Maailm

Saksa meedia kiidab USA kõrge luureametniku väljasaatmist (7)

AP/AFP/BNS/Õhtuleht, 12. juuli 2014 10:00
SAKSA VÄLISLUURE: Saksa välisluureteenistuse (BND) peamaja asub Müncheni lähistel Pullachis. Foto: Reuters / Scanpix
Saksa ajalehed kiitsid reedel valitsuse neljapäeval tehtud otsust anda kõrgeimale USA luureametnikule, keda süüdistatakse spionaažis Saksamaa vastu, korraldus lahkuda riigist 72 tunni jooksul, samas väljendatakse muret transatlantiliste suhete tuleviku pärast.

Valitsuse teatel tingisid otsuse kaks värskelt USA heaks spioneerinud isikute suhtes alustatud juurdlust, aga ka USA salateenistuste tegevus Saksamaal.

"See on seninägematu protestiakt Ameerika ülbuse vastu," kirjutas liberaalne Süddeutsche Zeitung. Sama päevalehe hinnangul oli toonase kantsleri Gerhard Schröderi 12 aasta tagune "ei" Iraagi sõjale esimene samm suurest liitlasest sõltumatuse poole.

"Nüüd tuli järgmine samm. Ammu oli aeg," kirjutas Süddeutsche Zeitung.

Konservatiivne Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) leiab, et Berliin ja Washington on diplomaatilise sõja lävel ning kahe liitlase tüli oleks vesi Lääne vaenlaste veskile.

"Merkel ei ole Obama puudel. Sõnum, mille ta saatis, oli vajalik ja ühemõtteline. Kas ameeriklased tahavad sellest aru saada, on hoopis teine küsimus," kirjutas FAZ.

Saksa suurim ajaleht Bild avaldas spiooniloo pealkirja all "Merkel rakendab drastilisi meetmeid".

Bildi sõnul on vastastikused süüdistused ja täitmata lubadused viinud Saksamaa–USA suhted kõige madalamale tasemele, aga nii see jääda ei tohi. USA president Barack Obama on kohustatud suhteid parandama, leiab Bild.

Saksa võimud on viimase 10 päeva jooksul vahistanud ühe ning alustanud juurdlust teise väidetavalt USA luure heaks töötanud isiku suhtes.

4. juulil teatati 31aastase Saksa välisluureteenistuse (BND) töötaja kinnipidamisest, keda süüdistatakse 218 dokumendi edastamises USA Luure Keskagentuurile (CIA). Väidetavalt sai ta edastatud info eest 25 000 eurot.

Kolmapäeval teatati, et salajasi dokumente võis USA luurele lekitada ka üks Saksa kaitseministeeriumi referent. Tema kodu ja kontor otsiti läbi. Mees jäeti esialgu vabadusse.

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles reedel Berliinis ajakirjanikele, et nädalavahetusel kohtub ta Viinis USA ametivenna John Kerryga, et arutada liitlaste suhteid tumestavaid luuresüüdistusi. Kohtumine leiab aset Iraani tuumakõneluste kõrvalt.

Steinmeier lisas, et olukord, kus USA luure värbas kaks sakslast enda heaks spioneerima, on väga murettekitav. Pikaajalisele partnerlussuhtele Ameerika Ühendriikidega ei ole Steinmeieri hinnangul Ukraina, Iraani, Afganistani ja teiste väljakutsete ajal alternatiivi.

"USA–Saksamaa suhted tuleb rajada usaldusele, aga ka vastastikusele austusele ning nende taastamise aluseks peab olema ausus," rõhutas Steinmeier ja lubas edastada selle sõnumi Kerryle.

Spiegel Online kirjutas reedel, et BND jätkab võimalike USA spioonide otsinguid.

Samal teemal

12.07.2014
Iraagi pealinnas tapsid relvastatud mehed 25 naist
09.07.2014
Saksamaa uurib teist spioneerimisjuhtumit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee