DIRIGENT: Kammerkoori «Unistus» dirigendi Lonnie absoluutne lemmik on Veljo Tormise looming.Foto: STANISLAV MOSHKOV
Marianne Ubaleht 5. juuli 2014 13:00
Sel nädalavahetusel on laulupeol näha-kuulda koore ka mujalt, kui ainult kodumaalt. Eeskujulikuks näiteks on USA-st, Portlandist pärit eestikeelse nimega kammerkoor "Unistus", kus ei laula ühtki eestlast.

"Unistus" valiti Laulupeole lõõritama nii valikkooride kui ka segakooride sekka. Rõõmsameelne paarikümneliikmeline lauluseltskond on Eestis tervelt kaks nädalat ja on jõudnud juba laulda nii Saaremaal kui Tartus.

Koorijuht Lonnie on Eestis juba viiendat korda. Kõige esimest korda puutus Lonnie Eesti muusikaga kokku 1993. aastal maailma sümpoosionil Kanadas Vancouveris. "Siis ma kuulsin esimest korda Eesti Filharmoonia Kammerkoori Tõnu Kaljuste juhatusel. Nad esitasid Veljo Tormise ja Arvo Pärdi teoseid," kirjeldab Lonnie.

Pärast seda läkski Lonnie tagasi Ühendriikidesse ja alustas Pärdi ja Tormise teoste õpetamist oma koorile. "Portlandi eestlased kuulsid, et me laulame eesti keeles ja tulid meie kontserdile."

Koorijuht kinnitab, et eestlased jäid rahule.

Lonnie sõnutsi on nad kogu kooriga eestlaste üle väga uhked. Nad on õppinud Eesti ajalugu ja teavad kõike laulvast revolutsioonist.

"Minu arust on see imeline eeskuju, kuidas eestlased laulsid, selmet haarata konfliktiolukorras relva järele," kiidab Lonnie eestlaste rahumeelsust.

Kooriliikmetest on vaid kaks varem Eestit külastanud, ülejäänud 24 väisavad meie riiki esmakordselt. Kõige enam kiidavad nad meie sööki. "Must leib on imetabane!" hüüatab noor koorilaulja.