Maailm

Äärmuslased korraldavad Iraagis massivägistamisi (38)

Aadu Hiietamm, 9. juuli 2014 07:00
PÕGENIKUD: Põhja-Iraagist on sunniäärmuslaste rühmituse IS vägivalla eest põgenenud kümneid tuhandeid naisi. Foto: AFP/Scanpix
Iraagis pealetungil olev sunniäärmuslaste rühmituse IS võitlejad nõuavad vallutatud aladel elavatelt vallalistelt naistelt seksi. Kes sellega ei nõustu, need saavad ihunuhtlust või tapetakse, vahendab Focus Online.

Iraagi armee ei ole suutnud juunis riigi põhjaosas suuri alasid hõivanud sunniäärmuslasi tagasi lüüa. Nende valduses on endiselt näiteks riigi põhjaosas asuvad suured linnad Mosul ja Tikrit.

Sunniäärmuste rühmitus Iraagi ja Levandi Islamiriik (ISIS), mille nimi on nüüdseks lühendatud Islamiriigiks (IS) kuulutas juuni lõpul vallutatud aladevälja kalifaadi ning oma juhi Abu Bakr al-Baghdadi kaliifiks ja kõigi moslemite juhiks. "Kalifaat on kõigi moslemite unistus ja kõigi pühasõdalaste lootus," ütles ISi eestkõneleja Abu Mohammad al-Adnani.

Pühasõdalased käituvad erakordselt brutaalselt

Põhja-Iraagist tulnute teateil käituvad end pühasõdalasteks nimetavad sunniäärmuslased erakordselt brutaalselt. Nad korraldavad šiiitide massihukkamisi ja hävitavad nende mošeesid. Lisaks on nad sihikule võtnud vallutatud aladel elavad naised.

Vallutatud linnades ripuvad plakatid, mis kutsuvad perekondi andma oma vallalised tütred võitlejate teenistusse. Täpsemalt oodatakse neilt seksiteenust. Kes keeldub, seda karistatakse šariaadiseaduste järgi ihunuhtlusega või halvimal juhul tapetakse.

ÜRO pagulasorganisatsiooni UNHCR andmetel käivad ISi võitlejad Mosulis ukselt uksele ja vägistavad naisi.

"Meie linn on jagatud kolmeks piirkonnaks. ISi võitlejad käivad mööda maju ja võtavad endale kõike, mida või keda tahavad. Ma tean vähemalt kolme meest, kes tapeti, sest nad ei tahtnud oma tütreid pühasõdalastele anda," rääkis üks Mosulist põgenenud naine ajalehele Bild.

ÜRO on mures

Pühasõdalased nimetavad vallutatud aladel elavate naiste vägistamist seksuaalseks pühaks sõjaks, millel olevat ühtlasi Allahi õnnistus. Varem on IS analoogilist praktikat rakendanud Süürias vallutatud aladel.

Tänavu kevadel avaldatud ÜRO raporti nimetab koguni 21 Euroopa, Aasia, Aafrika, Lõuna-Ameerika ja Lähis-Ida riiki, kus hiljutistes või praegustes konfliktides on toimunud vägistamisi ja muud vägivalda.

Ühtlasi mainiti ära 34 relvarühmitust, keda otseselt süüdistatakse seksuaalvägivallas. Dokumendis ära toodud rühmitused tegutsevad Kesk-Aafrika Vabariigis, Elevandiluurannikul, Kongos, Malis, Lõuna-Sudaanis ja Süürias. ISit otsesõnu ei nimetata, mainitakse vaid opositsiooni relvarühmitusi, kuid nende hulka kuulub samuti IS, kes praeguseks on tunginud suurte jõududega ka Iraaki.

ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni esindaja konfliktipiirkondade seksuaalvägivalla küsimustes Zainab Hawa Bangura sõnul on tegemist globaalse probleemiga. Bangura sõnutsi ei lähe seksuaalkurjategijad peaaegu mitte kunagi kohtu ette ning ohvrid saavad füüsilise ja vaimse trauma ravimiseks harva abi.

Võitluse konfliktikolletes toimuva seksuaalvägivalla vastu on võtnud südameasjaks Suurbritannia peaminister David Cameron ja Eesti välisminister Urmas Paet.

Paet ütles eelmisel kuul Londonis Cameroni initsiatiivil korraldatud esinduslikul nõupidamisel, et seksuaalvägivalla lõpetamise saavutamiseks on vaja poliitilist kindlameelsust, kõrgetasemelist kaasatust ja edukat tegutsemist konfliktiriikides.

Paet peab väga oluliseks ka teadlikkuse tõstmist konfliktides esinevast seksuaalvägivallast ja soolise võrdõiguslikkuse tähtsustamist hariduses. Eesti on arengukoostöö vahenditest toetanud soolise võrdõiguslikkuse ja naiste õiguste soodustamist enam kui 1,5 miljoni euroga.

Samal teemal

11.12.2015
FOTOD | Soomes astuvad kohtu ette kaks ISISe mõrvavideos osalenud iraaklast
31.03.2015
Paet ja veel 216 europarlamendi liiget nõuavad Sudaani massivägistamise põhjalikku uurimist
18.09.2014
Islamiriik avalikustas Briti pantvangist uue video
04.09.2014
Äärmusrühmitus Islamiriik survestab Obamat ja Putinit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee