Kommentaar

Urmas Espenberg | Putinismi allikad ja komponendid (8)

Urmas Espenberg, sotsioloog ja kirjanik, EKRE, 11. juuli 2014, 16:01
 RIA Novosti
Tänapäeva ideoloogilisel maastikul pole tekkinud just palju märkimisväärseid poliitilisi voole, kuid uus suundumus, millele peaks järjepanu tähelepanu pöörama, on putinism – ebademokraatlik ja teiste rahvaste suhtes vaenulik doktriin, milles pole tegelikult ühtegi algupärast mõtet. Olles küül kõik oma seisukohad kokku laenanud ajaloost või juba varem olnud vooludest, väärib see ometi uue kontseptsiooni nime ja etendab lähiajal suurt rolli.

Putinismi komponendid on väga vastuolulised ega sobi üksteisega sootuks ning see ongi antud voolu põhiline eripära. Et paremini mõista putinismi olemust, tuleb esmalt välja selgitada selle allikad ja komponendid, alles siis saab vaadelda putinismi toimimist praktikas ja selle tulevikuväljavaateid.

Putinism on väga tugevasti mõjutatud Vene impeeriumi traditsioonidest, mille tähtsaimad mõisted on keiser, usk, isamaa, armee, šovinism, suurus, laius, võimsus jne. Need aated on ülistamist leidnud kinokunstiski, eriti Nikita Mihhalkovi filmides (nt "Siberi habemeajaja" jt). Vene tsaar pidas end Bütsantsi keisrite järglaseks ja Kolmanda Rooma valitsejaks. Nüüd on see tõik võetud ka putinismi ideoloogilisse varasalve. Venemaa agressiivses geopoliitikas on saanud tähtsa rolli ka Moskva patriarhaat.

Nõukogude Liidu totalitaarse režiimi ja tavade, samuti Suure Isamaasõja fetišeerimine on putinismi teine tähtis allikas: Stalin, Stalingrad, NSV Liit, kommunistlik partei, punalipp, vana hümn, Georgi lint. Kaaperdatud on Venemaa üks väheseid õnnestunud episoode Euroopas, hitlerliku Saksamaa purustamine. See on sajaprotsendiliselt rakendatud putinismi ideooloogia teenistusse uute vallutuste kui ka Venemaa juhtiva positsiooni kindlustamiseks Euroopas. Lisaks loob see vajaliku sideme mineviku ja oleviku, veteranide ja noorsoo, kommunistide ja uusrikaste vahel, mida muidu oleks väga raske, kui mitte võimatu leida.

Teine idee, mis peab kõiki liitma, on helge mälestus kunagisest impeeriumist, nostalgia Nõukogude Liidu järele ja usk taastamise võimalikkusesse.

Putinlased kasutavad ka Hitleri hirmutamisvõtted ja natsismi propagandaarsenali. Kuigi retoorikas sõimatakse kõiki oma vastaseid fašistideks, on kõige sallimatud fašistid hoopis putinlased ise. Levitatakse Suur-Venemaa ideed, ülistatakse suur-vene rahva ajaloolist rolli, selle äravalitust ja ülemuslikkust maailmas, rõhutatakse vajadust kaitsta aktiivselt välisriikides elavaid rahvuskaaslasi. Lauspropaganda, agressiivsed noorteorganisatsioonid ja totalitarism külvavad vaenu ja õhutavad rahvast sõtta. Seda täiendab lääne ideoloogia ja demokraatia kõlbamatuks tunnistamine, sellele vastandumine ning enda positsioneerimine Euraasiasse koos vastavate väärtushinnangutega. Võõraviha õhutamine on aga seda kentsakam, et Venemaa ise vaevleb juba ammu lootuselt tugeva Aasia-Kaukaasia ja islami sisserändajate käes, millest sõltutakse nii tööjõu kui ka kaubavahetuse mõttes. Poolislamistlik Venemaa ei saa olla Lääne tsivilisatsiooni päästjaks selles mõttes, nagu Hitler end Euroopa päästjaks pidas, pigem on Venemaa immigrantide arvult Lääne-Euroopaga ühes grupis.

Putinismi komponendid

Putinismi peamine majanduslik alus on röövellik riigikapitalism. Praegu kuulub Venemaal riigile juba ligi 50% ettevõtetest, kuigi mõni aasta tagasi alles 30%. Ülitähtsat rolli mängib sõjalis-tööstuslik kompleks ja suured riiklikud energiafirmad (gaas, nafta), mille abil püütakse haarata oma embusesse toorainevaeseid Euroopa demokraatiaid.

Toorainepõhine majandus on tugevasti korrumpeerunud, rakendatakse jaga ja valitse põhimõtet. Esineb mõningaid sotsialismi sugemeid – riigipensionid, arstiabi, vaeste toetamine. Seda mudelit on väga raske ühe nimetaja alla saada, kuid tegu on elitaristliku valitsemisvormiga, kus kogu riik ja selle elusfäärid alates majandusest ning lõpetades kultuuri ja ideoloogiaga on allutatud ühe kitsa privilegeeritud grupi juhtimisele ja teenib vaid nende huve.

