Külmikautost leiti üle 20 tonni salakütust.Foto: MTA
Krimi
8. juuli 2014 09:58

Külmikautost leiti üle 20 tonni salakütust (3)

Maksu- ja tolliameti (MTA) ametnikud peatasid juunis Pärnumaal rutiinse kontrolli käigus Lätist saabunud külmikhaagisega veoki, millest leiti ebaseaduslikult Eestisse toimetatud 26 diislikütusega täidetud mahutit.

Peatatud veoki kauba saatedokumentide kohaselt oleks külmikus pidanud olema hoopiski 26 alust tühja taarat.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) alustas dokumentide võltsimise kohta kriminaalmenetluse ja Pärnu Maakohus määras 26. juunil Lätis elavale veokijuhile Genadijsele neljakuulise tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga.

Veok ja selle haagis olid registreeritud Eestis ja lisaks võltsitud kauba saatelehele alustas PPA ka väärteomenetlust ohtlike ainete vedamise nõuete rikkumise kohta.

PPA Pärnu kriminaaltalituse juhtivuurija Kaire Konts märkis, et võltsitud saatelehti tuleb ette suhteliselt harva, kuid kõigi selliste juhtumite kohta alustatakse kriminaalmenetlus.

"Kütuste, kemikaalide ja muude ohtlike ainete vedamisele on kehtestatud rida eeskirju ikka selleks, et meil kõigil turvalisem liigelda oleks. On kurb, et leidub "ärimehi", kes on nõus kasumi nimel kõigi teiste kaasliiklejate elu ja tervist ohtu seadma ning kes igasugustele eeskirjadele lihtsalt vilistavad. Ei taha mõeldagi, mis oleks võinud juhtuda, kui sellise haagisega oleks midagi juhtunud ja näiteks haagis oleks mingil põhjusel tiheda liiklusega maanteel süttinud," tõdes Konts.

Konfiskeeritud kütuse jagab MTA abivajajatele. Seekord said abi Haiba Lastekodu, Paunküla Hooldekodu, Karjaküla Sotsiaalkeskus ja Keila SOS Lasteküla.

Kütust saanud abivajajad saavad kütte arvelt vabanenud raha investeerida näiteks hoonete remonti ja muuta paremaks oma hoolealuste olmetingimusi.

Teistest riikidest illegaalselt toodud kütuste avastused on olnud viimasel aastal selges kasvutrendis.

"Alles mõned kuud tagasi oli juhtum, kui ametnikud peatasid korraga kolm veokit, millest igaühes oli umbes 26 000 liitrit diislikütust. Selle aasta kevadel on kinni peetud kokku üle 200 000 liitri ebaseaduslikult riiki toodud kütust," rääkis maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna Lõuna liikuvkontrolli talituse juhataja Kunnar Keres.

Kerese sõnul on siiamaani üritatud kütust riiki sisse tuua spetsiaalselt selleks tarbeks ehitatud mahutites ja tavalistes tendiga haagistes, külmikust ei ole varem veel kütust avastatud.