Laulu- ja tantsupidu

Vanim koorilaulja tähistas hiljuti 97. sünnipäeva (1)

Karoliina Vasli, 5. juuli 2014 12:00
PEOKS VALMIS: Ado Pärn (vasakul) ja Peeter Kivimäe on Endli enda keskele võtnud. Täna õhtul seisab kolmik juba laulukaare all. Foto: Teet Malsroos
Kui mõnegi mudilase jaoks on tänavune üldlaulupidu esimene, siis Endel Reinberg on näinud ka 1939. aasta laulupidu. Teadaolevalt on ta praeguse peo vanim koorilaulja.

Endel tähistas 10. juunil 97. sünnipäeva. Kohtume reedel Harjumaal Kuusalu rahvamajas. Naeratava vanahärra käepigistus on tugev. Ta on kohalikus meeskooris bass. Koor on igati Endli vääriline, asutati juba 1867. aastal.

"Endel on meil kõige aktiivsem laulja. Kui on proov, siis tema on alati esimesena kohal," kiidab koorikaaslane Peeter Kivimäe.

Samal teemal

"Ta on meil kõige fanaatilisem meeskoori elushoidja."

Proovid toimuvad kohalikus rahvamajas ning Endli maja on sealt kiviga visata. Tänasel rongkäigul Endel ei osale, aga laulda kavatseb ta kindlasti. Eks vanus teeb oma töö ja Endli kuulmine pole enam ideaalne, kuid seda enam on temas ikkagi indu pingutada. Aitab ka aastatepikkune kogemus – ta jälgib dirigenti ja teab, millal ja kuidas laulda.

Esimest korda käis 1917. aastal sündinud Endel laulupeol 1939. aastal. Kuusalu kooriga liitus ta 1960ndate alguses. Ta töötas kohalikus autoremonditehases ning kutsus sealt teisigi laulma. Koorikaaslane, pensionär Ado Pärn meenutab, et just Endel oli see, kes temagi koori kaasa kutsus. "Laulda oskad? Viisi pead? Nii ta küsis ja kutsus mehi kaasa," jutustab Ado.

Endel räägib, et 1970ndatel oli neil vahepeal isegi üle 40 mehe rivis, praegu on neid 18. Meeste lemmiklood on ikka traditsioonilised isamaalised lood, näiteks "Mu isamaa on minu arm". Ado meenutab, et 1969. aastal olid kohustuslikud laulud juba lõppenud ja lauljaid hakati kaare pealt maha ajama. "Gustav Ernesaks tõsteti ka juba teiste õlgadele ja viidi ära, et ta seda dirigeerida ei saaks. Isegi laulupeo tuli kustutati ära, aga lauljad ei jätnud jonni. Üks noor poiss veel tormas tuletorni juurde ning hakkas üles ronima, et tuli uuesti süüdata," meenutab Ado.

Sihini noormees ei jõudnud, aga lauljad moodustasid tema ümber hiljem ringkaitse nii, et miilitsast tema ramm üle ei käinud ja noorsandil õnnestus putkata.

Kell tiksub halastamatult ning Peeter Kivimäe ja Ado Pärn peavad sättima end Tallinna suunas, et proovis osaleda. Endel läheb koju puhkama, tema on laval täna õhtul ja homme.

Samal teemal

05.06.2014
Laulukaar pidi tegelikult tulema hoopis teistsugune
05.06.2014
Väägvere pasunakoori dirigent: laulupeol on võimas tunne!
05.06.2014
Kas laulupidu on muutunud liiga kommertslikuks?
05.06.2014
Kui süda nutab ja naerab samal ajal