Poliitilise süsteemi aluseks on unitaarsus ja elitaarsus: ühe partei võim, ühe isiku, presidendi kui tsaari võim, kitsa kliki võim ja teisitimõtlemise mahasurumine, konkureerivaid poliitilisi jõude ahistatakse. Elitaarset, tsaristlikku valitsemist ehivad üksikute Lääne demokraatiat jäljendavad elemendid, nt justkui "valitav" president ja esindusorganid.

President ja eliit ei eksi kunagi, rahvas peab neid järgima ja saab selle eest kaitse ning minimaalsed elatusvahendid ja vabadused. Rahvas peab olema tänulik kaitse ja suuruse eest, mida Vene rahvale pakub suur president Putin. Tema toob maale ka tõelised suurüritused ja rahvapeod nagu olümpiamängud või jalgpalli-MM. Tema ajab kavalat välispoliitikat, "tõmmates alt" nii naiivseid, kuid rahahimulisi Lääneriikide poliitikuid kui ka salakavalaid idapartnereid. Venemaa allkirjastab rahvusvahelisi lepinguid ja osaleb rahvusvaheliste organisatsioonide nagu ÜRO ja teised töös, kuid ajab nendes valdavalt obstruktiivset "oma asja".

Mõnikord tuleb aga olla vaenlaste suhtes karm ja resoluutne. Välised konfliktid, agressiivsus ja sõjad on paratamatud, kuna juhivad kõrvale tähelepanu igapäevaprobleemidelt. Pidev ohutunne ja välisvaenlase kuju peavad liitma valitseva kliki ja rahva tervikuks. Aeg-ajalt tõstab see valitseja toetusprotsendi tavatult kõrgeks, kuid kui vallutused ja sõjasaak jääb kasinaks, hakkab populaarsus taas langema.

Poliitilisel süsteemil põhinev putinismi ideoloogia on omapärane segu tsaaririigi pärandist, mis on ühendatud osalt nõukoguliku, osalt varjatult fašistliku ideoloogiaga, millesse on mahenduseks juurde pikitud mõningaid läänelikke fraase ja malli on võetud ka Idamaadest. Kõik see paisatakse laiali võimsa propagandamasina abil, mille ilmekaks näiteks on infosõjad. Konkureeriv vaba meedia on areenilt kõrvaldatud, piiratakse ka internetivabadust.

Putinismi rakendamine

Olenemata sellest, et putinism on kompott, mille koostisosad kuskilt otsast ei haaku, see ometi töötab. Ja selles osas on esmatähtis roll putinismi jõulisel rakendamisel praktikas ning vaenlastevaheliste vastuolude ärakasutamisel.

Esmatähtis on vaba meedia kõrvaldamine ja infomonopoli kehtestamine, nüüdseks on see saavutatud. Ei saa olla teisi seisukohti peale Jedinaja Rossija partei, presidendi ja valitsuse omade. Hetkel üritab Kreml saavutada samasugust kontrolli Interneti üle nagu Hiina või Iraan. See võimaldab käivitada massiivse ja ühesuunalise propaganda, mille käigus kas valetatakse otseselt, hämatakse või kombineeritakse vähest tõde rohke valega. Selline infosõda peab jõuliselt kujundama rahvamassi hoiakuid ja arusaamu maailmas toimuvast, et see kiidaks heaks kõik valitseva eliidi vastavad sammud.

Poliitikas ja majanduses kehtib jaga ja valitse põhimõte. See, mis ei kuuletu jõule, tuleb ära osta ja enda huvide eest seisma panna (Kadõrov, Janukovitš, kubernerid ja teised rahvusvähemuste juhid, Lääne Euroopa liidrid jne). Tavaline on oma oponentide hirmutamine ja teelt kõrvaldamine, aga ka otsene hävitamine (Jukos, Hodorkovski, vaba meedia, uus Gruusia, uus Ukraina jt).

Lõpetuseks tuleb nentida, et kuna putinism on selline vool, mis kokku klopsitud väga erinevatest osadest, ja tal puudub keskne kõike liitev ideoloogiline, majanduslik ja sotsiaalne platvorm, samuti napib jõudu ja võimekust oma geopoliitilisi ambitsioone ellu viia, võib julgesti väita, et kui masinavärk kuskilt otsast kärisema hakkab, jookseb asi üsna kiiresti kokku ja laguneb tükkideks. Võimalik, et üsna pea.

8 KOMMENTAARI

s
saatku 13. juuli 2014, 17:29
oma teos Putinile allkirjastamiseks! Imelik loogika tuli välja,kui asiaadid justkui aitavad seda rahvuslikku ideoloogiat teostada?! Vene rahvuslaste ja kõiksugu turukauplejate vahel on sagedasi kokkupõrkeid. Sai vähemalt Manifestiga maha!
k
KIVIMEES 12. juuli 2014, 17:24
KIRJUTAGE PAREM SÕBRA USAsT :MILLEGA HAKKAMA SAANUD NÄITEKS VIETNAMIS .PRAEGUGI TAPETAKSE INIMENE KAHE KOLME MINUTI TAGANT!!!
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee