Eesti uudised

Galojanil on keelatud Ühendkuningriigist lahkuda (68)

BNS, 8. juuli 2014, 10:46
Anna-Maria Galojan Foto: Arno Saar
Eestile väljaandmise seaduslikkuse kohta kohtuotsust ootav Anna-Maria Galojan viibib Inglismaal jätkuvalt vabaduses, kuid talle on kohaldatud liikumispiirangud.

"Ta on teatud liikumispiirangutega – tal on keelatud maalt lahkuda ning ta peab regulaarselt politseis kohtumas käima," rääkis justiitsministeeriumi pressiesindaja Katrin Lunt BNS-ile.

Samal teemal

Ühendkuningriigi 29. oktoobri 2012 kohtu lahendiga keelduti Anna-Maria Galojani loovutamast. Otsuse tühistas Ühendkuningriigi kõrgem kohus mullu 16. detsembril ja suunas otsustamiseks tagasi alama astme kohtule, mis jõudis otsuseni 4. juulil. Siis leidis Londoni Westminsteri magistraadikohus, et Galojani võib Eestile välja anda.

"Seda otsust on võimalik vaidlustada. Kui Galojan ei vaidlusta kohtuotsust, siis see jõustub vastavalt Ühendkuningriigi seadustele ning seejärel täidetakse jõustunud loovutusotsus," lisas Lunt.

Omastamise ja võltsitud dokumendi kasutamise eest määratud vanglakaristuse kandmisest kõrvale hoidma asunud Eesti Euroopa Liikumise eksjuht Anna-Maria Galojan oli alates 2012. aasta 10. veebruarist üleeuroopaliselt tagaotsitav, kuna justiitsministeerium väljastas tema kohta Euroopa vahistamismääruse.

Harju maakohus kuulutas esmalt 2012. aasta 10. veebruari ennelõunal Galojani Tallinna vangla taotlusel siseriiklikult tagaotsitavaks. Seejärel pöördus keskkriminaalpolitsei riigiprokuratuuri taotlusega Galojan rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutada.

Riigiprokurör Eve Oleski sõnul pidas riigiprokuratuur vajalikuks Galojani suhtes Euroopa vahistamismääruse väljastamist ning vastavasisuline seisukoht edastati justiitsministeeriumi. Ministeerium pressiesindaja sõnul väljastaski justiitsministeerium seejärel Galojani kohta Euroopa vahistamismääruse.

Vastavalt kohtumäärusele pidanuks Galojan tulema vanglasse viie kuu pikkust vangistust kandma hiljemalt 2012. aasta 7. veebruari hommikul kella 10-ks, kuid seda ta ei teinud.

Galojani süüdimõistmine ja talle määratud osaliselt reaalne vangistus jõustus lõplikult 2012. aasta 18. jaanuaril, kuna riigikohus ei võtnud tema kaitsja kassatsioonkaebust menetlusse.

Galojani süüasjas esitas riigikohtule kassatsioonkaebuse tema kaitsja vandeadvokaat Sven Sillari, kelle hinnangul olid alama astme kohtud rikkunud Galojani süüasja lahendamisel menetlusnorme ning riigikohus pidanuks eelnevad süüdimõistvad otsused tühistama ja saatma süüasja uueks arutamiseks esimese astme kohtusse.

Kui Harju maakohus oli Galojaniltmõistnud MTÜ Eesti Euroopa Liikumine kasuks välja vaid kahjusumma põhiosa ehk 47.950 eurot, siis ringkonnakohus leidis, et Galojanpeab tasuma MTÜ-le sellelt ka viivised ehk 17.650 eurot. Muus osas jättis ringkonnakohus Harju maakohtu otsuse muutmata.

Harju maakohus mõistis 2011. aasta 5. mail Anna-Maria Galojani süüdi omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning määras talle osaliselt reaalse vanglakaristuse. Kohus mõistis Galojanile liitkaristuseks ühe aasta ja kümne kuu pikkuse vangistuse, millest kohesele kandmisele kuulub viis kuud, ülejäänud aga tingimisi nelja-aastase katseajaga.

Lisakaristusena ei tohi Galojan kolme aasta vältel kuuluda juriidiliste isikute juhtorganitesse. Eesti Euroopa Liikumise kasuks mõistis kohus Galojanilt välja 47.956 eurot.

2011. aasta 8. märtsil alanud protsessil ei tunnistanud Galojan end süüdi. Galojan eitas süüd nii dokumendi võltsimises kui suures ulatuses omastamises. Ühtlasi täpsustas ta, et ei olnud mittetulundusühingu juhatuse ainus liige ning prokuröri vastav väide on ebatäpne.

Eeluurimisel kogutud andmetel pani Galojan seaduserikkumised toime ajavahemikul 2007. aasta juunist kuni septembrini, kui ta oli saanud MTÜ Eesti Euroopa Liikumine juhatuse liikmeks.

Uurimisandmetel kasutas Galojan ära ligipääsu MTÜ rahalistele vahenditele ja omastas kokku üle 900.000 krooni. Nii kasutas ta MTÜ pangakaarti oma isiklike ostude eest tasumiseks, samuti andis korraldusi oma arvete tasumiseks või esitas kuluaruandeid, kus näitas, nagu oleks kulutuse teinud MTÜ heaks, kuigi tegelikult nii see ei olnud. Kuluaruannete alusel lasi ta summad endale hüvitada, tuvastas uurimine.

Kohtueelsel uurimisel kogutud tõendite järgi tasus Galojan MTÜ raha eest näiteks riiete, ehete, hinnaliste aksessuaaride ja jalatsite eest, samuti käis ilusalongis ja reisil. Muuhulgas ostis ta MTÜ vahendite arvel ka hulgaliselt kinkekaarte, mille ise erinevates kauplustes ära kasutas, selgus uurimisel.

Menetlusandmetel ulatus kahju kokku 930.743 kroonini, millest 125.000 krooni on juba 2007. aastal hüvitatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee