Eesti uudised

Paet: ELi edasine laienemine Lääne-Balkanil tugevdab Euroopa julgeolekut (8)

Toimetas Geidi Raud, 12. juuli 2014 12:16
Urmas PaetFoto: TAIRO LUTTER
Välisminister Urmas Paet ütles Horvaatias Dubrovnikus Euroopa Liidu (EL) laienemise foorumil, et Euroopa Liidu liikmelisus on kõige olulisem konfliktide vältija Euroopas.

"EL-i liikmesriigid suudavad erimeelsusi lahendada muul moel kui vägivallaga. Ka Lääne-Balkan on tänu EL-i liikmelisusperspektiivile oluliselt muutunud," sõnas Paet.

Eesti on huvitatud julgeolekuvööndi laienemisest ka Euroopa Liidu naabruses. "Et tagada Euroopa rahumeelne tulevik, peame korraga tegelema nii Euroopa Liidu siseste arengute kui ka laienemispoliitikaga. Liitumisperspektiiv peab olema kõikidel Euroopa riikidel, kes seda soovivad ja kes on valmis täitma selleks ette nähtud tingimusi," lisas ta.

Paeti sõnul peab liitumine olema saavutustepõhine. "Aasta tagasi EL-iga liitunud Horvaatia on näide ka teistele Lääne-Balkani riikidele sellest, kuidas kindel eesmärk ja selle nimel töötamine ka tulemusi annab" märkis ta.

Lääne-Balkani riikidest tõi Paet veel välja Serbi ja Kosovo. "Nende riikide vaheline dialoog on hea näide sellest, kuidas Euroopa väärtused saavad aidata osapooltel koostööni jõuda.

"Soovime Serbiale edu ELi liitumiskõnelustel ning tervitame Kosovo liikumist ELi suunal. Montenegro senine motiveeritus ELi liitumisläbirääkimistel ning vajalike reformide läbiviimisel väärib kiidusõnu," ütles Paet.

Välisminister avaldas lootust, et Montenegro suudab valitud ajakavast kinni pidada. "Kandidaatriigi staatuse andmine Albaaniale on oluline signaal laienemispoliitika järjekindluse kohta.

Paeti sõnul tuleb jätkata ka efektiivse Euroopa naabruspoliitikaga. "Peame tähelepanu pöörama nii idas kui lõunas toimuvale," rõhutas Paet.

Horvaatia foorumil osalesid EL-i riikide ja Lääne-Balkani riikide välisministrid, Hiina ja Jaapani ning Venemaa esindajad, samuti Ameerika Ühendriikide abivälisminister Euroopa ja Euraasia küsimustes Victoria Nuland.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee