Eesti uudised

"Russalka" ümbrus saab lõpuks haisvast merest lahti (30)

Karoliina Vasli, 15. juuli 2014, 07:00
MINISTRIT SÕNAST: «Russalka» juures näeb suviti palju rannalisi, kes haisu trotsivad. Keskkonnaminister aga lubab rannariba lähiaastatel haisuvabaks muuta.Foto: Arno Saar
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus lubab pealinlastele, et rannikuribal "Russalkast" Meriväljani on tulevikus õhk puhas. Haisuprobleemi seljatamiseks kulub kuni viis miljonit eurot.

Haisev meri Pirita tee ääres on ajalehtede igasuvine teema niipea kui ilmad soojaks lähevad. Keskkonnaministeeriumis tutvustati eile Tallinna tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi uuringut, mis kinnitas, et haisu põhjustavad rannas roiskuvad vetikad. Vetikate vohamise taga on toitainete rikas vesi, mis jõuab merre Lasnamäe sademevee väljalaskudest ja Pirita jõest. Jääkreostust mere põhjast ei leitud.

Samal teemal

Teadlased pakkusid lahenduseks viis varianti: sademevee juhtimine süvamerre, vetikate mehhaaniline eemaldamine, sademevee juhtimine ühiskanalisatsiooni, sademevee puhastamine või rannajoone muutmine.

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus peab tähtsaks, et teame nüüd lahendust, mis "Russalka" ja Pirita tee juures õhu puhtaks aitab saada – kõige mõistlikumaks peetakse vihmavee juhtimist kaugemale merre. Tallinna lahe põhjareljeefi ning tuulesuuna mõjul liiguksid vetikate toitained niiviisi avamere poole.

"Meil on keskkonnaministeeriumis valmisolek seda tallinlaste jaoks häiriva olukorra lahendamist rahastada," teatas Pentus-Rosimannus, et kui tehnilised tööd, mõju hindamised ja ettevalmistused on tehtud, siis võib töödega alustada.

Raha tuleb Euroopa Liidust, nimelt on Eestil võimalik sealt kasutada kuni viis miljonit eurot mereõhu puhastamiseks. Antud uuring läks maksma 80 000 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee