Eesti uudised

Elu on läinud odavamaks, ent see lõbu ei kesta kaua (37)

Karoliina Vasli, 8. juuli 2014 07:00
Foto: Stanislav Moškov
Hinnad on aastaga langenud. Näiteks on odavnenud toit, elekter ja mobiilside. Hõiskamiseks pole siiski põhjust, sügisel ennustatakse hinnatõusu. Oma roll on ka jahedal suvel.

Statistikaamet teatas eile, et hinnad jäid juunis maiga võrreldes samale tasemele ning aastases võrdluses on isegi 0,4 protsenti langenud. Kaubad olid tänavu juunis 0,3 protsenti kallimad kui mullu, teenused aga 1,5 protsenti odavamad.

Selle põhjuseks peetakse elektrihinna rekordeid eelmise aasta suve hakul. Kõige kallimatel tiputundidel maksis elekter 200 €/MWh. Põhjuseks piiratud ülekandevõimsus Valgevenest Leetu ja juuni keskel hoolduseks välja lülitatud Estlinki Soome-Eesti merekaabel. Tänavu juunis oli elekter 13 protsenti odavam.

Ühtlasi on mobiilsideteenuste hind aastaga langenud 13 protsenti. Suhkur on mullusega võrreldes 31 protsenti ning õunad 23 protsenti odavam.

Suvel on alkoholi hind languses

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas toob tähtsatest muudatustest veel välja majutuse ja üürihindade hooajalise hinnatõusu, kütuse mõningase kallinemise Iraagi konflikti tõttu ning alkohoolsete jookide praegused allahindlused. Maiga võrreldes on alkoholi hind siiski odavnenud (0,6 protsenti). Pungase hinnangul jääb hinnamuutus lähikuudel nullilähedaseks, samas sügisel hakkab järk-järgult tõusma. "See sõltub muu hulgas toiduainete edasistest hinnaarengutest. Jaheda suve alguse tõttu võib saagikus meil ja mujal Põhja-Euroopas kannatada, kergitades kohalike aiasaaduste hindu."

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik sõnab, et suvel püsib inflatsioon madal ühtlasi seetõttu, et mobiilandmeside rändlusteenuse piirhinnad Euroopa Liidus on veelgi langenud. "Tarbijahinnaindeksi kasv peaks kiirenema aasta teises pooles. Ootame toiduainete hinnatõusu ja euro nõrgenemist, mis kergitab importkaupade hindu. Septembrist alates kaob ka tasuta kõrghariduse rakendumise mõju tarbijakorvi hindadele."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee