TASUTA SUPP: Tartus saavad raskustes lapsed tasuta suppi kolmandat suve järjest. Supisööjaid tuleb aina juurde.Foto: ALDO LUUD
Maarius Suviste 3. juuli 2014 07:00
Tartus pakutakse juba kolmandat suve kehval järjel lastele tasuta suppi

"Supile, supile!" kilkab rõõmsalt särasilmne pere pesamuna, kui on koos isa ja vanemate õdede-vendadega jõudnud kohvikusse, kus lapsed tasuta suvesuppi saavad.

Kolmandat suve järjest pakub osaühingu Lusikas tegevjuht Maire Lass koostöös Tartu lastekaitse ühinguga Emajõelinnas tasuta suppi neile lastele, kes elavad majanduslikult keerukates oludes.

Ikka selleks, et nad ei peaks koolivaheajal tühja kõhtu kannatama. Supi järel tuleb käia linna ääres Ringteel asuvas kohvikus. Kõhu saab täis kohapeal, samuti on tasuta leib-sai, kuid samas on võimalik viia supiportsjon koju purgiga.

Kaasa saab võtta ka kahe päeva portsu – et ei peaks iga päev kaugel linna servas kohvikus supi järel käima.

Sel suvel hakkas tasuta supijagamine pärast jaanipäeva. Sööjaid oli siis nimekirjas 47. Praegu juba 61 last.

"Päris palju. Nii ta on, nii ta kasvab," tõdeb kohvikupidaja Maire Lass. Tasuta suvesuppi pakutakse augusti lõpuni.

Valus lapsepõlv

"Supile, supile!" rõõmustab paari-kolmeaastane pere pesamuna, kui on koos isa ja vanemate õdede-vendadega kohvikusse jõudnud. Täna on aedviljasupp ning leiba-saia saab lisaks nii palju, kui vaja.

"Kui laps tuleb tühjaks söödud kausiga leti juurde ja soovib lisa, siis ta muidugi saab veel," lausub kohvikupidaja.

"Keegi ei ütle talle, et ainult üks ports ja enam ei saa – saab küll. Kindlasti."

Abistajad on kogenud, et nii mõnigi majanduslikult raskustes lapsevanem on öelnud: ei-ei, meile ei ole tasuta suppi vaja, saame ise hakkama.

Aga tegelikult on pere kehvas seisus, ja abi kuluks hädasti ära – et laps ei kannataks tühja kõhtu. Lastega otse rääkides ongi teinekord välja tulnud, et olukord ei ole kiita. On olnud juhuseid, kui on öeldud, et peres üldse suppi ei tehtagi ning hea, kui suvel seda kohvikust saab.

Lapsed on tänulikud. "Kõige suurem tänu on see, kui lapsel on kõht täis ja ta naeratab," ütleb vähekindlustatud perede lastele tasuta suppi jagav Maire Lass, kel on endal valusad kogemused lapsepõlvest: "Eks ma ise, kui kunagi väike olin, tundsin ka tühja kõhtu – ma tean, mis tunne see on."

Konkurendid on mitu aastat rääkinud, et lastele tasuta supi pakkumine on puhtalt ühekordne reklaamitrikk. Lass lükkab selle jutu ümber: "See ei ole nii. Kui läheb juba kolmas aasta, siis ju ikkagi reklaamitrikk ei ole."

Tasuta supp jõuab lasteni koostöös Tartu lastekaitse ühinguga. Abiks on ka toidupank. Aitajaid on teisigi. Näiteks Tartu erakoolide päeval kogusid erakoolide õpilased ja õpetajad suvesupiprojekti heaks veidi üle 1000 euro.

Sööjaid tuleb juurde

"See on hästi tore ettevõtmine," märgib Lass ja ütleb samas: "Tartu linn meid ei toeta, pole keegi selle vastu huvi tundnud."

Eelmisel suvel küsis tasuta suppi kolm korda rohkem abivajajaid kui üle-eelmisel suvel: 2012. aastal sai suppi umbes 40 eluraskustega võitlevat last ja täiskasvanut päevas, mullu 130 ringis.

Varem pakkus osaühing Lusikas lastele tasuta suppi ka Samelinis ja E-Caffés, kuid majanduslikel kaalutlustel nad seal enam kohvikut ei pea.