra eest vastutavaks isikuks. Eelkõige algabki vastutus igast inimesest: talle on antud suurem vabadus, aga ühtlasi on kasvanud ka tema vastutus. Iga inimene peab vabadustesse suhtuma kriitilise meelega, ta ei tohi oma käitumisega häirida ümberkaudseid," räägib Kivis.

Ta selgitab, et Pärnu linnas on kehtestatud lisapiirangud ja see tähendab, et linnavalitsus on võtnud endale ka ülesande kaaslinlastele ja linna külalistele selgitada, kus ja miks piirangud kehtivad. "Politsei oma igapäevatöös jälgib kehtestatud piirangutest kinnipidamist ja vajadusel juhib inimeste tähelepanu sellele, kui nad kohaliku elu reeglite vastu eksivad. Eraldi arvestust me nende üleastumiste osas ei pea ja seega mingit arvu välja tuua ei ole võimalik," lausub Kivis, et kindlasti ei ole politsei eesmärgiks trahvimine, vaid see, et nii pärnakad kui ka linna külalised tunneksid end suvepealinnas hästi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee