Eesti uudised

FOTOD: Piirivalvelaev Valvas anti üle meremuuseumile 

Küllike Rooväli, 11. juuli 2014, 19:38
Valvas sai nüüd kodusadamaks Lennusadama.Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI

 Pidulikust hetkest, mil PVL-109 Valvase nime saanud alus orkestrihelide saatel Tallinnas Süsta piirivalvesadama kai ääres sildus, saab peagi 17 aastat. Kogu selle aja on laeva kapteniks olnud Peeter Vesselov, kes eile aluse uuele omanikule loovutas.

Sama aluse komandörina nii kaitseväe, piirivalve kui politsei ridadesse kuulunud Vesselov pakkis oma asju ilmselge kahjutundega, kuid seletas siiski uuele omanikule põhjalikult, kus miski laevas asub.

Eesti meremuuseumi direktor Urmas Dresen, kes laeva vastu võttis, nentis, et see on parimas korras – külmkapis on isegi süüa. Laevaga sai muuseum kaasa originaalvarustuse, maha võeti osa politseile kuuluvaid side- ja navigatsiooniseadmeid.

Dresen ei välistanud, et Valvas hakkab muuseumilaevana samuti sõite tegema. „Kogu maailmas teevad muuseumilaevad ka huvireise ja miks mitte, kui leidub hea idee,“ märkis Dresen.

Valvas pidi algsete kavade järgi teenistuses olema kuni 2018. aastani, kuid uue laeva Kindral Kurvits valmimise järel on rahapuuduses politsei sunnitud vanematest alustest loobuma. Kurvitsa käitamiskulud on pea sama suured, kui kogu varasema laevastiku omad.

Tänavu loobub politsei ka piirivalvelaevast PVL-107 Kõu. „Laeva pakuti ka meile, aga ausõna, tõesti, me ei suudaks kõiki neid ülal pidada,“ märkis Dresen. „Meil on juba 11 laeva ja valime neid siiski ajaloolise väärtuse järgi.“

 

PVL-109 Valvas (Bittersweet)

- Ehitati 1943, algselt USA rannavalve poilaevaks, Zenith Dredge Company Minnesotas Duluthis.

- Teenistusse võeti ta nime WLB-389 "Bittersweet" all 11. mail 1944.

-  54,9 m pikk, 11,3 m lai ja süvis 3,7 m.

-  Veeväljasurve on 1000 tonni ja kiirus kuni 13 sõlme

 -  Laev on jääklassiga,  2 peamasinat, kumbki võimsusega 750 hobujõudu, ja 2 abimasinat, kumbki võimsusega 315 hobujõudu.

-  Laeva meeskonnas oli 2×15 liiget.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee