Juhtkiri

Juhtkiri | Euroopa veelgi venesõbralikumaks? (23)

Õhtuleht, 15. juuli 2014 16:16
Foto: MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP
Balti riigid ja Poola on harva nähtavas üksmeeles vastu Itaalia välisministri Frederica Mogherini kandidatuurile Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja kohale, peljates tema pehmet suhtumist Venemaasse.

Itaalia välisminister Mogherini on tugevamaid kandidaate ametist lahkuva ELi välispoliitika juhi Catherine Ashtoni kohale. Tema seisukohad sobivad Euroopa «suurtele», Balti riigid ja Poola kahtlustavad teda aga liigses Vene-lembuses. Mogherini on teinud vastuolulisi avaldusi nii Krimmi kriisi kui Ida-Ukraina asjus, ka seisab Itaalia järjekindlalt vastu sanktsioonidele Venemaa suhtes.

Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė hinnangul vajab Euroopa diplomaatia juhti, kes ajaks Venemaa suhtes kindlat joont arvestades, et Venemaa annekteeris Krimmi ja destabiliseerib jätkuvalt olukorda Ida-Ukrainas. Ehkki Baltimaade ja Poola poliitikud hoiduvad avalikust vastuseisust Mogherinile, on nad mõista andnud, et uus Euroopa välispoliitika juht võiks paremini tunda Venemaad ja Läänemere maade julgeolekuküsimusi.

Poola on soovinud esitada EL välispoliitika juhiks välisminister Radosław Sikorsky kandidatuuri, kuid teda ei toeta mitu lääneriiki, kartes Venemaa pahameelt. Meie seisukohalt oleks poolakas (või mõni teine idaeurooplane) Euroopa välispoliitika juhina kahtlemata hea valik. Saatusekaaslastel idablokist ei ole tõenäoliselt Venemaa suhtes illusioone ja Putini samme oskaksime hinnata ehk realistlikumalt, kui seda teevad lääne- või lõunaeurooplased.

Kindlasti ei meeldiks Kremlile idaeurooplase saamine kõrgele ELi välispoliitilisele ametikohale. Vähe on räägitud, et Poola tankiväed, suuremaid ja võitlusvõimelisemaid kogu Euroopas, on üks tegureid, miks Venemaa ei ole julgenud seni vägesid ametlikult Ukrainasse sisse viia.

Pealegi on meil alust arvata, et erinevalt sõnaohtratest lääne poliitikutest ei lähtu Poola üksnes rahalistest kaalutlustest, vaid hindab kõrgelt ka muid väärtusi, näiteks liitlassuhteid, au ja väärikust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee