Repliik

Karel Rüütli | Häbi on läbi – lapsetoetus tõuseb (30)

Karel Rüütli, riigikogu SDE fraktsiooni esimees, 13. juuli 2014 16:47
Foto: TIINA KÕRTSINI
Uus koalitsioon võttis oma missiooniks lastega perede heaolu parandamise ja laste vaesuse vähendamise. 19. juunil kinnitatud peaaegu 2,5 kordne lapsetoetuse kasv on selle märkimisväärseks tõestuseks.

10 aastat häbi on läbi: riik hakkab alates uuest aastast maksma pere esimesele ja teisele lapsele senise 19,18 euro asemel 45 euro suurust toetust. Samal ajal tõuseb kolmanda lapse toetus 100 euroni kuus ning vajaduspõhised peretoetused suurenevad 4,7 korda, kerkides 45 euroni kuus. Need jaanuaris jõustuvad muudatused mõjutavad rohkem või vähem 270 000 lapse ning nende perede käekäiku ja tegelikult kogu Eesti rahva heaolu.

Samuti on põhjust loota, et see samm aitab kaasa sündimuse kasvule ja tõmbab kriipsu peale nii mõnegi noore pere plaanile minna välismaale õnne otsima. Ühtlasi saatis riigikogu lapsetoetuste tõusu seadustades riigikogu avalikkusele sõnumi, et iga laps on väärtus.

On selge, et vaid pelgalt lapsetoetuse kasvust ei piisa ja vaja on ka täiendavaid lastele suunatud meetmeid. Haridusminister Jevgeni Ossinovski toob sügisel riigikogu ette eelnõu eesmärgiga tagada põhikooli laste kõrval ka gümnaasiumiosa õpilastele tasuta koolitoit. See, samuti 1. jaanuaril jõustuv seaduseparandus puudutab enam kui 22 000 noort.

Järgmisel aastal rakenduvad ka uued toimetulekutoetuste määramise reeglid. Toimetulekutoetuse arvestamisel kerkib lapse osa ehk koefitsient seniselt 0,8-lt üheni, jättes kõige suuremas kitsikuses elavatele peredele enam raha kätte.

Haridusministeeriumis on loodud vastav töögrupp, kes töötab välja plaani, kuidas avardada laste võimalusi käia trennis ja huviringis ning tegelda oma hobidega.

Samal teemal

28.08.2014
78 senti – niipalju maksab koolilapse kõhutäis