Ilm ja loodus

FOTOD: Helkivad ööpilved Tallinna kohal (5)

Küllike Rooväli, 13. juuli 2014, 09:00
Helkivad ööpilved Viimsis.Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI
Laupäeva öösel võis Tallinnas ja Viimsis imetleda helkivaid ööpilvi, mis pakkusid keerukate mustritega silmailu enne päikesetõusu. Pilved olid tavalisest ilusamad ja moodustasid kujundeid üle terve põhjataeva.

Tegu on põhjamaadele omase atmosfäärinähtusega, mida võib suvel märgata põhjamaa öötaevas. Pilvi võib näha maist septembrini, kuid peaaegu alati tekivad need pärast jaanipäeva ja neid esineb sagedamini augusti alguseni.

Helkivad ööpilved ehk polaarmesosfääripilved on tavaliselt hõbedase läikega või valkjad, kuid võivad olla ka kollakad. Helkivad ööpilved tekivad mesosfääris üsna kitsas kõrgusvahemikus 76-85 km ja on nii õhukesed, et eredamad tähed paistavad enamasti selgelt läbi.

Pilved muutuvad seetõttu nähtavaks, et päike, mis on siis allpool horisonti, valgustab imepeeneid jääkristalle, millest pilved arvatakse koosnevat, ja nii muutuvadki helkivad ööpilved nähtavaks.

Helkivad ööpilved tekivad suvel seetõttu, et mesosfäär on siis palju külmem kui talvel: kuni -160°, talvel tavaliselt vähem kui -100°.

Pilvede lainelisust põhjustavad ujulained atmosfääris. Helkivate ööpilvede tekkimist soodustab mitu asjaolu: aerosool, kosmosetolm ja madalrõhuväli. Ilmselt seetõttu ongi neid rohkem nendel aastatel, kui suviti on ülekaalus Atlandi ookeani mõju.

Helkivate ööpilvede sagenemine on viinud mõttele nende seosest kliimamuutusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee