Õhtulehe pulmablogi

Mitu kihti peab pulmatordil olema? (8)

Meelike Eenpuu-Villup, 2. juuli 2014, 14:39
Pulmatort. Jah. Ilmselgelt pole ma oma söömisharjumusi eriti kontrolli alla saanud, sest niipea, kui sõnale "tort" mõtlen, hakkan ma koheselt unistama millestki heast ja paremast.

Paraku siinmail on üsna keeruline üht head tükki kooki saada, seda siis nii poest kui ka kohvikust. Ja ise ma eriline kokkaja-küpsetaja ka pole, et oma maitse järgi midagi head valmis meisterdada. Nii tekitas pulmatort esialgu üsna palju küsimusi. Õnneks annab asju kenasti korraldada, kui on olemas sõbrad, kellele küpsetamine meeldib. Ja kuna pulm on lihtne ja tagasihoidlik, siis mingisugune mitmekihiline tort ei tulnud üldse mõttessegi (mitte et need mulle ei meeldiks. Vastupidi, sellised tordid näevad jumalikud välja). Pealegi, ma olen vist liiga palju äpardustega pulmavideoid näinud, sest mitmekihiline tort on juba iseenesest suur ohuallikas. Pealegi on Hollandlane üsna kohmakas. Parem juba vältida igasugust ohtu, et keegi kuidagimoodi tordi lihtsalt ära rikub.

Samal teemal

Teine asi oli samuti kohe selge- kohalikust pagariärist pulmatorti tellida ei taha. Olen siin ühes pulmas käinud ja seal pakutud tort polnud küll suurem asi. Üldse on hollandlastel mingi kummaline komme igasuguseid kreeme igale poole toppida. Isegi süütu juustukook võib endas peita üht salakavalat kihti kreemi või vahukoort, mis kogu hea ära rikub. Hollandlane ka tortidest vaimustuses pole ja Eestis käies läks mul täitsa meelest talle üht korralikku Selveri või Pagaripoiste toodangut maitsta pakkuda. Nii ta arvabki, et parim asi maailmas üldse on õunakook.

Nii pakkusingi lõõpides talle välja, et meil võiks pulmatordi asemel olla pulma-õunakook. Näiteks vahukoore asemel seda koos vaniljejäätisega serveerida. Ise ma õunakoogist küll suures vaimustuses pole, aga parem see kui mingi kohutav kreemitort. Ise unistan salamisi ikkagi juustukoogist.

Üks mu siinne tuttav on kondiitriks õppinud, nii asusin kohe lootustandvalt temalt uurima, mis ta ideest arvab ja palju selline asi maksma läheks. Ma küll küpsetamisest palju ei tea, minu suurimaks saavutuseks on muffinite tegemine, aga sellegipoolest olen aru saanud, et isegi hea koogi tegemine ei ole ülikallis. Selgub, et eksisin. Eksisin rängalt. Sest sõbranna arvutuste kohaselt läheks üks keskmine õunakook, läbimõõduga 24 cm (millest jaguks siis 6 parajat tükki), maksma umbes-täpselt 24 eurot. 24 EUROT!!!!! Ma ei tea, mis kullast panniga ta neid teeb, aga selline hind on küll üüratult palju. Ja kuna rahvast on eeldatavalt pulmas maksimaalselt 16, siis tuleb ju 3 kooki tellida. Juustukoogi hindki polnud odavam, seda küsisin ka. Nii kriipsutasin selle viimase idee üldse maha ja mõtlesin, et las siis Hollandlane saab oma õunakoogi. Mina ju niigi valisin muud asjad (kleit, sõrmused, pulmareisi ideed jne).

Üks külalistest, kes Kanadast lausa tulema pidi, on tubli kokkaja. Juba Belfastis koos hostelis elades tegi ta tihti kooki ja õunakook oli üks nendest. Nii sai kohe kokku lepitud, et tema teeb siis pulmakoogid. Pidi veel küpsetamishuvilise boyfriendigi kaasa võtma, kui juba nii pikk tee ette võetakse. Paraku pidi mu kallis külaline pulma tulemise plaani üldse tühistama, sest sügisel ootab ees ülikool ja ta peab raha selleks hoidma. Nüüd oli mul lausa kaks kaotust: esiteks hea sõbranna, kes mu pulmas olla ei saa, tänu temale ma üldse Hollandlasega tutvusin ja nüüd polnud mul ka koogiküpsetajat. Jah, ma tean, et mõne arvates on väga näotu külalisi selliseid asju tegema panna, aga näete, mina täitsa teen nii. Ja mis eriti üllatav, ükski külaline pole vastu hakanud, kõigil on hoopis hea meel, et saavad ise ka pulmade korraldamisel kaasa lüüa. Ja minule meeldib pärast meenutada, et "kook, see oli mu hea sõbra tehtud..."

Õnneks oli külaliste nimekirjas veel üks tubli küpsetaja, mu endine majakaaslane Belfastist, kes nüüd kodus Kopenhaagenis elab. Tema küpsetas küll peamiselt erinevaid leibasid, aga asi see siis õunakooki teha pole. Nii uurisin koheselt, kas ta on ideega päri. Loomulikult oli! Seda isegi vaatamata asjaolule, et ta pole varem õunakooki teinud. Lubas suvel hoolega erinevaid ideid katsetada ja isegi õunad kaasa võtta. Nimelt pidavalt Taani õunad need kõige paremad olema. Kui ma talle vaikselt lisasin, et ega ta äkki ka juustukooki oska teha, sain jällegi positiivse vastuse- loomulikult saan ma oma juustukoogi, isegi kui ta terve suve selle tegemist harjutama peab ja oma kehakaalu sellega ohtu seab.

Nüüd oli koogimure murtud. Ja üldsegi, ma täpselt ei teagi, milline kook/koogid üldse lõpuks välja näevad või maitsevad. Nimelt pakkus mu sõber välja idee, et kuna ta uuel pruudil on ka palju ideid ja et nad koos pulma tulevad, siis nad teevad äkki üllatuseks pisut teistmoodi koogid. Minul pole selle vastu midagi, peaasi, et seal kreemi ja vahukoort ei ole. Romantiline koogilõikamine pulmas jääb küll ära. Selle asemel on üks suur pusimine ja nüsimine, et õunakooki tükkideks saada. Aga see ei heiduta mind üldse. Mulle meeldib hoopis, et ma ei pea koogi pärast muretsema - sellega tegelevad mu külalised, kelle maitset ja oskuseid ma usaldan. Ja asjaolu, et ma ei pea sentigi koogi eest maksma, on samuti hea boonus. Ikka parem, kui 24 eurot koogi eest välja käia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee