Laulu- ja tantsupidu

Väägvere pasunakoori dirigent: laulupeol on võimas tunne! 

Maarius Suviste, 5. juuli 2014 16:00
Väägvere pasunakoori proovid toimuvad kord nädalas Kõrvekülas, Tartu valla muusikakooli ruumides.Foto: Mari Luud
"Laulupidu eeldabki seda, et tunne peab olema teine – võimas!" ütleb Eesti vanima puhkpilliorkestri, Väägvere pasunakoori, dirigent, et laulupeoks harjutamine ja seal esinemine on midagi palju enamat.

Tartumaal tegutsev aukartust äratava ajalooga Väägvere pasunakoor on Eesti vanim puhkpilliorkester. Asutatud aastal 1839.

Praegu on noorimal liikmel vanust 13 ja vanimal 71. Kokku on 32 pillimängijat. "Mehi on meil rohkem, aga ega naistest ka puudust ole," muigab dirigent Priit Sonn.

Kui me eelmisel nädalal Tartu külje alla Kõrvekülla proovi jõudsime, käis see täiel rinnal ja õhinal. Legendaarne pasunakoor teeb proove kord nädalas. Suure peo jaoks alustati proovidega eelmise aasta septembris.

Dirigent: nii piits kui präänik

"Laulupoetrall hakkab pihta umbes aasta varem. Siis saadetakse laiali noodid, on dirigentide esimene seminar, jagatakse repertuaar kätte ja hakataksegi õppima," selgitab dirigent Priit Sonn.

"Me peame mängima viis pala, mida esitavad puhkpilliorkestrid. Pluss kaks pala, mida esitavad koondorkestrid," teatab dirigent, mis neid laulupeol ees ootab.

Priit Sonn ütleb, et laulupeoks harjutamine erineb tavakontserdi jaoks harjutamisest. "Laulupidu eeldabki seda, et tunne peab olema teine," teab ta.

Milline tunne?

"Võimas!"

"See väljendub suuremas õppida ja harjutada tahtmises. Hoolsamini proovides käimises," lausub dirigent, kes motiveerib oma muusikuid nõndamoodi: "Dirigent peab andma nii piitsa kui präänikut. Meil on vaoshoitud nõudlikkus. Kuna tegu on isetegevusliku orkestriga, siis pillimehi ju väga pahandada ehk sõimata ei tohi, muidu ta kaotab isu ega tule enam. Eks ma katsun motiveerida ikkagi sellega, et orkester orbiidil oleks, et seda teataks ja tuntaks. Esineks siin ja seal, mis lõpuks päädib suure laulupeoga."

Noorim liige: esineda on uhke tunne

Väägvere pasunakoor on võimsate traditsioonidega. Näiteks praegune orkestri vanim liige,

Jüri Saar, on ühe esimese koosseisu mängija otsene järeltulija. Peale traditsioonidega suguvõsa-mängijate on orkestris ka lähiümbruse pillimehi ning samuti Tartu valla muusikakooli õpilased.

Noorim liige, 13aastane Karl Jõgar on Väägvere pasunakooris esimest aastat. Trompetit on ta mänginud kuus aastat. Karl tunnistab, et enne ei teadnud ta Väägvere pasunakoorist suurt midagi. Kui aga dirigent kutsus, siis sai teada – et kui vägeva ajaloolise taustaga kooriga tegu on.

Väägvere pasunakooriga läheb Karl laulupeole esimest korda. Varem on ta suurel peol käinud laulukooriga. "Mul oli võimalus valida, kas lähen Kõrveküla kooli poistekooriga või Väägvere pasunakooriga. Valisin pasunakoori," ütleb Karl ja põhjendab: "Siin on teine seltskond. On nii vanemaid kui nooremaid inimesi. Igal juhul eriline tunne. Pasunakooriga on uhkem üles astuda," ütleb ta.

"Laulupidu on ju uhke asi, paljud inimesed tulevad kuulama ja vaatama."

Kas jalad värisevad ka?

"Jalg ei värise. Ei värisenud Tartu laulupeol ja ma arvan, et ei värise Tallinnas laulupeol ka mitte," on ta kindel.

Vanim liige: siin on eriline vaim

Ka Väägvere pasunakoori vanim liige, trompetist Jüri Saar tunnistab, et laulupidu on alati eriline. "Mõnevõrra raskem on, kui varem oli. Repertuaar on nõudlikum, inimeste haridustase on palju tugevam," räägib Saar, kes hakkas pilli mängima 14aastaselt.

Mitmendal laulupeol ta nüüd üles astub, ta ei teagi: "Oi, ma ei ole neid kordi lugenud. Neid esinemisi on nii palju olnud."

Mis teeb Väägvere pasunakoorist Väägvere pasunakoori?

"Siin on eriline vaim juba vanast ajast," ütleb Jüri.

"Siin on rahulikud ja aasimisega jutud. Hoopis teise meelega inimesed. Mitte kurjad."

Väägvere pasunakoor saab 175aastaseks

Väägvere pasunakoor asutati 1839. aastal. Tänavu sügisel tähistab see 175 aasta juubelit.

Orkester hoiab oma väärikat nime auga ning esitab eelkõige kontsertmuusikat, eelistades Eesti heliloojaid. Kuulsaim dirigent, kes Väägvere pasunakoori on juhatanud, oli David Otto Wirkhaus (1837–1912) – muusikategelane, orkestrijuht ja helilooja.

Väägvere orkestri juubelikontsertidel mängitakse alati esimese loona koraali "Oh võtkem Jumalat", sest see oli Väägvere orkestri esimene pala. (Allikas: Tartu valla muusikakool)

Samal teemal

05.07.2014
ÕHTULEHE VIDEO | Kas Laulupidu peaks olema piletita?
05.07.2014
Vanim koorilaulja tähistas hiljuti 97. sünnipäeva
05.07.2014
Pearu Paulus läheb peole pärast tööd
05.07.2014
Millise bussiga peole pääseb

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee