Repliik

Endrik Kerge | Tänutoojale selga ei pöörata, käsi taskus ei hoita (13)

Endrik Kerge, kunagine lavastaja, 9. juuli 2014, 17:04
 TEET MALSROOS
Tore laulu- ja tantsupidu sai mööda. Aitäh osalistele ja tegijatele. Puudutas küll ja tükiks ajaks.

Ent eks alati saab natuke kritiseerida kah, kui ta sind mõnest üksikust kohast häirivalt puudutab. Näiteks minusugust vanamehest irisejat häiris avakõnet pidav ametimees, kes seda paberi pealt püüdlikult maha veeris. Kuid ju ta siis polnud suuteline kümmet lauset pähe õppima, et neis sisalduvad mõtted otse vaatajateni tuua.

Ent ei ole sobiv seda talle ette heita. Kui pole antud, siis pole antud. Siinkohal tahaks kiita lugupeetud kultuuriministrit, kelle tänusõnad peo lõppedes moodustusid vaataja silme all. Ja ilma paberita.

Oma kunagisest lavastaja elukutsest rikutuna jälgisin huviga seda ametimeest. Nagu palju kordi varemgi. Jäi mulje, et kõne tekst oli talle pisut uudne. Ilmselt polnud ta jõudnud asjalike nõunike poolt ettevalmistatud tekstiga korralikult tutvuda. Jälgisin, kas ta paberilt suudab silmi tõsta, et publikuga kontakteeruda. Suutis küll. Paaril korral. Au ja kiitus talle.

Ent siis... Vaat siis see ametimees suutis kõnejärgse käitumisega kõik sinna kohta keerata.

Kui väike tüdruk tuli talle tänutäheks lilli tooma, siis kõnemees tegeles parasjagu tänasel päeval moodi läinud nii tähtsa asjaga nagu selfimine, ehk enesepilastamine... Oi vabandust, tahtsin öelda enesepildistamine. Ja nii tähtsat toimingut ei saa hetkeski katkestada. Ametimees pööras tänutoojale selja, sest oli vaja ruttu-ruttu end veel teise vaatenurga alt pilastada, vabandust pildistada, vabandust, selfida.

Minuealiste lastetoas õpetati, et tänutoojale ei pöörata selga. Tänases päevas see ilmselt enam ei kehti. Nagu Õhtulehe 8 juuli artiklist „President Ilvese ajapuudu(tu)s" võib lugeda, leiavad paljud, et nimetatud tegelane ei käitunud kuidagi valesti, et teist nii lahedat ametimeest pole olemas, et on ikka täitsa lahe president.

Vaid mõned üksikud hälvikud arvasid, et kuningas on alasti. Keegi leidis isegi, et järgmisel vabariigi aastapäeva pidulikul vastuvõtul võiks meie puberteedist riigipea limpsida Chupa Chupsi pulgakommi. Ja veel keegi leidis, et kõrge ametimees oleks võinud parem end koos tänutoojaga selfida. Üpris arukas ja asjalik mõte, mida võiks meeles pidada.

Ent seda soovida on liiast, sest see kõrgel kohal viibiv ametnik pärineb teistlaadi lastetoast, mis lubab kuningannaga jalutades käsi pükstetaskus hoida, lasta end ajalehe tarbeks pildistada istudes oma töölaual, daami tantsima paludes mitte talle kummardada vaid käest tirides too tantsupõrandale tarida... jne..

Samas artiklis ütleb üks teatrikriitik, et pelgalt see, mis meie president tegi või teeb, ei oma mitte mingit tähtsust. Arvan, et omab ikka küll. Kuid olen selle tarkpeast teatrikriitikuga nõus, kes näeb mõttekohta selles, kuidas meedia ja inimesed laulupeost hulluvad ning sellele identiteedi silte ja kogu elu olemist külge kleebivad. Julgeksin vaid küsida, et millest siis veel hulluda?

Minusugune eilse päeva mees midagi ei muuda. Tema oskab vaid iriseda, kuid sellele vaatamata tervitab uut põlvkonda, kes eelpool kirjeldatud asjamehe ülalpidamises midagi kummastavat ei näe. Kõik on lahe. Tean vaid seda, et elu lõpusirgele jõudes hakkavad nad samamoodi uue, siis saabuva põlvkonna arusaamade üle irisema.

Meil, eestlastel on üks tore laul, kus räägitakse Matsist, kes alati on tubli mees, kes kedagi ei pelga, ei kummarda ka saksa ees, ei tõmba küüru selga. Hingekosutav laul.
Samas on olemas ka lihtsalt mõiste mats. Ja kui tegu on matslusega, ei saa kuidagi olla tubli mees. Oma elu teistes avaldusvormides võib ju olla arukas ja tark ja asjalik riigimees ja mida kõike veel. Kanda uhket mulgi kuubegi, ent...?

13 KOMMENTAARI

t
tõega 28. juuli 2014, 09:37
Nii me elame siin paesel maal oma külalispresidendiga, kes loob omi, eestlasele harjumatuid kombeid
õ
õige 18. juuli 2014, 00:08
arvamus, mis tuli E.Kergelt vist seekord raske tujuga ja varsti hakkame kodudes laulma jälle,,Saa vabaks Eesti meri, saa vabaks Eesti pind".
Loe kõiki (13)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee