Eesti uudised

Panga asemel tilluke toake valla- või linnajuhi külje all (16)

Karoliina Vasli, 11. juuli 2014 07:00
HÜVASTI, KODUNE KONTOR: Tapa elanikel sellesse majja enam asja pole, Swedbank pani juuli alguses kontori kinni. Foto: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja
Seisad vallamaja hämara koridori lõpus ja koputad uksele – kas siin on Swed-banki kontor? Ruumis on üks töötaja, kes noogutab: kas soovite nõu, kuidas pangaautomaati kasutada? See pole stseen komöödiast, vaid maakohtade reaalsus.

Mais teatas Swedbank, et sulgeb 1. juulist pangakontorid Tapal, Kosel, Sauel, Orissaares, Türil, Väike-Maarjas, Abja-Paluojas, Räpinas ja Tõrvas. Juuni hakul öeldi, et nimetatud omavalitsustega alustatakse läbirääkimisi, et leida väikekontoriks sobivad ruumid.

Samal teemal

Buss kaks korda kuus

Kõlab hästi, aga Tapa näide ilmestab, et pangateenust see ei päästnud. Abivallavanem Andrus Freienthal ütleb, et pank pöördus nende poole ja palus tasuta ruumi vallamajas. "Tapa vallamajas on niigi kitsas, meil on mitu inimest ühes kabinetis, polnud võimalik neile ruumi eraldada," sõnab Freienthal. Pangast öeldi, et siis hakkab kohalikke teenindama pangabuss, mis peatub poole kuu tagant Grossi poe juures. "Minu meelest oleks kontori pidanud säilitama. Kui ka ise vahel seal käisin, oli telleri juures alati inimesi. Käisin näiteks uue pangakaardi järel ja limiite muutmas," räägib Freienthal. "Ma olen lojaalne klient, kuid leian, et pank ei käitu õigesti. Just eile kuulsin uudist, et Swedbankil on Eestis liiga palju vaba raha, mistõttu suunati see Rootsi. Miks klientidesse ei investeerita?"

Ülejäänud omavalitsused andsid panga kasutusse oma ruumi, kus hakkab tööle üks pangaametnik. Pangapunktid alustavad tööd lähiajal. Üüri Swedbank ei maksa, tasudes vaid kommunaalkulud.

Pangapunkt on mõttetu

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla nendib, et kui oli valida, kas pangabuss kaks korda kuus või väike kontor viis päeva nädalas, valiti viimane variant. "Teenus on vähemasti kättesaadav."

Türil töötab pangapunkt edaspidi kaks korda nädalas. Vallavanem Pipi-Liis Siemann: "Nende kolimise mõte oli oluliselt väiksemate kuludega hakkama saada. Pangakontorit uus korraldus ei asenda, seega inimeste harjumused peavad muutuma."

Abja-Paluoja vallavanem Peeter Rahnel ütleb otse: "Pangapunkt on avatud kaks päeva nädalas, aga mina isiklikult arvan, et see on tegelikult suhteliselt mõttetu. Sularahatehinguid seal teha ei saa, nad pakuvad inimestele peamiselt vaid nõustamist." Ta loodab, et vanemad inimesed saavad käppa, kuidas automaate kasutada. "Kui teller enam ei abista, saab alati ka vallaametnike poole pöörduda."

Swedbank: otsime paindlikke lahendusi

Pangapunktide lahtiolekuaegade osas lähtusime suuremas osas senistest kontorite lahtiolekuaegadest – mitmeski kohas oli kontor lahti kaks või kolm päeva nädalas. Pakume samu teenuseid, mis olid seni kättesaadavad kontorites, selle erinevusega, et sularahatehinguid saab teha masinates – selleks on olemas kõikides kohtades nii sularaha sissemakse kui ka väljamakseautomaadid.

Praegu oleme olukorras, kus pakutud lahenduse väljatöötamine käib ja saame kliente teenindama asuda lähinädalail. Samal ajal oleme läbirääkimistes avaliku ja erasektori partneritega ja laual on palju ideid. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juures alustanud töögrupp otsustas esmalt süüvida Eesti Posti võrgustiku kasutamise võimalikkusesse pangateenuste pakkumisel."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee