Juhtkiri

Juhtkiri | Ansip kui kompromiss suures mängus (8)

Õhtuleht, 13. juuli 2014 16:50
Foto: MATI HIIS
Euroopa Parlamendi valimistele järgnenud usina lobistamise käigus on Eestist pärit parlamendiliikmed juba noppinud parlamendis päris auväärseid ametikohti. Kui uskuda pooltki spekulatsioonidest, mis käivad läbi ka üsna respekteeritud väljaannetest, on ilusamad ajad veel ees ning Andrus Ansipile võib terendada prestiižikamgi amet kui Euroopa Komisjoni volinik.

Ansip valiti europarlamendi Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) asepresidendiks. Näib, et sellele kohale ta siiski kauaks ei jää, sest hoolimata Indrek Tarandi suisa vastupidistest lubadustest tundub, et Andrus Ansipi šansid saada Euroopa Komisjoni volinikuks on siiski saja protsendi lähedal.

Omaette ooper algab siis, kui Eestist peab keegi Ansipi asemele minema europarlamendi saadikuks. Õiguse kohaselt peaks järgmine olema välisminister Urmas Paet, kes veel aasta tagasi oli MEPi kohast väga huvitatud, ent nüüd kuuldavasti ihkab hoopis välispoliitika kõrge esindaja meeskonda. Võimalik, et Igor Gräzin lähebki Euroopa Parlamenti.

Ent kui Ansipist peaks tõesti saama ülemkogu juht, peab Eesti ilmselt määrama ka komisjoni uue voliniku, ning siis läheb lugu tõsiseks. Opositsioonil ei lasta ilmselt asjas eriti kaasa rääkida, kuid kahtlane, kas sotsidki lepivad asjaoluga, et tervelt kaks tegelast Reformierakonnast saavad Brüsselis väga kõrge koha peale. Võimalikud muutuvad igasugused variandid, lõpetades ka vastse koalitsiooni lagunemisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee