Maailm

Šokk Suurbritannias: parlament varjab kümneid lastepilastajaid (36)

Aadu Hiietamm, 8. juuli 2014 07:00
PARLAMENDI RÄPANE SALADUS: Briti parlamendihoone kellatorn Big Ben (alates 2012. aasta septembrist Elizabethi torn) on olnud kuritegude vaikiv tunnistaja. Kümneid parlamendisaadikuid kahtlustatakse lastepilastamises või lastepilastamisjuhtumite teadlikus varjamises. Foto: Aadu Hiietamm
Suurbritannias paisub poliitiline skandaal. Briti politsei otsib 1980. aastatel parlamendis ja valitsuses olnud pedofiile. Kahtluse all on vähemalt paarkümmend poliitikut, mõned neist on veel tänagi ametis, vahendab ajaleht Daily Telegraph.

Briti politsei algatas uurimise tuntud laste õiguste eest seisjalt Peter McKelvie´ilt saadud informatsiooni põhjal.

Samal teemal

Pensionärist politseiametnik McKelvie kogus materjale lastepilastamisjuhtumitest Briti ühiskonna kõrgemates kihtides üle 20 aasta. Ta küsitles nii poliitikute ohvreid kui ka ohvrite hooldajaid. McKelvie leidis piisavalt tõendeid, et vähemalt 20 parlamendi mõlema koja liikme seotust pedofiiliaga tuleks põhjalikumalt uurida. Lisaks on kahtluse all veel 20 poliitikut, kes võisid lastepilastamisjuhtumitest teada või lausa varjasid neid teadlikult.

McKelvie sõnul toimusid Lõuna-Londonis Barnes’i linnaosas asunud külalistemajas regulaarselt lastevägistamised kõrgete poliitikute osavõtul.

Kahtlusaluste nimekirjas on kõigi suuremate parteide parlamendiliikmed, samuti endine minister. Nimeliselt viitab Briti meedia tänaseks juba surnud parlamendiliikmetele sir Cyril Smithile (1928–2010) ja sir Peter Morrisonile (1944–1995). Olgu lisatud, et Manchesteri politsei uurib praegu põhjalikult Cyril Smithi vastu tõstatud süüdistusi, mille järgi pilastas ta 1960. aastatel noorukeid Põhja-Inglismaal Rochdale´is asuvas lastekodus. Britid mäletavad liberaal Smithi kõhuka mehena (ta kaalus 178 kilogrammi), kelle mahlakad ja otsekohesed väljaütlemised tegid temast parlamendis värvika kuju.

Uurimise all on ka konservatiivide kunagise siseministri ja hilisema kauaaegse eurovoliniku Leon Brittani võimalikud patud. Ajalehe Observer andmetel tuli tal anda eelmisel nädalal politseis tunnistusi. Brittanit süüdistatakse teismelise tüdruku vägistamises 1967. aastal. Avalduse politseisse esitas 2012. aastal kannatanu ise. 74aastane veteranpoliitik eitab kõiki süüdistusi.

Vanade asjade uurimist raskendab oluliselt asjaolu, et paljud vanad ja olulised toimikud on miskipärast jäljetult kadunud. Briti siseministeeriumi ametlikel andmetel on kadunud toimikuid 114.

Cameron lubab tõde

Peaminister David Cameron on lubanud, et poliitikute võimalikud lastepilastamisjuhtumid uuritakse põhjalikult läbi ning kui need leiavad kinnitust, siis saavad süüdlased ka karistuse. Cameron palus algatada ühtlasi uurimise, miks ja kuhu on kadunud vanad toimikud, mis võivad esitatud süüdistusi kinnitada.

Britid loodavad, et peaminister peab lubadust ning nad saavad tõepoolest juba varsti rohkem teada, mis parlamendi ja valitsuse tagatubades tegelikult toimus. Cameronile on tehtud ettepanek korraldada parlamendis kahtlusaluste avalik kuulamine, kuid peaminister on niisugust võimalust eitanud.

Britid ei välista, et tõde võib osutuda vägagi räpaseks. Kõigil on veel väga hästi meeles 2011. aasta 29. oktoobril 84aastasena surnud kuningriigi ühe armastatuma teletegija lugu. BBCs tele- ja raadiodiskorina leiba teeninud Jimmy Savile saadeti viimsele teekonnale harraste järelehüüetega. Aasta hiljem algatas Londoni politsei Jimmy Savile’i asjus ametliku juurdluse ja praegu on mees tituleeritud kõige koletumaks pedofiiliks Briti kriminaalajaloos. Eelmise kuu lõpul avaldatud aruande järgi oli tal üle 500 ohvri. Mees ahistas seksuaalselt koguni surevaid lapsi ja astus haiglate surnukuurides vahekorda laipadegagi.

Samal teemal

22.00.2016
JAHMATAV VIDEO | Jimmy Savile ahistab seksuaalselt otse-eetris noort neidu
27.07.2014
16 aastat ja 1400 seksuaalselt kuritarvitatud last: Rotherhami ametnikud ei sekkunud rassismihirmust